To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Kandydaci Platformy Obywatelskiej na radnych powiatowych i wojewódzkich    -   04/11/2010
Kto PO mandat w powiecie i sejmiku ?
- Sytuacja, jaka wydarzyła się przy rejestracji list PIS w powiecie tarnowskim, nie mogłaby wydarzyć się w Platformie Obywatelskiej - zgodnie twierdzą wicestarosta Mirosław Banach i posłanka Urszula Augustyn, szefowa struktur lokalnych PO. Oboje dowodzą, że procedury wyłaniania kandydatów i opiniowania list są w Platformie demokratyczne i w pełni czytelne. W wyniku tych procedur liderami list PO w powiecie i głównymi kandydatami na radnych do sejmiku zostali przede wszystkim dotychczasowi radni i sprawdzeni, samorządowcy. Jest też jednak kilka personalnych niespodzianek.

Ogloszenie
>

Żadnym zaskoczeniem nie jest fakt, że liderem listy PO do sejmiku jest Roman Ciepiela, obecny wicemarszałek, a przez wiele miesięcy - w trakcie choroby Marka Nawary - faktyczny szef samorządu wojewódzkiego. Na drugim miejscu znalazł się obecny radny wojewódzki, były wójt Szczucina Bolesław Łączyński. Wysoką, trzecią pozycję zajmuje Krystyna Latała, polonistka, wieloletnia szefowa Radia MAKS i Eska Tarnów. Na liście PO jest też dwójka lekarzy - Iwona Keller i dyrektor szpitala im. Szczeklika - Marcin Kuta, wiceburmistrz Bochni Gustaw Korta, wójt Łapanowa Jan Kulig, wójt Wierzchosławic Wiesław Rajski, przewodniczący Rady Gminy w Szerzynach i jednocześnie szef Wydziału Strategii Urzędu Miasta Tarnowa Grzegorz Gotfryd (startuje też w wyborach wójta Szerzyn), znany tarnowski piekarz Jan Błaszkiewicz, a także Jerzy Soska, dyrektor ZST z Zakliczyna (stara się też o fotel burmistrza Zakliczyna). Listę PO do sejmiku nieoczekiwanie zamyka obecny przewodniczący Rady Miasta Tarnowa Ryszard Żądło. Według zapewnień płynących z ust przedstawicieli władz lokalnych PO, propozycja startu R. Żądły z ostatniego miejsca na liście PO do sejmiku miała być dla niego ... awansem.

Dla wielu obserwatorów lokalnej sceny politycznej "propozycja nie do odrzucenia", jaką otrzymał przewodniczący Żądło jest jednak odpryskiem i konsekwencją konfliktu, jaki toczył się w tarnowskiej Platformie od czasu kampanii wyborczej przed 4 laty. Wtedy to frakcja skupiona wokół posłanki Urszuli Augustyn zaskoczyła tę część swoich partyjnych kolegów, której wcześniej udało się uzyskać rekomendację dla kandydatury Andrzeja Sasaka na prezydenta Tarnowa. Zaskoczenie polegało na doprowadzeniu - w ostatniej chwili - przez ówczesną pełnomocnik wyborczą U. Augustyn do zblokowania list PO i "Tarnowian". Przypomnijmy, to drugie ugrupowanie stanowiło komitet wyborców innego kandydata - Ryszarda Ścigały, wówczas pozostającego bez poparcia przez PO w wyborach. Fakt pojawienia się tego kurozialnego bloku z dwoma różnymi kandydatami na szefa samorządu, doprowadził do bardzo wyraźnego pęknięcia w strukturach lokalnych PO i wycofania się ze współpracy z blokiem PO -Tarnowianie przez stowarzyszenie "Nasz Dom Tarnów", które stanowiło bezpośrednie zaplecze prezydenta M.Bienia i A.Sasaka.
W trakcie mijającej kadencji, w trakcie której wyborczy blok PO - Tarnowianie przeobraził się w koalicję wspierającą prezydenta Ścigałę, frakcja posłanki Augustyn stopniowo rosła w siłę i przejmowała pełnię władzy w tarnowskiej PO, systematycznie eliminując lub marginalizując konkurentów. Po dwóch latach starań, frakcji tej udało się m.in. doprowadzić do odejścia z partii przez radnego Krzysztofa Nowaka, a także - po burzliwym konflikcie - doprowadzić do wycofania się z wyborów europarlamentarnych przez chwaloną za aktywność w Brukseli posłankę Urszulę Gacek. Po wiosennych zmianach w zarządzie miejskim partii, ostatnim przejawem tego konsekwentnego, wieloletniego planu był m.in. brak rekomendacji lokalnych struktur partii dla startu radnego Andrzeja Sasaka w jakichkolwiek tegorocznych wyborach. Wcześniej z kandydowania zrezygnował radny Krzysztof Janas, zaś przewodniczącemu Ryszardowi Żądło, dla którego nie znaleziono miejsca na listach miejskich, zaproponowano start do sejmiku.

