Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Tarnowska cena wojny   -   22/9/2004
Radni Ligi Polskich Rodzin zgłosili podczas ostatniej sesji Rady Miasta pomysł powołania specjalnej komisji, która miałaby oszacować straty materialne jakie poniósł Tarnów w wyniku agresji w 1939 r. i późniejszej niemieckiej okupacji. Prezydent Bień nie wyobraża sobie w jaki sposób miałby szacować te straty po takim upływie czasu. "Przymiarkę" do takiego szacunku publikuje jednak dzisiejsza "Gazeta Krakowska". Straty powstałe w Tarnowie podczas II wojny światowej można szacować na 10 do 15 miliardów złotych, same muzea oceniają swoje ewentualne roszczenia na 3 miliony złotych - pisze gazeta.

Ogloszenie
>

- To szacunki przeprowadzone analogiczne do zasad, którymi posługują się historycy gospodarki - mówi Kazimierz Bańburski, tarnowski historyk. - Są to kwoty wirtualne i nie bardzo sobie wyobrażam możliwość wystąpienia o te pieniądze.

Straty jednak przynajmniej w części są udokumentowane. Tarnowskie muzeum jest w posiadaniu potwierdzenia o wypożyczeniu przez Niemców na wystawę, która w 1940 roku była organizowana w Krakowie, ośmiu niezwykle cennych eksponatów. Trzy z nich nigdy do Tarnowa nie wróciły. To piękna rzeźba Anny Samotrzeciej z początków XVI wieku, wykonana przez Wita Stwosza lub jego uczniów, Madonna z Dzieciątkiem pochodząca z połowy XIV wieku i kielich gotycki ze skarbca katedralnego. Eksponaty zostały wypożyczone z Ratusza, gdzie mieściły się obydwa obecne muzea - diecezjalne i okręgowe. Jest dokument w tej sprawie, który podpisał niejaki Werner Kudlik, cenne przydmioty figurują też w katalogu wystawy pod numerem 6. Według wartości z 1938 roku przeliczonej według stosunku obecnej waluty do ówczesnej wartość zaginionych eksponatów to około trzech milionów złotych.

Zakłady i sprzęt

Niemcy wywieźli też z Tarnowa urządzenia zakładów przemysłowych. Z niezwykle kosztownego sprzętu ogołocili zwłaszcza tarnowskie Zakłady Azotowe, z których po wojnie zostało niewiele więcej niż puste ściany. Do Niemiec trafiło również wyposażenie innych przedsiębiorstw. Mieszkańcom okupanci zabierali przede wszystkim radia, rowery, samochody i aparaty fotograficzne. Wycinali też lasy a drewno wywozili do swojego kraju. Nie spowodowali natomiast większych strat w zabudowie miasta. Częściowo został zniszczony dworzec kolejowy i trakcja, na początku wojny w wyniku działań zniszczony został główny gmach poczty przy ul. Urszulańskiej (podpaliły go wycofujące się wojska polskie, a rozebrali Niemcy). Zniszczone zostały też mosty drogowe i kolejowe. Co do kamienic, Niemcy wyburzyli kilka budynków, ale wyłącznie w związku z prowadzoną budową ulic w mieście.

Żydzi zniszczeni

Szczególnie rozszabrowany został majątek żydowskich obywateli Tarnowa. - Oni byli najbogatsi, więc Niemcy przede wszystkim likwidowali ich sklepy i niewielkie zakłady, wywozili ich wyposażenie - podkreśla K. Bańburski. - Zniszczona została cała wschodnia część miasta zamieszkiwana przez Żydów. Spalone zostały ogromne zabytkowe synagogi wraz z wyposażeniem.
Trzeba jednak pamiętać, że to byli obywatele naszego miasta, więc my moglibyśmy się upominać o ten majątek.

Mniejszości niemieckiej przed wojną w Tarnowie praktycznie nie było (można do niej zaliczyć około 20 osób), natomiast Niemcy, którzy tu przyjechali podczas wojny, wywieźli spory majątek, przejęty najczęściej po Żydach.

Zdaniem tarnowskiego historyka trudno jednak na podstawie takich wyliczeń starać się o zwrot pieniędzy za zniszczony przez Niemców podczas wojny majątek, bo tak naprawdę sprawa jest skomplikowana. Kwestia reparacji została ustalona już w Poczdamie, Polska miała dostać 15 procent reparacji wojennych przyznanych ZSRR - z późniejszej NRD. Jednak Rosjanie część naszych zachodnich ziem traktowali jako obszar, z którego można zabierać majątek. W 1953 roku ZSRR i Polska zrzekły się repracji, zresztą rok wcześniej podobną decyzję w stosunku do RFN podjęły państwa zachodnie.

