Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Podsumowanie drugiej edycji projektu Tarnowskiej Artystycznej Konfraterni „uwaga, Człowiek”    -   06/12/2010
„uwaga, Człowiek” i róże, co rozkwitały…
W najbliższą środę, 8 grudnia, o godz. 18:00 w Sali teatralnej Pałacu Młodzieży, ul. Piłsudskiego 24 widowisko muzyczne zatytułowane Rozkwitały pąki białych róż. Będziemy mieli możliwość nie tyle wsłuchania się w pieśni i piosenki, które są cząstką naszej historii, ale też, tak prosto i od serca - włączyć się do wspólnego ich śpiewania. Nie zabraknie Pierwszej Kadrowej, Legionów, Wojenki, Szwoleżerów, Strzelców, Wierzb szumiących, wypatrującej dziewczyny, ułanów, poborowych tarnowianek i wielu, wielu innych. Widowisko, przygotowane przez Tarnowską Artystyczną Konfraternię we współpracy z Zespołem Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego, Pałacem Młodzieży i Tarnowskim Teatrem im. Ludwika Solskiego, wieńczy drugą edycję projektu „uwaga, Człowiek”.

Ogloszenie

Nie bez kozery, tak po prostu, autorzy i realizatorzy projektu: Krystyna Drozd i Mirosław Poświatowski oraz Ewa Czajkowska-Smożewska, Bogusław Hynek, Jerzy Reuter, Mariusz Dziekan i Dominik Świątek zadawali sobie pytanie – jeśli nie teraz, to kiedy ? jeśli nie my, to kto? I uchronili przed zapomnieniem cząstkę tego, co cenne i niestety przemijające - pamięć o konkretnych ludziach w mieście naszym żyjących, mieszkających i tworzących zarówno małe jak i duże rzeczy.
Poszukiwali schronienia trwalszego niż krucha ludzka pamięć - stąd kilkudziesięciogodzinne, nagrane na żywo rozmowy, szperanie w zapiskach, dokumentach, prośby o udostępnienie do zeskanowania bezcennych pamiątek, audycje i reportaże w radio RDN Małopolska, literalny zapis w tarnowskiej edycji Dziennika Polskiego, na stronie Konfraterni i portalu inTARnet. I książeczka multimedialna z dwudziestoma przecudownymi, unikalnymi opowieściami o tych, o których pamiętać powinniśmy oraz wspomnień tych, którzy pamiętania są warci.

Dwadzieścia pojedynczych i zbiorowych historii, życiorysów, marzeń, determinacji, pasji i miłości do bliskich i swego miasta. Dwadzieścia szkiców z fotografiami, dokumentami, pamiątkami – w wielu przypadkach po raz pierwszy publikowanymi. ”Wydana książeczka z płytą, posiadająca tytuł realizowanego projektu - "uwaga, Człowiek" nie jest opracowaniem naukowym, bo nim być nie może. Jest zaproszeniem do poznania odchodzącego w przeszłość Tarnowa; prezentacją postaci, miejsc, obyczajów oraz kultury słowa. Zaproszeniem doprawionym odrobiną humoru, zasnutym mgiełką sentymentu. Staraliśmy się pokazać Człowieka poprzez pryzmat wydarzeń, niejednokrotnie wplatając termin emisji audycji czy opisu, w kalendarz dat ważnych nie tylko dla naszego bohatera, ale i mieszkańca Tarnowa. Pokazywaliśmy Człowieka z historią w tle, w różny sposób zasłużonego dla społeczności lokalnej, regionu i kraju. Oczywiście, mamy świadomość niedoskonałości tych zapisów. Mamy również świadomość jak wiele do zapisania i opisania; pragniemy więc kontynuować projekt "uwaga, Człowiek" , by nie było żalu i wstydu, że nie zdążyliśmy... Tak, jeśli nie my, to kto ?..., jeśli nie teraz, to kiedy ?...” - pytają autorzy i realizatorzy projektu.

Organizatorzy zapraszają na widowisko i promocję wydawnictwa. Odnajdziemy w nim m.in. wspomnienie o Halinie Gryglaszewskiej, Kazimierze Ożdze, Janie Bilelatowiczu słuchowisko o Marianie Wodzińskim, Janie Rybowiczu, dr Józefie Starklu, tarnowskich listonoszach zamordowanych w KL w Oświęcimu czy tarnowskich Żydach, rozmowę z Hiobem z Iwkowej, rodziną tarnowskich piekarzy Błaszkiewiczów.

Projekt realizowany jest przez stowarzyszenie Tarnowska Artystyczna Konfraternia przy wsparciu finansowym Muzeum Historii Polski w Warszawie, Województwa Małopolskiego oraz Miasta Tarnowa
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947