Czy sytuację sprzed 4 lat, związaną z rejestracją bloku PO z Tarnowianami i tegorocznym "wycięciem" wewnętrznych konkurentów w partii kierowanej lokalnie przez posłankę Augustyn, można porównać ze skandalem, jaki wybuchł w związku z rejestracją list powiatowych przez pełnomocniczkę PiS ?
Zapytana o takie zestawienie, w kontekście ostatecznego pozbycia się Andrzeja Sasaka, posłanka Augustyn stanowczo odrzuca zasadność podobnych porównań.
Posłuchaj wypowiedzi Urszuli Augustyn :



Zarówno posłanka Augustyn, jak i szef struktur PO w powiecie ziemskim, Mirosław Banach twierdzą, że to, co wydarzyło się przy słynnej październikowej rejestracji list PIS w powiecie, nie mogłoby się wydarzyć w Platformie.
Posłuchaj, jak uzasadniają to twierdzenie :



Wicestarosta Mirosław Banach chwali osiągnięcia dokonane we wspólnej koalicji z działaczami PIS, na czele której przez ostatnie 4 lata stał starosta Mieczysław Kras. Banach najbardziej żałuje tego, że wielu wybitnych powiatowych samorządowców pozbawiono możliwości uczestnictwa w pracach samorządu przez kolejne 4 lata. Zastanawia się, czy tak nieprzewidywalnym partnerom z PIS, jak osoby, które odpowiadają za owe podjęte w ostatniej chwili i z pełnym zaskoczeniem decyzje, będzie można zaufać w kolejnej kadencji.
Posłuchaj, co mówi na ten temat Mirosław Banach :



Prezentując listy kandydatów PO do rady powiatu, Mirosław Banach podkreśla, że "dla nikogo, kto znalazł się na tych listach i dla nikogo, kto się na nich nie znalazł", ich zawartość nie stanowi zaskoczenia. Zdaniem wicestarosty, wszystko zostało wynegocjowane i ustalone w oparciu o przejrzyste procedury. W dodatku członkostwo w partii nie było czynnikiem decydującym przy konstruowaniu zestawu kandydatów i nadawaniu kolejności.
- Na listach jest wiele osób, które nie są członkami PO, bo my rozumiemy, że w samorządzie polityki partyjnej powinno być jak najmniej - dodaje wicestarosta.

Jakich zatem ludzi poparto ?
W okręgu wyborczym nr 1 (Żabno, Wietrzychowice) kandydatami Platformy Obywatelskiej do Rady Powiatu Tarnowskiego zostali: Katarzyna Smolik, nauczyciel, dyrektor szkoły w Niedomicach, radna Rady powiatu II i III kadencji (nr 1) , E Eugeniusz Tatarczuch, dyrektor w firmie AGRA, Jolanta Tułacz, pielęgniarka z Wietrzychowic, Ewa Saładyga, nauczyciel z Łęgu Tarnowskiego, Tomasz Niemiec z Sikorzyc i Michał Sojka z Odporyszowa .

W okręgu wyborczym Wierzchosławice - Radłów na czele listy jest Zbigniew Maczka, lekarz weterynarii z Radłowa, radny Rady powiatu III kadencji. Poza tym kandydują jeszcze: Magdalena Szybilska, dyrektor Zespołu Szkół w Wierzchosławicach, Marek Podraza, nauczyciel z Radłowa, Barbara Gawlik, dyrektor Szkoły w Rudce, Marek Kowalik, sportowiec, student AWF z Radłowa oraz Arkadiusz Hady, geodeta z Radłowa.

Listę w okręgu nr 3 (Tarnów, Lisia Góra) otwiera sam wicestarosta Mirosław Banach. Za nim są tam jeszcze: Anna Grabczyńska, lekarz medycyny z Lisiej Góry, radna Rady powiatu I i II kadencji, Jacek Stefański, nauczyciel i przedsiębiorca ze Zgłobic, Bolesław Habel, przedsiębiorca z Zaczarnia, Adam Leus, prawnik, właściciel firmy doradztwa podatkowego z Woli Rzędzińskiej, Dariusz Kobylecki, przedsiębiorca z Lisiej Góry, Józef Wojciechowski, przedsiębiorca z Tarnowca, Marcin Sitko student z Woli Rzędzińskiej, Tadeusz Broda, inżynier w Azotach Tarnów i Aleksander Jarmuła, właściciel ośrodka "FURIOSO" w Starych Żukowicach.

W okręgu wyborczym nr 4 (Ciężkowice, Rzepiennik, Gromnik) na czele listy znalazł się mieszkaniec Rzepiennika Piotr Niemiec, z-ca kierownika ARiMR w Bochni, Agnieszka Włudyka, przedsiębiorca z Ciężkowic, Ewelina Kwaśna, studentka z Gromnika, Andrzej Gąsior, przedsiębiorca z Rzepiennika Strzyżewskiego, Jerzy Ryba, rolnik i strażak z Olszyn, Jerzy Jezior, kierownik w "Azotach Tarnów", zam. Ciężkowice oraz Anna Fudala, kosmetyczka z Gromnika.

W okręgu wyborczym nr 5 (Wojnicz, Zakliczyn) "jedynką" na liście PO jest Tadeusz Ciuruś, nauczyciel, emerytowany oficer policji z Wielkiej Wsi. Są jeszcze: Krzysztof Małek, nauczyciel z Lusławic, Stefan Wełna, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wojniczu, Janusz Gac, handlowiec, ze Stróż, Mirosław Kowalczyk, nauczyciel z Łoponia, Marek Wolak z Zakliczyna oraz Józef Sowa, właściciel salonu Peugeot z Wojnicza.

Okręg wyborczy nr 6 (Pleśna, Tuchów, Szerzyny) doczekał się następujących kandydatów ze strony PO: Barbara Gniadek, lekarz medycyny, kierownik POZ w Pleśnej, radna Rady powiatu od 1999 r., Wacław Sychta, nauczyciel, dyr. Szkoły w Czermnej, Waldemar Złotnik, kierownik Zakładu Komunalnego w Pleśnej, Grzegorz Sajdak, przedsiębiorca, współwłaściciel Zakładu Mięsnego w Tuchowie, Marek Kuca, lekarz medycyny, kierownik POZ w Tuchowie, Ewa Łątka, ekonomista z Tuchowa, Łukasz Kubisz, pracownik KOZG, Jacek Łazeba, przedsiębiorca z Lubaszowej, Eugeniusz Karaś, przedsiębiorca z Żurowej, Grzegorz Lis z Zabłędzy, Daniel Zieliński, student i wolontariusz z Pleśnej oraz Marek Potocki, budowlaniec z Ołpin.

W okręgu wyborczy nr 7 (Ryglice, Skrzyszów) na czele listy jest: Tomasz Burza, ekonomista, pracownik bankowy z Zalasowej, Jan Turczyn, lekarz z Pogórskiej Woli, Robert Ługowski, pracownik delegatury ochrony zabytków, zam. Lubcza, Paweł Mróz, przedsiębiorca ze Skrzyszowa, Teresa Lisak, kierownik Gminnego Ośrodka Kultury w Ryglicach, Jerzy Sysło, przedsiębiorca z Ładnej, Stanisław Wójcik, kierowca z Ryglic oraz Marcin Kiwior, nauczyciel ze Skrzyszowa.
(pd)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, April 25, 2024 01:45:35
IP          : 3.142.199.138
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html