- Według obliczeń historyków za straty wojenne każdy obywatel Polski powinien w tej chwili dostać 700 dolarów amerykańskich - mówi K. Bańburski. - Można to jednak traktować wyłącznie w kategoriach ciekawostki, nie bardzo sobie wyobrażam jak wykorzystać te informacje w praktyce.

Tymczasem podczas ostatniej sesji w Tarnowie pojawił się pomysł oszacowania wojennych strat miasta i wystąpienia o zwrot pieniędzy. Absolutnie przeciwny realizacji takiego pomysłu jest prezydent Mieczysław Bień.

Możesz wziąć udział w sondzie na temat powołania w Tarnowie komisji do oszacowania zniszczeń wojennych w mieście - na stronie głównej portalu.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 15)Dodaj komentarz
(22-09-2004) W.Popiela www.upr.pl :
Wyraźnie idą wybory... Organiczanie się do roszczeń wobec Niemców (rozśmieszamy Niemców tym machaniem szabelką ponieważ "nasz" rząd zrzekł się reparacji, w przeciwieństwie do ich rządu ktory nigdy nie zrzekł się - bo nie mógł - prywatnych roszczeń właścicieli, czemu dał dziękczynny wyraz Bundestag w 1999 r.) jest niekonsekwencją. O wiele słuszniejsze byłoby powołanie specjalnej komisji, która miałaby oszacować straty materialne jakie poniósł Tarnów (Polska) w wyniku 45 letniej okupacji namiestników Sovieckich na Polskę z PPR/PZPR i ich sukcesorów. Straty materialne będące efektem 45 lat komuny i jej "post", są niestety o wiele większe.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2004) dk :
Niemcy wywozili samochody...a ileż ich było przed wojną w Tarnowie 2?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2004) bogdan :
czy rząd Bieruta mógł zrzec się reparacji, i zgadzam śię z panem ,że straty poniesione przez POLSKE w wyniku rządu komunistów są bardzo wysokie.MAM NADZEJĘ ,ŻE LPR DOPROWADZI DO ROZLICZEŃ.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2004) z butelką atramentu na czołgi nonsensu :
Pan Wietrzyk znów bez czapeczki wyszedł - tym razem na jesienny wiatr. To nie PPR czy PZPR w błyskawicznym tempie, nie oglądając się na politykę i polityków odbudowało kraj ze straszliwych zniszczeń wojennych - tylko zaangażowane patriotyczne społeczeństwo. W ciągu kilku lat zlikwidowano analfabetyzm jako pozostałość po "świetlanym " okresie międzywojennych rządów prawicy różnej maści. Zaledwie 16 lat po wojnie polska reprezentacja olimpijska zdobyła 21 medali (4 - 6 - 11) w 1961 r w Rzymie. To za Gierka wybudowano przeszło 2 miliony mieszkań, trasę szybkiego ruchu Katowice - Warszawa, Trasę Łazienkowską, Dworzec Centralny. Hutę Katowice, Port Północny z pirsem węglowym., Zamek Królewski. Rozbudowano Zakłady Chemiczne Tarnów, Police,Puławy, Papiernię Kwidzyń, autostradę Kraków - Katowice. Ekipa ierka zostawiła 16 mld $ długu ale coś zostało po niej. Dziś mimo darowania części długów przez KLub Paryski i USA mamy ponad 100 mld długu i politykę EKSTERMINACJI NARODU . Ponadto nic nie wybudowano, wręcz za bezcen przesępczo sprzedano. I panu panie Wietrzyk rachunek teraźniejszości się zgadza , a przeszłości nie? Bo mnie na odwrót.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2004) ge :
Szczególne podziękowania za Hute Katowice. Ja pier****, ale wypociny.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2004) sportsmen :
nigdzie tak nie koksowano sportowców jak w KD-Lach, to fakt.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2004) M.Wietrzyk :
Niektórzy tak tęsknią za moimi komenatrzami, że nawet kiedy się nie wypowiadam wszędzie je(komentarze) widzą. Osobo "z butelką..." okulista się o osobę pytał. Niech mi tu osoba nie przypisuje nie moich wypowiedzi. Choć pod komentarzem pana Popieli mogę się podpisać obiema rękami. Niech osoba siądzie wygodnie przy biurku i niech osoba policzy na spokojnie. Ile kosztuje utrzymanie gierkowskich zakładów i ile już na nie wydaliśmy. Niech osoba też nie "ściemnia" z medalami na Olipiadach bo medalami Polacy się nie najedli. Jakby osoba nieco więcej poczytała to by się dowiedziała co zostało wybudowane od 1989 r. i nie pisała takich bzdur. Miłego obliczania życzę Osobie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2004) andy :
Ten od "butelki atramentu..." to jakiś kompletny kretyn, albo zafajdany były komuch.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2004) kopan :
Panie Popiela To wielka sztuka w jednym poście napisać tyle niedorzeczności. Twierdzisz pan ze Nasz rząd zrzekł się reparacji a po chwili stwierdzasz pan że należy zażądać odszkodowania od okupantów sowieckich. Moja diagnoza: cierpisz pan na rozdwojenie jaźni w tym samym czasie jedno oko pańskie widzi u nas władze okupacyjne sowieckie a drugie Nasz rząd. Radzę poprzedzić uprawianie polityki wizytą u lekarza specjalisty. I to czym prędzej byś Pan zeza przez zaniechanie nie złapał.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2004) chę :
To są objawy zaćmy politycznej.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2004) W.Popiela www.upr.pl :
Panie(?) kopan - nie wiem czy jest Pan lekarzem ale dziękuję za dobre rady. A skoro już tak sobie radzimy w duchu miłości bliźniego, to sugeruję krótki kurs czytania. Myślę, że już na 3ciej lekcji możnaby przerobić różnicę pomiędzy "okupantami sovieckimi" i okupacji namiestników sovieckich i ich sukcesorów - jak napisałem. To nawet nie musi być kurs czytania - wystarczy kurs "czym różnią się obrazki", u mnie wyrazów było więcej. Rozumiem, że to jest powód dla którego Pan(?) się nie podpisuje. Też bym się wstydził. A jeśli już o ścisłość chodzi - nigdzie nie napisałem, że od namiestników sovieckich okupantów należy żądać odszkodowania - napisałem "słuszniejsze byłoby powołanie specjalnej komisji, która miałaby oszacować straty materialne". Jeśli się Pan(?) chwilę zastanowi - z pewnością zrozumie Pan, że pomiędzy oszacowaniem strat a żądaniem odszkodowania jest jednak pewna różnica. Nieprawdaż? A na marginesie, zdanie z tekstu "Trzeba jednak pamiętać, że to byli obywatele naszego miasta, więc my moglibyśmy się upominać o ten majątek." - jest chyba najczystszym nonsensem. Na podstawie jakiego prawa mielibyśmy (my, to znaczy KTO? Rada Miejska (biurorkacja) czy spadkobiercy?) upominać się o prywatny majątek osób tylko dlatego, że byly obywatelami tego miasta? Może jest jakiś prawnik w sieci...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2004) kopan :
Jak to dobrze być Popielom można se posta edytować i nieco zmodyfikować. Ale nie udało się zmienić stwierdzenia że tych samych ludzi raz uważasz pan za rząd polski (po edycji w cydzysłowiy) a raz za... O w tym tekście są wszyscy Okupowani namiestnicy sowieccy na polsce z ppr i eeeeeee coś się panu posypało przy tej edycji Kto był na kim a kto nas reprezentował w tych ugodach czy na ugodach. Kto był ugodzony a kto gódł???? To chyba tylko pan wiesz ???

