To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Mieczysław Kras: Zobaczymy, czy sąd też potwierdzi, że w partiach można robić "przekręty"    -   14/12/2010
Prokuratura: powiatowe listy PiS legalne
Prokuratura w Nowej Hucie nie doszukała się znamion przestępstwa w głośnej, nie tylko w naszym regionie, sprawie dotyczącej rejestracji list PIS w powiecie tarnowskim przez pełnomocniczkę wyborczą tej partii w powiecie, Lucynę Malec. Według relacji starosty Mieczysława Krasa, Lucyna Malec zarejestrowała listy niezgodne z ustaleniami poczynionymi, m.in. przy jego udziale. Ostatnie z tych ustaleń miały zapaść w gabinecie Starosty zaledwie kilka minut przed złożeniem list w Powiatowej Komisji Wyborczej. Ostatecznie na listach PiS nie znalazło się jednak nazwisko M. Krasa i innego członka zarządu powiatu A.Szpaka, a także dotychczasowego przewodniczącego Rady Powiatu S.Gostka, burmistrza Wojnicza Z.Noska i kilku innych samorządowców. Na pierwszym miejscu jednej z list pojawiła się natomiast ... córka pełnomocniczki. Relację starosty potwierdzało wiele innych osób. On sam oraz Adam Szpak i troje tarnowskich posłów PiS (B.Marianowska, J.Pilch, M.Wojtkiewicz), którym, mimo podjętych prób, nie udało się zmienić decyzji pełnomocniczki, zdecydowali się w kilka dni później na zawiadomienie o incydencie prokuratury. Krakowscy prokuratorzy odmówili jednak wszczęcia śledztwa, nie przeprowadzono więc przesłuchania ewentualnych świadków. Zdziwienia tą decyzją nie kryją zarówno rzeczeni parlamentarzyści, jak i starosta Kras.

Posłuchaj wypowiedzi starosty Mieczysława Krasa :

Ogloszenie

Doniesienie złożone przez część tarnowskich polityków PIS (Jacek Pilch w wyniku tego incydentu zrezygnował z członkostwa w partii, przechodząc do PJN)  było ostatecznie rozpatrywane przez  Prokuraturę Rejonową Kraków-Nowa Huta. Krakowscy śledczy nie dopatrzyli się znamion przestępstwa  i odmówili śledztwa w tej sprawie. Według prokuratorów,  Lucyna Malec  była w pełni uprawniona do rejestracji list kandydatów na radnych w wymienionych okręgach. Czynności wykonane przed  Powiatową Komisją Wyborcza w Tarnowie zostały wykonane - zdaniem Prokuratury - w sposób prawidłowy. Prokuratorzy powołali się też na pismo prezesa okręgu PiS nr 15 w Tarnowie  posła Edwarda Czesaka, który potwierdził, że pełnomocniczka miała wszelkie uprawnienia do kształtowania list wyborczych i ich rejestracji. - Wybór poszczególnych kandydatów, jak i ich miejsce na listach, to już wyłącznie kwestia wewnątrzpartyjnych ustaleń, i prokuraturze nic do nich - mówi Bogusława Marcinkowska, rzecznik krakowskiej prokuratury.

Oburzenia decyzją Prokuratorów nie kryje poseł Michał Wojtkiewicz. Jego zdaniem doszło do złamania art. 248 Kodeksu Karnego, który stanowi m.in., iż „Kto w związku z wyborami do Sejmu, do Senatu, wyborem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wyborami do Parlamentu Europejskiego, wyborami organów samorządu terytorialnego lub referendum: 1) sporządza listę kandydujących lub głosujących, z pominięciem uprawnionych lub wpisaniem nieuprawnionych, 2) używa podstępu celem nieprawidłowego sporządzenia listy kandydujących lub głosujących, protokołów lub innych dokumentów wyborczych albo referendalnych, (…) - podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.” -Osoby, które mają sprawować władzę i występują w imieniu społeczeństwa w różnych organach samorządowych muszą być nieskazitelne. Jeżeli na swej drodze do kariery politycznej dopuszczają się niegodziwości, powinny być eliminowane z życia politycznego. Głównym przymiotem określającym osobę pełniącą mandat społeczny ma być uczciwość. Niestety, tej elementarnej postawy zabrakło pani Lucynie Malec i innym osobom, które brały udział w procedurze ustalania list na radnych do powiatu - stwierdza Michał Wojtkiewicz, zauważając, iż sam prezes PiS Pan Jarosław Kaczyński wyraził dezaprobatę wobec tych działań. Poseł zapowiada, że sprawa będzie miała ciąg dalszy.

Również starosta Mieczysław Kras (wybrany tydzień temu ponownie na to stanowisko przez część kolegów partyjnych i radnych PO, pomimo faktu, że nie mógł ubiegać się o  mandat rajcy powiatowego) zapowiada zaskarżenie decyzji prokuratury  do sądu. - Zobaczymy, czy sąd też potwierdzi, że w partiach można robić "przekręty" - tak decyzję Prokuratury komentuje starosta.
MP, PD

Na zdjęciu - kadr z filmu dokumentującego chwilę składania list przez panią Lucynę Malec
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, May 18, 2024 07:47:40
IP     : 3.230.154.90
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html