To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
  
   Kłopotliwa, czwarta godzina WF   -   11/9/2004
Od 1 września wprowadzono do programu klas piątych i szóstych szkół podstawowych dodatkową, czwartą godzinę wychowania fizycznego, tzw. godzinę rekreacyjną. Nie ma ona charakteru obowiązkowego, ale kierownictwa szkół starają się przygotować dla dzieci atrakcyjne propozycje sportowo-rekreacyjne. Nie jest to łatwe wziąwszy pod uwagę choćby niedostateczne zaplecze i wyposażenie techniczne w większości placówkach.

Ogloszenie

- U nas nie powinno być z tym większego problemu - uspokaja Ewa Kocik, wicedyrektorka Szkoły Podstawowej nr 14 - Usiedliśmy razem z nauczycielami wuefu i ustaliliśmy sposób zagospodarowania czwartej godziny. Przygotowane zostały oferty różnorodnych zajęć w sekcjach sportowych, propozycje zawodów itp. Myślę, że uda nam się zachęcić wielu młodych ludzi do dodatkowej aktywności ruchowej. Oprócz własnej sali gimnastycznej możemy korzystać z sali sąsiedniego gimnazjum, nie braknie więc miejsca na organizowanie dodatkowych zajęć.

W tarnowskiej Szkole Podstawowej nr 2 także uważają, że "godzina rekreacyjna" jest potrzebna. Chłopcy i dziewczęta mają wciąż niewiele okazji do aktywności fizycznej... - Postaramy się elastycznie wykorzystywać tę godzinę, organizując gry i zabawy ruchowe, wycieczki, turnieje sportowe. W miarę możliwości na świeżym powietrzu - zapewnia dyrektorka Zofia Drwal - Wpisaliśmy tę godzinę do podziału lekcji i chcemy, aby nie była fikcją. Podobne opinie wyrażają w innych szkołach Tarnowa. Czwartą godzinę wychowania fizycznego dla piąto- i szóstoklasistów traktują jednak pedagodzy jako kłopotliwą godzinę. Zwracając przy tym uwagę na wciąż poważny niedostatek zaplecza sportowego w wielu placówkach oświatowych. Tak jest np. w Szkole Podstawowej nr 12. - Posiadamy niewielką salę gimnastyczną, ale musimy jakoś radzić sobie. Choć ograniczają nas trudności, mamy interesującą, moim zdaniem, propozycję wykorzystania dodatkowej godziny wuefu - z-ca dyrektora Szkoły Podstawowej nr 12 w Tarnowie Ewa Bykowska ma tu na myśli zajęcia gimnastyczne dla dzieci prowadzone od 1 września tego roku przez... Ukrainkę - byłą mistrzynię byłego Związku Radzieckiego w gimnastyce i akrobatyce sportowej. Dzięki ukraińskiej nauczycielce dodatkowa lekcja może okazać się dla uczniów bardziej atrakcyjna od dotychczasowych.

Jak efektywnie i mądrze zagospodarować dodatkową godzinę wychowania fizycznego? Dobrodziejstwem jest, czy kłopotem? Dyr. Ewa Kocik z "14" twierdzi, że obecna formuła czwartej godziny wychowania fizycznego nie jest do końca najlepszym rozwiązaniem.

- Zdolna i chętna młodzież skorzysta z propozycji dodatkowych zajęć sportowych. Ale jak przekonać do nieobowiązkowych zajęć niemałą grupę tych, którzy wolą np. ślęczeć przed komputerem i pogłębiają u siebie wady postawy? W jednej z naszych klas przeprowadziliśmy niedawno badania kwalifikujące do gimnastyki korekcyjnej. Na 24 uczniów aż 20 zostało skierowanych na ćwiczenia korekcyjne. To powinno niepokoić. (mab)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sun, May 19, 2024 05:03:24
IP     : 44.200.86.95
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html