To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   W piątek Młodzieżowy Ośrodek Rozwoju Społecznego w Tarnowie otwierał Premier Donald Tusk, w sobotę inni (film)    -   07/11/2010
Podwójne otwarcie tarnowskiej „Siemachy”
W piątek premier Donald Tusk, a w sobotę m.in. minister SWiA Jerzy Miller i Prokurator Generalny Andrzej Seremet oraz setki innych gości uczestniczyło w oficjalnym przekazaniu wychowankom nowego Młodzieżowego Ośrodka Rozwoju Społeczego (MORS) w Tarnowie i jego poświęceniu. To pierwsza w Polsce placówka edukacyjna dla dzieci w obrębie centrum handlowego. Nowy MORS znajduje się ledwie kilka kroków od tarnowskiej galerii handlowej Gemini Park. Wybudowany z inicjatywy ks. Andrzeja Augustyńskiego, szefa stowarzyszenia „ U Siemachy” i prezesa Gemini Holdings Rafała Sonika – filantropa i zdobywcy Pucharu Świata w Cross Country w klasyfikacji quadów, ośrodek od początku mógł liczyć na wsparcie tarnowskiego samorządu. Tarnowski ośrodek - jak mówił podczas otwarcia pomysłodawca ks. Augustyński - ma być nowoczesnym podwórkiem, przy ulicy, której funkcję w ostatnich latach przejmuje galeria handlowa.

Ogloszenie
Posłuchaj zapisu dźwiękowego konferencji prasowej, przed uroczystym otwarciem placówki w sobotę 6 listopada. Mówią kolejno: ks. Andrzej Augustyński, prezes stowarzyszenia "U Siemachy", Rafał Sonik, prezes Gemini Holdings, Ryszard Ścigała, prezydent Tarnowa, Bartosz Kuśnierz, wychowanek "Siemachy" i projektant Ośrodka, oraz Anna Litwora, p.o. dyrektora Młodzieżowego Ośrodka Rozwoju Społecznego (MORS) w Tarnowie [29 minut 42 sek.] :- Kiedy 10 lat temu zaczęliśmy przekonywać, że w przestrzeni centrów handlowych muszą znaleźć się podwórka, patrzono na nas z niedowierzaniem. Tymczasem centra handlowe dawno stały się współczesnymi ulicami. Ale ulica zawsze jest anonimowa, autonomiczna i potrzebne jej podwórko, na którym nawiązywane są więzi. Takim podwórkiem będzie nasz ośrodek – mówił podczas inauguracji ksiądz Augustyński. Oklaskiwał go premier, władze samorządowe i kilkaset z ponad 1200 dzieci, które zdążyły się już zapisać do tarnowskiej „Siemachy”.

- Choć w obecności księdza nie wypada się do takich rzeczy przyznawać, nie wierzyłem, że to, o czym mówił mi przez ostatnie lata, może się zdarzyć – powiedział premier Donald Tusk. - Może dlatego, że trudno mi pożegnać się z dawną ideą podwórka. Ale kiedy dziś na was patrzę, na ten entuzjazm, wewnętrzny uśmiech i radość, wiem, że wszystko jest możliwe. I że tam, gdzie jest ksiądz Augustyński, anioły mogą zrobić sobie wolne – dodał Prezes Rady Ministrów. I dodał, że w Tarnowie „zdarzyła się fajna synergia: fajny ksiądz, szczodry przedsiębiorca i samorządowiec z wyobraźnią”.
A w księdze pamiątkowej, którą w pracowni plastycznej podsunęły mu kilkulatki napisał: „Cuda nie zawsze nam wychodzą, ale są ludzie, którzy mogliby anioły uczyć, jak się je robi, a na pewno premierów. Dziękuję. Zobaczyłem i jestem lepszym człowiekiem. Choć na chwilę”.

- Premier z „Siemachą” jest już od kilku lat. Kiedy dwa lata temu odbywały się najważniejsze wybory dla jego rządu, ostatni dzień spędził w krakowskim ośrodku na Długiej. Powiedział mi wtedy, że właśnie takie projekty powinny budować polskie społeczeństwo – powiedział Rafał Sonik, prezes Gemini Holdings.
Ksiądz Augustyński zapewniał, że do Tarnowa Premier przybył specjalnie dla wychowanków Ośrodka.

Gemini Park to dopiero pierwsze Centrum Handlowe poszerzone o placówkę Siemachy. Ksiądz Augustyński zapowiada, że wkrótce powstaną w kolejnych centrach handlowych: krakowskim, rzeszowskim, w Kielcach i w Gemini Park w Bielsku Białej. Projekt budzi zainteresowanie także za granicą.

Budynek tarnowskiego MORS przypominający domek z kolorowych klocków zaprojektował Bartosz Kuśnierz, architekt i jeden z pierwszych wychowanków „Siemachy”. Jego budowa trwała 17 miesięcy i kosztowała blisko 8 mln zł. Nowoczesny, trzykondygnacyjny obiekt o powierzchni blisko 2 tys mkw wyposażony jest w nowoczesne laboratoria edukacyjne – m.in. muzyczne ze sprzętem wysokiej jakości, językowe, taneczne, kulinarne i plastyczne – oraz gabinety psychologiczne. Na dole mieści się nowoczesne centrum fitness.
Oferta Siemachy skierowana jest m.in. do dzieci z tzw. „trudnych” rodzin, których rodziców nie stać na zapewnienie im dostępu do zajęć pozalekcyjnych, korepetycji czy lekcji gry na instrumencie, ale też takich, które w domu zmuszone są często przejąć obowiązki dorosłych. Siemacha z mottem „Jesteś wart tyle, ile dajesz innym”, stara się wykształcić w nich aspiracje i ideały i stanowi alternatywę dla ulicy, uczącej przede wszystkim „przeciętności” i „bierności”.
Do końca października do tarnowskiej Siemachy zapisało się 1251 dzieci, a codziennie przybywa kolejnych.

Tarnowski ośrodek oraz placówka, która wkrótce powstanie w Krakowie w CH Bonarka stanowią zwieńczenie pierwszego etapu projektu zakrojonego na dużą skalę, którego celem jest otwarcie sieci placówek dla dzieci i młodzieży w kontekście współczesnej „ulicy”, a więc wielkich centrów handlowych. Jest to przedsięwzięcie unikalne w skali Europy.

fot. Tadeusz Koniarz

Zobacz dwa filmy, których autorami są pracownicy i wychowankowie tarnowskiego MORS-a


- pierwszy film to montaż wypowiedzi wychowanków ośrodka
- drugi film to krótki reportaż filmowy z piątkowej wizyty premiera Tuska w tarnowskim ośrodku:


Pobierz wtyczkę Flash Player

Pobierz wtyczkę Flash Player

Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, December 7, 2022 17:02:50
IP     : 44.210.77.106
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html