To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Witold PAZERA -”Biała Lokomotywa – Autobiografia”    -   09/12/2010
30 lat pracy twórczej W. Pazery
Przed nami nie lada wydarzenie kulturalno – towarzyskie: 17 grudnia (piątek) o godz. 18:30 odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa i rysunku Witolda Pazery „Biała Lokomotywa – Autobiografia”, z okazji 30-lecia pracy twórczej tarnowskiego artysty. Wernisaż połączony został z tradycyjną Wigilią Środowisk Twórczych, zaś nastąpi na... Dworcu PKP, gdzie w ten sposób swoją działalność zainauguruje nowa siedziba Galerii Miejskiej!

Ogloszenie

”Nastrojowość i tajemnica fantastycznej wyobraźni Pazery wyrażone są we wszystkich wątkach, cyklach i tematach jego obrazów poprzez pulsowanie świateł i obecność względnej chronologii czasu. Obrazy Pazery są poetyckie, muzyczne i metafizyczne, nasycone symbolicznymi i metaforycznymi treściami. Są one dla widza zagadką, wywołują w nim jeszcze większą potrzebę odkrywania tego dziwnego świata, zbliżonego często do projekcji snów, gdzie objawiają się ze zdwojoną intensywnością nasze skryte marzenia i namiętności (...)” - pisze o pracach artysty prof. Stanisław Tabisz („Nastroje wyobraźni”).
Z kolei dr Stanisław Potępa pisał: ”Podobno Polska jest krajem poetów, piszą o tym ludzie Wschodu i Zachodu, podobno nad sztuką polską unosi się romantyczna melancholia, tak powiadają obcy. Jeżeli to wszystko prawda, to Witold jest jeszcze jedną gałęzią bardzo starego drzewa.
Malarz ten mieszka w mieście, które uważało się za stolicę co najmniej, za miasto środka „Galicji". To tutaj magistrat, jak w jakimś dziwnym śnie wymyślił i wybudował lilię tramwaju, który przecinał otwarte kanały miejskie i wypucowany błyszczał jak przeniesiony z innego świata. Oniryczne malarstwo Pazery nie pojawiło się więc znikąd. To w tej prowincji, w takiej atmosferze, w podobnym miasteczku rodziła się proza Bruno Schulza.
Czy można się dziwić, że w obrazach Pazery anioły niespokojnie przebiegają ulicami i grają na skrzypcach, że nad wyniosłe zamki przylatują okręty przybyłe z innego czasu.
Malarz zresztą powiada, że wcale by się nie zdziwił, gdyby w drzwiach jego pracowni pojawił się świetlisty anioł.”


Witold Pazera – malarz, rysownik, satyryk, fotograf. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uczeń prof. Jerzego Nowosielskiego (dyplom 1980). Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Od 1992 roku prowadzi Autorską Pracownię Plastyczną. Autor rysunków satyrycznych do wielu gazet, twórca projektów scenograficznych, projektów graficznych: plakatów, programów teatralnych, ilustracji książkowej. Laureat ponad 20 nagród i wyróżnień (ostatnio: Pierwsza Nagroda w Międzynarodowym Konkursie „Srebrny Czworokąt" - Przemyśl, 2003; Nagroda Rady Miasta Tarnowa za „Twórczość artystyczną" – 2004;Nagroda Wydziału Kultury Urzędu Miasta Tarnowa – „Salon Jesienny ZPAP Oddział Tarnów" 2005).
Od 1979 roku uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych - krajowych i zagranicznych, oraz blisko 50 plenerach i wystawach poplenerowych. W dorobku posiada blisko 40 wystaw indywidualnych (cykle: „Światy Pazery", „Pazera Nuovo", „Komedia Ludzka", „Królestwo Wyobraźni", „Czarne na Białym", „Z kobietą w tytule", „Z kobietą w tytule II”, „Jeszcze pożyjemy - Autobiografia", które prezentował m. in. w: Tarnowie, Krakowie, Rzeszowie, Sopocie, Bydgoszczy, Gagny, Sevran – Boudotte, Paryżu, Bissendorf. Stale współpracuje z krakowską Galerią Mariana Gołogórskiego.
Ważniejsze wystawy krajowe: „Absolwenci" - Bunkier Sztuki, Kraków 1980; „Arsenał 88" – Warszawa; „Surrealiści Polscy" - Częstochowa, Wrocław, Olsztyn; „Nowosielski i jego uczniowie" -Sukiennice, Kraków, „Bielska Jesień" - Bielsko-Biała (Nagroda Prezydenta Miasta, 1985), „Sport w Sztuce" - Łódź, Warszawa; „Inne obszary w malarstwie” – Koszalin; „Bliźniemu Swemu" – Warszawa, Wrocław, Kraków, Rzeszów.
Udział w wystawach zagranicznych, m.in. w: Norymberdze, Darmstadt, Bratysławie, Lipsku, Dreźnie, Paryżu, Orleanie, Schoten, Budapeszcie, Nowym Jorku.
Wystawa czynna do 16 stycznia 2011. Organizator: Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Miejska w Tarnowie. Patronat Honorowy: Prezydenta Miasta Tarnowa. Mecenas wystawy: Karpacka Spółka Gazownictwa. Sponsorzy: Azoty Tarnów, PGNiG.

Na zdjęciu: reprodukcja obrazu „Paryskie wnętrze”
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, April 25, 2024 23:18:57
IP          : 18.217.144.32
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html