To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Tarnowski ratusz odzyskał świetność    -   16/11/2010
Zobaczyć miasto z ratuszowej wieży...
W poniedziałek, 15 listopada odbyło się przekazanie do użytku zabytkowego budynku Ratusza po gruntownym remoncie za sumę ponad 5,5 mln złotych. Z kolei począwszy od 16 do 21 listopada w ramach akcji "RATUSZ - RENOVATA 2010" tarnowskie Muzeum Okręgowe zaprasza do Ratusza. W tych dniach istnieć będzie wyjątkowa możliwość podziwiania panoramy miasta z wieży ratuszowej. Wyjątkowo ładna pogoda w tych dniach pozwala podziwiać panoramę o wiele szersza niż granicę Tarnowa. Przy małej wilgotności powierza z wieży Ratusza widoczne są gołym okiem nawet szczyty Tatr, oddalonych o ponad sto kilometrów! Panoramę można oglądać także po zmroku, kiedy uroku dodaje jej iluminacja gmachów i ulic.

Ogloszenie
>

W poniedziałek, 15 listopada odbyło się przekazanie do użytku zabytkowego budynku Ratusza po gruntownym remoncie za sumę ponad 5,5 mln złotych. Tarnowski Ratusz od 1931 roku mieści w sobie muzeum.
Restauracja tej perły polskiego Renesansu zaczęła się do ratunkowych prac konserwatorskich, podjętych w 2005 roku. Przeprowadzono w pierwszej kolejności restaurację i konserwację maszkaronów, najbardziej uszkodzonych przez warunki atmosferyczne. Od 2007 r. remont tego budynku znalazł się w Wojewódzkim Programie Inwestycyjnym i był finansowany z budżetu Województwa Małopolskiego. Harmonogram robót tak ustalono, żeby na jak najkrótszy okres zamknąć ekspozycję muzealną w jego wnętrzach. W pierwszej kolejności wykonana została konserwacja wątku ceglanego attyki i wieży, a następnie całej elewacji. Przy wzmocnieniu pękniętego muru ściany północnej zastosowano najnowocześniejsze technologie z użyciem włókien poliwęglanowych i specjalnych żywic syntetycznych.
Prace remontowo adaptacyjne na poddaszu, restaurację wnętrza wieży i budowę schodów przeprowadzono przy działającym nadal muzeum we wnętrzach budynku, a dzięki przystawieniu od strony wschodniej tymczasowej drewnianej klatki schodowej.
Kolejnym wyzwaniem budowlanym i konserwatorskim było przywrócenie historycznego wyglądu piwnic, w których po adaptacji, znalazły się toalety dla zwiedzających oraz duża sala na cele edukacyjne. Ostatni etap wymagał całkowitego opróżnienia wnętrz, bowiem najbardziej reprezentacyjne pomieszczenia parteru i piętra poddano gruntownemu remontowi przy zachowaniu wszystkich fragmentów zabytkowej struktury. Wymieniono instalacje wewnętrzne, wprowadzając wysokiej jakości technologie do ogrzewania i klimatyzacji pomieszczeń oraz elektronicznej ochrony. Z dużym pietyzmem przeprowadzone zostały konserwacje polichromii, ozdobnej kamieniarki oraz ceglanych i kamiennych wątków ścian. Zainstalowany został nowoczesny sprzęt ekspozycyjny i multimedialny. Przy okazji remontu przeprowadzono badania archeologiczne, podczas których odsłonięto a następnie udostępniono do oglądania tzw. kabat, czyli więzienie w formie studni, niezwykle rzadko zachowaną Polsce formę średniowiecznego aresztu.

W dniach od 16 do 21 listopada w ramach akcji "RATUSZ - RENOVATA 2010" tarnowskie Muzeum Okręgowe zaprasza do Ratusza. W tych dniach istnieć będzie wyjątkowa możliwość podziwiania panoramy miasta z wieży ratuszowej.
Wyjątkowo ładna pogoda w tych dniach pozwala podziwiać panoramę o wiele szersza niż granicę Tarnowa. Przy małej wilgotności powierza z wieży Ratusza widoczne są gołym okiem nawet szczyty Tatr, oddalonych o ponad sto kilometrów! Panoramę można oglądać także po zmroku, kiedy uroku dodaje jej iluminacja gmachów i ulic.
Cena biletu na wieżę wynosi 10 zł. od osoby. Wejścia na wieżę odbywają się co pół godziny od godziny 10.00 do 17.30. Bilety można zakupić bezpośrednio w Ratuszu przed wejściem na wieżę (w miarę wolnych miejsc), lub dokonać wcześniejszej rezerwacji pod numerem telefonu 14 6212149.
Tę wyjątkową akcję Muzeum zorganizowało z okazji zakończenia remontu tego najcenniejszego zabytku w mieście i możliwość wejścia na wieże ratusza nieprędko się powtórzy.
Ponadto od godziny 10 do 18 będzie można bezpłatnie obejrzeć kolekcję portretu sarmackiego oraz wystawę poświęconą dziejom tarnowskiego Ratusza.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, December 7, 2022 16:15:24
IP     : 44.210.77.106
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html