Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Nieznani polscy bohaterowie powstania węgierskiego 1848-1849    -   09/12/2010
Promocja książki I. Kovacsa
Przypominamy: Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz Tarnowskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier zapraszają do tarnowskiego Ratusza na prezentację książki Istvána Kovácsa „Nieznani polscy bohaterowie powstania węgierskiego 1848-1849”. Podczas spotkania będzie można nabyć książkę w cenie promocyjnej z autografem Autora, a także obejrzeć wnętrza odremontowanego Ratusza. Prezentacja odbędzie się 10 grudnia (w piątek) o godz. 17.00. Po spotkaniu odbędzie się przejście pod pomnik gen. Józefa Bema i złożenie kwiatów w 160. rocznicę Jego śmierci.

Ogloszenie

W pamiętnych dniach Powstania Węgierskiego (1848-1849) ponad cztery tysiące naszych rodaków „pobiegło do Węgier walczyć za sprawę wolności” w szeregach Legionu Polskiego i w wojskach honwedów. Poznajemy biografie kilkunastu z nich - polskich bohaterów. W latach powstania z oddaniem służyli sprawie „waszej i naszej”, a później  jeśli los im na to pozwolił trudzili się dla dobra rozdartej przez zaborców ojczyzny na polach kultury, oświaty, polityki, gospodarki.
Ich powstańcze czyny, które zostały wydobyte z zapomnienia w rezultacie żmudnych poszukiwań Autora w archiwach austriackich, węgierskich i polskich, stanowią poruszające świadectwo ofiarności i heroizmu. Każdego z nich można postawić obok tych najsławniejszych, generałów Józefa Bema, Józefa Wysockiego, Henryka Dembińskiego, o których u naszych południowych sąsiadów trwa żywa i wdzięczna pamięć utrwalona pomnikami, tablicami pamiątkowymi, nazwami ulic.

István Kovács (ur. 1945)  pisarz, poeta, historyk, tłumacz literatury polskiej. Ukończył polonistykę i historię na Uniwersytecie Budapeszteńskim. Zajmuje się polsko-węgierskimi kontaktami historycznymi i kulturalnymi w XIX wieku. Po polsku opublikował monografie: Polacy w węgierskiej Wiośnie Ludów 1848-1849 (1999) - Nagroda im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego, Józef Bem  bohater wiecznych nadziei (2002, 2009), tomy poetyckie: Księżyc w twojej nieobecności (1991), Okruchy przestrzeni (2003) oraz powieść Lustro dzieciństwa (2002). W latach 1990-1995 oraz 1999-2003 pracował w dyplomacji, był radcą do spraw kulturalnych Ambasady Republiki Węgierskiej w Warszawie i konsulem generalnym Republiki Węgierskiej w Krakowie. Jest obywatelem honorowym pięciu miast: Gorlic, Jarosławia, Krakowa, Lubaczowa, Zwierzyńca, a także honorowym Ambasadorem Tarnowa.

Spotkanie realizowane jest w ramach projektu “Tarnowskie spotkania z Węgrami”. Projekt współfinansowany z budżetu Miasta Tarnowa.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl