Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Rotmistrz Witold Pilecki – dla mnie, dla Polski, dla świata    -   15/11/2010
Konkurs o Pileckim rozstrzygnięty
11 listopada rozstrzygnięty został konkurs na esej, artykuł, utwór na temat „Rotmistrz Witold Pilecki - dla mnie, dla Polski, dla świata”, ogłoszony przez Fundację Paradis Judaeorum 10 września b.r. Do konkursu stanęło trzydziestu pięciu autorów, w tym także tarnowianie.

Ogloszenie

Rotmistrz Witold Pilecki pochodził z patriotycznej rodziny – urodził się w północnej Rosji, gdzie Pileccy zostali przesiedleni przez władze rosyjskie za udział w Powstaniu Styczniowym. W 1940 roku Pilecki zaproponował swoim przełożonym, że da się pojmać Niemcom by trafić do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Pilecki zbiera w nim informacje wywiadowcze, organizuje konspirację, ucieczki, sporządza raport – pierwsze sprawozdanie o ludobójstwie, które zostaje przesłane na Zachód. Rotmistrz w końcu ucieka z Auschwitz, bierze udział w Powstaniu Warszawskim, trafia do niemieckiej niewoli, a po wyzwoleniu obozu jenieckiego walczy w 2 Korpusie Polskim we Włoszech. W październiku 1945 roku generał Władysław Anders nakazuje mu wrócić do Polski, aby Pilecki zbierał informacje wywiadowcze na temat żołnierzy AK, uwięzionych w obozach NKWD i deportowanych przez Sowietów na Syberię. W maju 1947 roku Pilecki zostaje aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, ciężko torturowany, a rok później skazany na karę śmierci i stracony. Jednak jeszcze przed śmiercią, podczas ostatniego widzenia z żoną, zdąży o swoich oprawcach powiedzieć: „Oświęcim, to była igraszka”...
Dziś w całej Polsce nadaje się imię rotmistrza Witolda Pileckiego ulicom i placom, próbowano nawet, by Parlament Europejski dzień jego śmierci ustanowił Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, jednak przeciw tej inicjatywie głosowała nawet większość polskich posłów. Lokalnie nasz portal sprawował patronat nad ogólnopolską akcją „Przypomnijmy o Rotmistrzu”.

W konkursie „Rotmistrz Witold Pilecki - dla mnie, dla Polski, dla świata”, jury w osobie Kazimierza Piechowskiego, bohatera Auschwitz i więźnia stalinizmu zdecydowało jak następuje: 1 miejsce – Maciej Gach z Gdańska, 2 – Joanna Krauzowicz-Tarczoń z Nowego Targu, 3 ex aequo – Miłosz Nowak z Gniezna i Jakub Łuszczak z Mielca. Przyznano również wyróżnienia.
Wszystkie prace można znaleźć na stronie: www.michaltyrpa.blogspot.com
MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 3)Dodaj komentarz
(15-11-2010) Obywatel MT :
Jako komentarz wystarczy ta informacja: historyk brytyjski, profesor Michael Foot, w 1978 r. zaliczył Pileckiego do sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej. Z ust angielskiego uczonego coś takiego o Polaku (patrz dywizjon 303, enigma) to nobilitacja. A kiedy Tarnów, państwo radni, uhonoruje Tego Wielkiego Polaka!!!!!! To powinien być pierwszy wniosek nowo wybranej Rady Miasta. Ja to jeszcze przypomnę w odpowiednim czasie. Ma to Urząd Miasta jak w banku!!!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-11-2010) Michał Tyrpa :
Dziękuję Portalowi InTARnet za udział w akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Lets Reminisce About Witold Pilecki"), której elementem był wspomniany konkurs. Mam nadzieję, że za pół roku - 13 maja 2011 r. - również w Tarnowie zorganizujecie urodzinowy Marsz Rotmistrza. Zachęcam do zapoznania się ze wszystkimi pracami konkursowymi. Nie tylko te, które otrzymały nagrody i wyróżnienia, zasługują na to, by je poznać. A propos władz samorządowych Tarnowa, być może zaciekawi Czytelników, że w styczniu 2010 r. Fundacja Paradis Judaeorum (która prowadzi akcję "Przypomnijmy o Rotmistrzu") wielokrotnie zapraszała pana Ryszarda Ścigałę do przystąpienia - w imieniu Tarnowa - do naszej apolitycznej, inicjatywy obywatelskiej. 3 lutego 2010 r. podczas prezentacji przez ś.p.Prezesa NBP, w tarnowskiej Sali Lustrzanej, srebrnej monety z Rotmistrzem Pileckim (wydanej na wniosek Fundacji Paradis Judaeorum), prezydent Ścigała z niebywałą wprawą udawał, że nie dostrzega i nie rozpoznaje niżej podpisanego. Warto dodać, że Miasto Zakopane oraz Miasto Oświęcim (a także m. in. takie instytucje jak Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Krajowa Rada Notarialna, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich, Klub Inteligencji Katolickiej w Tarnowie) zaproszenie do włączenia się w akcję "Przypomnijmy o Rotmistrzu" przyjęły dawno temu. Prezydent Ścigała natomiast jest dostojnikiem tej rangi, że dostojeństwo urzędnika utrzymywanego z kieszeni tarnowian niewątpliwie nie pozwala mu na łaskawe udzielenie odpowiedzi na listy które (co potwierdziło kilkoro jego urzędników) dotarły do prezydenta Tarnowa już w styczniu i lutym 2010 r. Pozdrawiając z Krakowa, życzę Tarnowowi wszelkiej pomyślności. A tarnowianom - udanych wyborów samorządowych. Michał Tyrpa

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-11-2010) SMAFIOO :
Dobrze by było przypomnieć nazwiska, ale także formacje polityczne, tych polskich eurodeputowanych (pań i panów), którzy byli przeciwni inicjatywie ustanowienia przez Parlament Europejski Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Być może taka informacja rzuciła by również nieco światła na postawę prezydenta Ścigały i zignorowanie przez niego akcji \"Przypomnijmy o Rotmistrzu\", o czym wspomina powyżej pan Michał Tyrpa. Bo wprawdzie prezydent Ścigała w felietonie „Prezydent przed metą ... (1)” na tym Portalu deklarował, że jest osobą bezpartyjną i „… nie musi realizować wytycznych partyjnych takich, czy innych”, to jednak duch spiskowej teorii dziejów coś mi tutaj podpowiada… .

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl