Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Wspomnienie z dożynek powiatowych   -   10/9/2004
W niedzielę w Ciężkowicach odbyły się tegoroczne dożynki powiatu ziemskiego tarnowskiego. Rozpoczęły się barwnym korowodem, który z Rynku przeszedł do kościoła parafialnego. Korowód prowadziła gminna orkiestra dęta. Szły za nią grupy wieńcowe z gmin powiatu tarnowskiego, jak również niesiono wieńce z poszczególnych miejscowości gminy Ciężkowice. Po raz pierwszy w sześcioletniej historii powiatowego święta plonów promowano produkt regionalny. W tym roku była nim kiełbasa tuchowska.

Ogloszenie

W barwnym korowodzie dożynkowym przeszło w sumie kilkadziesiąt wieńców. Starostowie dożynkowi nieśli chleb i kosz owoców. Następnie w kościele parafialnym pw. Św. Andrzeja odbyła się uroczysta msza święta dożynkowa, której przewodniczył ksiądz biskup ordynariusz Wiktor Skworc. Na czas uroczystego nabożeństwa wszystkie wieńce dożynkowe wprowadzono do kościoła.

Po mszy świętej barwny korowód dożynkowy powrócił na ciężkowicki Rynek, gdzie była ustawiona scena. Tuż przy Ratuszu, w sercu pięknej zabudowy miasteczka, odbyły się główne uroczystości dożynkowe. Prezentowany był obrzęd dożynkowy przygotowany przez koło gospodyń wiejskich z pobliskiej Kipsznej, następnie występowała kapela ludowa "Pogórzanie", wręczono nagrodę za najlepszy produkt powiatu ziemskiego tarnowskiego i przystąpiono do prezentacji wieńców dożynkowych.

Najpierw prezentowano wieńce dożynkowe z terenu gminy Ciężkowice, gdyż - przypomnijmy - tegoroczne dożynki powiatowe powiatu ziemskiego tarnowskiego połączone były z dożynkami gminnymi ciężkowickiej gminy. W efekcie najpierw wyłoniono najładniejszy wieniec z terenu gminy Ciężkowice i dopiero potem odbył się - z jego udziałem - powiatowy konkurs wieńców.

- Był to już szósty przegląd wieńców dożynkowych gmin powiatu tarnowskiego - poinformował jeden z organizatorów dożynek powiatowych, Ryszard Żądło. - W konkursie wzięło udział 13 gmin na 16 wchodzących w skład powiatu ziemskiego.

Wieńce dożynkowe z terenu powiatu tarnowskiego oceniło jury, któremu przewodniczyła Anna Bartosz z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie. Oceniano wieńce w dwóch kategoriach. W kategorii wieńca tradycyjnego przyznano dwa pierwsze - równorzędne - miejsca. Najlepsi okazali się autorzy wieńców z Ciężkowic i Gromnika. Drugie miejsce zajęła gmina Radłów, a trzecie - gmina Pleśna. W kategorii wieńca dożynkowego współczesnego nie przyznano pierwszego miejsca, drugie przypadło gminie Szerzyny, a trzecie gminie Żabno.

Jury oceniło w Ciężkowicach poziom wykonania wieńców dożynkowych jako bardzo wysoki. Uczestnicy konkursu powiatowego zgłosili w większości wieńce zrobione zgodnie z tradycją kultywowaną od wieków. Do ich wykonania używali tradycyjnych zbóż. Stąd też jurorzy wyrażali się z dużym aplauzem o wieńcach z 13 gmin powiatu.

W ramach dożynek powiatowych zaprezentował się także Zespół Pieśni i Tańca "Halicz", który rozpoczął swój ciężkowicki występ tradycyjnym polonezem. Artyści z Ropczyc zaprezentowali następnie w swoim wykonaniu pieśni łowickie, a także bardzo dynamiczną suitę górali beskidzkich. Po tejże suicie "Halicz" został nagrodzony gromkimi brawami.

Zwieńczeniem dożynek powiatowych i gminnych w Ciężkowicach był w niedzielę występ kabaretu "Truteń" z Raby Wyżnej, który wspaniale rozweselił publiczność zgromadzoną na Rynku w Ciężkowicach.

W czasie ciężkowickich dożynek obecni byli oczywiście także miejscowi wytwórcy. Na Rynku ustawiono stragany i stoiska, prezentowano miody, chleb, serki.

Po raz pierwszy nagrodę za najlepszy produkt ziemi tarnowskiej otrzymał producent kiełbasy tuchowskiej. Jest to nagroda ustanowiona przez Zarząd Powiatu Ziemskiego Tarnowskiego. - Kiełbasa tuchowska została wybrana i nominowana do tej nagrody spośród kilku produktów, które były brane pod uwagę - powiedział Ryszard Żądło.

Producent kiełbasy tuchowskiej otrzymał dyplom i możliwość posługiwania się znakiem "Najlepszy produkt ziemi tarnowskiej" przez najbliższy rok. Właściciele firmy otrzymali także tradycyjny Grosz Powiatu Ziemskiego Tarnowskiego. - Przy ocenie kiełbasy tuchowskiej jako najlepszego produktu wzięto pod uwagę m.in. jej tradycyjną recepturę - podsumowuje Ryszard Żądło. (Smol)

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z dożynek : kliknij tutaj
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl