Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Z życia Diecezji Tarnowskiej    -   15/12/2010
Kolędnicy misyjni 2010
W parafiach diecezji tarnowskiej trwają przygotowania do kolędy misyjnej. Dzieci uczą się ról, piosenki z refrenem w języku sango stanowiącej hasło tegorocznego kolędowania i z pomocą dorosłych szyją kolorowe stroje. Akcja przeprowadzana jest każdego roku. W poprzedniej edycji wzięło w niej udział 17 350 dzieci. Odwiedziły one prawie 136 tys. mieszkań.

Posłuchaj wypowiedzi ks. Krzysztofa Czermaka, dyrektora Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie :

Ogloszenie

Kolędnicy misyjni, którzy między Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem odwiedzą mieszkańców diecezji, chcą pomóc tarnowskim misjonarzom pracującym w Republice Konga, Republice Środkowoafrykańskiej, Kamerunie, Brazylii, Peru i Boliwii. Dzieci będą także wspierać projekt papieski dla Ugandy. Akcja ma charakter religijny i wychowawczy, zebrane pieniądze będą przeznaczone na leczenie dzieci, funkcjonowanie szpitala (tylko na same projekty związane ze szpitalem w Bagandou, który został wybudowany i istnieje dzięki kolędnikom misyjnym, potrzeba niemal 108 tys. euro), prowadzenie przedszkoli, ośrodków katechetycznych i dożywianie najmłodszych.

  Mali kolędnicy od kilku lat pomagają szpitalowi w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. Miesięcznie ok. 350 osób jest tam konsultowanych a 150 hospitalizowanych. Ponad połowę stanowią najmłodsi do 5 roku życia. Potrzeby szpitala będą coraz większe, ponieważ powstało tam laboratorium i pediatria. Rozwój szpitala wymaga również kolejnych przyjęć do pracy pielęgniarzy, aby wszystkim chorym zapewnić odpowiednią opiekę.
Dyrektor szpitala Elżbieta Wryk zwróciła się z prośbą przyznanie na rok 2011 kwoty 55 tys. euro. Placówka medyczna chce także kontynuować leczenie dzieci z ciężkim niedożywieniem. W tym roku ponad 300 dzieci zostało objętych tym programem.

Parafia pw. MB Miłosierdzia w Baboua w diecezji Bouar (Republika Środkowoafrykańska) zwróciła się z prośbą o dofinansowanie funkcjonowania przedszkola parafialnego, kwotą 1200 euro. Głównym zadaniem przedszkola jest odpowiednie przygotowanie dzieci do podjęcia dalszej nauki w szkole podstawowej. Z przejściem na wyższy szczebel edukacji wiążą się jednak liczne problemy, z których najpoważniejszy dotyczy nauki języka. W przedszkolu dzieci używają bowiem języka narodowego - sango, zaś w szkole podstawowej języka oficjalnego – francuskiego.  

Parafia pw. Pana Jezusa Zmartwychwstałego i Miłosierdzia Bożego w Brazzaville (Republika Konga) chce zorganizować katechizację dla dzieci i młodzieży oraz oazę wakacyjną. Na ten cel potrzeba ok. 5 tys. euro.

Tarnowski misjonarz ks. Marian Pazdan chce także w Republice Konga zbudować centrum duszpastersko - katechetyczne i charytatywno-oświatowe dla uchodźców z Angoli, natomiast ks. Tomasz Kania wykończyć budynek gimnazjum w Gamboma. Natomiast siostry Józefitki ze szpitala dla dzieci trędowatych w Kinsundi (Republika Konga) proszą o pomoc w kształceniu i dożywianiu tych dzieci.  

Siostry Józefitki, pracujące w Kamerunie zwróciły się o dofinansowanie działalności przedszkola. Chodzi do niego ok. 60 dzieci. Ich rodzice to biedni wieśniacy, utrzymujący się tylko z drobnego rolnictwa. Często rodziny dotknięte są chorobą AIDS. Nierzadko brakuje w nich ojca bądź obojga rodziców.

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Afuá (Brazylia) chce natomiast przygotować budynek służącego do formacji chrześcijańskiej i zorganizować dożywianie dzieci. Ze względu na wielodzietność rodzin często zdarza się, że jedynym posiłkiem jest ich drugie śniadanie w szkole. Były już przypadki w tamtejszym regionie, że dzieci mdlały z wycieńczenia i głodu podczas lekcji szkolnych.  

Parafia św. Marii Magdaleny w Marco (Peru) chce przeznaczyć pieniądze na parafialną szkołę. Projekt ma na celu dotarcie do dzieci z rodzin najuboższych i danie im szansy rozwoju intelektualnego, fizycznego, emocjonalnego i duchowego opartego na chrześcijańskich zasadach, oraz dostrzeżenie spośród młodzieży i osób dorosłych liderów i formowanie ich na katechistów. Pracujący tam misjonarz chce także zakupić bus na 25 osób, aby przewozić dzieci z wiosek do szkoły w Marco czy pobliskiego miasta Jauja.  

Siostry Służebniczki Dębickie w Cochabamba (Boliwia) proszą o pieniądze na budowę przedszkola dla ok. 70 dzieci w milionowym mieście Cochabamba, gdzie zgromadzenie ma siedzibę wikariatu misyjnego w Boliwii i prowadzi Centrum Medyczno-Chirurgiczne oraz Zespół Szkół. Między tymi budynkami siostry posiadają działkę budowlaną, którą wikariat otrzymał na własność od Urzędu Miasta na wybudowanie ochronki dla dzieci z rodzin ubogich, wielodzietnych oraz wychowywanych przez samotne matki. Jest to bardzo uboga dzielnica. Są tam duże potrzeby posługi pastoralnej, charytatywnej, medycznej, a przede wszystkim opiekuńczo-wychowawczej.   

Hasło tegorocznego kolędowania misyjnego brzmi: AMOLENGE MINGI A SO MINGI, co oznacza „Wiele dzieci na świecie bardzo cierpi”.
Uroczyste posłania kolędników odbędą się w parafiach 26 grudnia.  

Podczas poprzedniej akcji w diecezji tarnowskiej zebrano ponad 1 milion 140 tys. złotych. To rekordowa suma i najwyższa w skali kraju. Rok temu przybyło także parafii, które zaangażowały się w akcję kolędników misyjnych. Z podsumowań wynika, że było ich 383.
W kolędzie misyjnej wzięło udział 17 350 młodych chrześcijan. Dzieci odwiedziły prawie 136 tys. mieszkań. Zebrane pieniądze zostały przeznaczone na 21 projektów.

  Kiedy dzieci i młodzież zakończą kolędowanie, wezmą udział w spotkaniu w parafii pw. bł. Karoliny w Tarnowie. 8 stycznia 2011 roku przyjadą tam kolędnicy w barwnych strojach z całej diecezji. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 10.00 Mszą św. Następnie uczestnicy zobaczą krótki film o realizacji projektów kolędniczych oraz wezmą udział w tradycyjnym konkursie na najładniejsze stroje kolędnicze. Będzie to, w kontekście rozpoczynającego się jubileuszu 225-lecia istnienia diecezji, Jubileuszowe Spotkanie Kolędników Misyjnych.

Przygotowała Ewa Biedroń – DSI - Diecezjalny Serwis Informacyjny

Foto: Spotkanie kolędników misyjnych styczeń 2010 roku – archiwum DSI
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl