Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Do Krakowa z Tarnowa nawet 160 km na godzinę?    -   31/1/2011
Nowe pociągi na torach
Na małopolskie linie kolejowe wyjechały dwa nowe pociągi. Dobrze wyposażone i szybkie składy, które zostały zakupione przez władze Małopolski, będą kursować również na trasie Tarnów-Kraków. Po remoncie dworca PKP to kolejna, duża inwestycja kolejowa w mieście. W Tarnowie 28 stycznia m.in. z udziałem z udziałem wicemarszałka Romana Ciepieli odbyła się uroczysta prezentacja sprzętu.

Ogloszenie

Podróż koleją z Tarnowa staje się coraz bardziej atrakcyjną alternatywą wobec jazdy samochodem. Na trasie do Krakowa, poza dotychczasowymi składami, kursują już dwa nowoczesne pociągi ACATUS-2 bydgoskiej firmy PESA. Pojazdy te, wyprodukowane specjalnie na zamówienie Województwa Małopolskiego, będą mogły osiągać prędkość nawet do 160 km/h i będą obsługiwać różne połączenia. Pojazdy wyposażone są w 180 miejsc siedzących. Wagony posiadają obniżoną podłogę do wysokości 760 mm ponad główkę szyny. Aby maksymalnie ułatwić korzystanie z pojazdu osobom niepełnosprawnym, składy przystosowano do obsługi podróżnych poruszających się na wózkach inwalidzkich m.in. dzięki specjalnie zamontowanym windom. W każdym pojeździe wydzielono 20 miejsc klasy 1. Pociągi wyposażone są w klimatyzację, monitoring wnętrza, instalację rozgłoszeniową i informacyjną.

Całkowity koszt zamówienia obejmujący zakup 5 tego pojazdów wynosi ponad 91 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana ze środków unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Dotacja unijna wynosi ponad 62 mln zł. W sumie Województwo Małopolskie zakupiło 5 tego typu pociągów. Kolejne 3 wyjadą na tory już latem. Pociągi zostały wyprodukowane przez bydgoską firmę Pesa.
Władze Małopolski wspierają kolej również poprzez dotowanie przejazdów. Liczba pociągów dofinansowanych przez samorząd województwa zwiększyła się z 328 w 2009 r. do 348 w 2010 r. W ubiegłym roku dotacja na przewozy regionalne z budżetu województwa wyniosła 69 mln zł, czyli o 7,4 mln zł więcej niż w roku 2009, kiedy na ten cel przeznaczono 61,6 mln zł. 

Foto: P. Topolski, www.tarnow.pl
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947