To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Radni protestują przeciwko ograniczaniu dostępności do lekarzy    -   03/1/2011
Wieści z Powiatu Tarnowskiego
Nie słabną protesty samorządów przeciw działaniom Narodowego Funduszu Zdrowia. Rada Powiatu Tarnowskiego zaprotestowała przeciwko ograniczeniu odstępu pacjentów do specjalistycznej opieki lekarskiej na terenie powiatu tarnowskiego. Radni przyjęli w tej sprawie specjalną rezolucję podczas sesji odbywającej się 30 grudnia w Starostwie Powiatowym w Tarnowie.

Ogloszenie
>

-Szczególne obawy budzi niezabezpieczenie udzielania świadczeń z zakresu położnictwa, ginekologii i neonatologii na terenie powiatu tarnowskiego udzielanych dotychczas w tuchowskiej placówce służby zdrowia. Wszak na przestrzeni dziejów trudno byłoby znaleźć przypadki cywilizacji, które nie dbałyby o przyszłe matki i ich potomstwo i nie otaczały je szczególną troską – można przeczytać w rezolucji, którą poparli jednogłośnie wszyscy radni.
Pismo z protestem trafi teraz do krakowskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Poniżej zamieszczamy treść rezolucji.

Rezolucja Rady Powiatu Tarnowskiego z dnia 30 grudnia 2010 w sprawie negatywnych wyników rozstrzygnięć konkursowych Narodowego Funduszu Zdrowia Oddział w Krakowie zastosowanych wobec poradni prowadzących działalność w zakresie opieki zdrowotnej na terenie Powiatu Tarnowskiego

”Rada Powiatu Tarnowskiego niniejszym wyraża niezadowolenie i rozczarowanie wobec wyników rozstrzygnięć konkursowych Narodowego Funduszu Zdrowia Oddział w Krakowie w stosunku do poradni prowadzących działalność w zakresie opieki zdrowotnej na terenie Powiatu Tarnowskiego.
W wyniku rozstrzygnięć konkursowych z dnia 16 grudnia 2010 r. w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej zlikwidowane zostały poradnie specjalistyczne na obszarze Gminy Zakliczyn działające w ramach NZOZ „Centrum Zdrowia” s.c. w Zakliczynie. Efektem tej decyzji jest zamknięcie od 1 stycznia 2011 roku następujących poradni specjalistycznych: ginekologicznej, okulistycznej, neurologicznej, reumatologicznej, logopedycznej, endokrynologicznej, kardiologicznej. Negatywna decyzja w tym zakresie powoduje konieczność wielokrotnego przemieszczania się mieszkańców Miasta i Gminy Zakliczyn do najbliższych poradni specjalistycznych posiadających kontrakt z NFZ znajdujących się w Tarnowie i Brzesku a oddalonych o ponad 30 km od Zakliczyna i pozostałych miejscowości Gminy Zakliczyn. Brak ww. poradni spowoduje dla mieszkańców Miasta i Gminy Zakliczyn zdecydowanie mniejszą dostępność do służby zdrowia a w wielu przypadkach całkowicie ją uniemożliwi.

Ponadto w dn. 22 grudnia 2010 r. został rozstrzygnięty konkurs Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie świadczeń stomatologicznych. W jego wyniku nie uwzględniono zabezpieczenia ww. usług dla części Gmin Powiatu Tarnowskiego. Obecnie NFZ nie zakontraktował świadczeń stomatologicznych w Ośrodku Zdrowia w Janowicach i Lichwinie. Funkcjonowanie tych placówek odbywa się bez skarg ze strony pacjentów oraz z dotychczas pozytywną opinią NFZ. Na terenie Gminy Pleśna nie funkcjonują inne podmioty wykonujące te świadczenia. Również sąsiadujące z Gminą Pleśna Gminy Tuchów, Zakliczyn (miejscowości Paleśnica i Filipowice) i Wojnicz (miejscowość Olszyny) nie otrzymały, bądź otrzymały w znacznie zmniejszonej ilości kontrakty stomatologiczne w czasie postępowania konkursowego z dn. 22 grudnia 2010 r. Efektem tych decyzji jest znaczne ograniczenie przez NFZ dostępności dla pacjentów do świadczeń stomatologicznych na terenie tej części Powiatu Tarnowskiego zamieszkiwanej przez blisko 60 tyś. osób i stanowi poważne zagrożenie dla ich zdrowia. Ponadto zauważalny wzrost zubożenia ludzi zamieszkujących ww. teren uniemożliwia im korzystanie z prywatnych gabinetów.
Poważne problemy z kontraktowaniem mają również jednostki służby zdrowia działające na terenie gmin Żabno i Wietrzychowice, szczególnie w zakresie rehabilitacji i stomatologii.

Szczególne obawy budzi – z uwagi na unieważnienie w dniu 15.12.2010 r. postępowania konkursowego – niezabezpieczeni udzielania świadczeń z zakresu położnictwa, ginekologii i neonatologii na terenie powiatu tarnowskiego udzielanych dotychczas w tuchowskiej placówce służby zdrowia. Wszak na przestrzeni dziejów trudno byłoby znaleźć przypadki cywilizacji, które nie dbałyby o przyszłe matki i ich potomstwo i nie otaczały je szczególną troską.
W wyniku działań NFZ kobiety, które będą zmuszone na przełomie roku korzystać ze świadczeń w zakresie położnictwa i ginekologii narażone będą na dodatkowe stresy spowodowane niepewnością co do miejsca, gdzie taką pomoc mogą uzyskać. Uwarunkowania geograficzne oraz kilkudziesięcioletnie doświadczenie wskazuje, iż to w tuchowskim szpitalu winna być ona w dalszym ciągu udzielana, tym bardziej iż nowy świadczeniodawca NZOZ Centrum Zdrowia Tuchów sp. z o.o. daje należytą rękojmię, iż świadczenia w ww. zakresie będą udzielane zgodnie z najwyższymi standardami.

Mając na uwadze dobro mieszkańców ww. Gmin zwracamy się z apelem o ponowne przeanalizowanie sytuacji i podjęcie decyzji zgodnej z dobrem pacjenta.”
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, June 25, 2022 17:39:25
IP     : 3.238.125.76
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html