Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Żabno: nowe książki i albumy    -   19/1/2011
Wieści z Żabna
Kończą się prace nad nowym wydawnictwem o gminie Żabno. Tym razem będzie to album ilustrujący i opisujący historię i ciekawostki ze wszystkich sołectw i miasta. Światło dzienne ujrzały również dwie nowe publikacje sygnowane przez Pawła Domańskiego. Dotyczą one urbanizacji Żabna oraz zapisu kronikarskiego z lat 2001 – 2005.

Ogloszenie
>

Kończą się prace nad nowym wydawnictwem o gminie Żabno. Tym razem będzie to album ilustrujący i opisujący historię i ciekawostki ze wszystkich sołectw i miasta.
Wydawnictwo będzie miało formę albumu, w którym zobaczymy i przeczytamy o najciekawszych miejscach. Koncepcja publikacji powstała już kilka lat temu, jednak długo nie mogła doczekać się finalnej wersji. Teraz dzięki wsparciu finansowemu z programu Leader, do którego został złożony wniosek w naborze w 2009 roku, będzie możliwe wydanie książki w takiej formie i nakładzie, w jakiej będzie ona spełniała swoje założenie – promować walory ziemi żabnieńskiej.
W książce, której wydawcą jest Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna, zobaczyć będziemy mogli zdjęcia wykonane w każdym sołectwie, a także przeczytać ciekawe teksty o wszystkich miejscowościach gminy Żabno.
Obecnie kończy się etap korekty książki, która już niebawem trafi do druku. Promocja albumu z pewnością będzie ciekawym wydarzeniem...

Światło dzienne ujrzały dwie nowe publikacje sygnowane przez Pawła Domańskiego. Dotyczą one urbanizacji Żabna oraz zapisu kronikarskiego z lat 2001 – 2005.
To już 17 i 18 publikacja w bogatej bibliografii Pawła Domańskiego. Autor, który debiutował w 1994 roku wydaniami dotyczącymi postaci z Żabna oraz rzemiosła w Żabnie, przez okres kilkunastu lat dał się poznać jako dociekliwy badacz przeszłości żabnieńskiej. Interesuje go nie tylko historia, ale także kultura, tradycja oraz współczesność.
–Moja przygoda z badaniem przeszłości rozpoczęła się w 1990 roku - wspomina Domański. -Wtedy to zacząłem zbierać pierwsze archiwalia. O pierwsze opracowanie poprosił mnie Marian Fido, miało ono dotyczyć przygotowania tablo dla sportowców. Udało mi się pozyskać bardzo dużo materiałów na ten temat, zdecydowanie więcej niż na tablo, a przy okazji dowiedziałem się wiele historii o Żabnie i jego mieszkańcach. I tak to się zaczęło - wspomina autor.
Kronikarstwo i wydobywanie historii o mieście to główne domeny Pawła Domańskiego, ale znany jest również jako zbieracz materiałów historycznych i przedmiotów kultury tradycyjnej oraz organizator izby regionalnej, która rozrosła się już do kilku sal i obecnie mieści się w Publicznym Gimnazjum w Żabnie.

Wracając jednak do wydanych publikacji, koncentrują się one oczywiście na mieście, które jest zawsze przedmiotem badań i dociekań Domańskiego. Pierwsza odnosi się do urbanizacji w Żabnie rozumianej nie tylko poprzez rozwój architektoniczny, bowiem dotyka również problematyki napływu ludności, rozwoju handlu i przemysłu. Publikacja jest okraszona bardzo ciekawymi historycznie fotografiami, które autor po raz pierwszy pokazuje właśnie w tym wydawnictwie. Druga pozycja, która ujrzała światło dzienne końcem 2010 roku, to kronikarski zapis wydarzeń, które miały miejsce w Żabnie pomiędzy 2001 a 2005 rokiem. Okres nie tak odległy, jednak wart przypomnienia. Z pewnością książka z każdym kolejnym rokiem nabierać będzie większej wartości, zapamiętując wydarzenia z tego pięciolecia.
Wydawcą pierwszej publikacji „Urbanizacja Żabna w latach 1890- 1990” jest Gminne Centrum Kultury, drugiej, o tytule „Żabno w latach 2001- 2005” Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna. Obie powstały dzięki wsparciu finansowemu burmistrza Żabna, Rady Miejskiej oraz Rady Żabna.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947