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2004) kopan :
O jest i potwierdzenie pańskiej edycji pierwszego posta nie da się zacytować no bo???? No bo by się nie dało zmienić, zmiana byłaby widoczna. To pańskie upiększone ==== O 4wiele – słuszniejsze - byłoby + powołanie specjalnej komisji, 3która miałaby 3oszacować straty 33materialne jakie 3poniósł 3Tarnów (Polska) w wyniku 45 letniej okupacji namiestników3 Sovieckich3 na Polsk3ę z PPR/PZPR3 i ich sukcesorów3.===== To to co znikło moje znaki i cyfry.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-09-2004) mateo :5113339 
Przypomnienie dla pana POPIELI: Umowa międdzynarodowa dotycząca zrzeczenia się przez Polskę reparacji wojennych zostafa zawarta z NRD i nie została ratyfikowana w procedurze zgodnej z konstytucją PRL z 1952 ! A sam pomysł powołania komisji jest chyba obliczony na dorazną korzyść polityczną! Ponieważ nie przedstawiono planów szacowania strat ani nawet kosztów działania komisji!!! Może poczekajmy na jakiś precedens który ewentualnie wytyczy pewną drogę postępowania!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-09-2004) mateo :5113339 mateo007@poczta.onet.pl 
Jeszcze jedno do Pana Popieli - n.... no właśnie jeśli nie ma instrumentu prawnego realizacji tych roszczen w stosunku do tych namiestników sowieckich - czy jakoś tam (a takowych w rzeczywistości nie ma - chyba że powództwo cywilne , ale ja tego nie widzę) to po co do diaska powoływać komisję do spraw oszacownia tych strat - chyba dla czystej satysfakcji!!! Ja bardzo nie lubię komunistów , postkomunistów -- a właściwie schizofremików aksjologicznych - jakimi w przeważajacej części oni są!!! Nie mogęjednak nie dostrzec i w pana wypowiedzi akcentów charakterystycznych dla Homo-Sovieticus - choć wiem że z komunizmem nie ma Pan nic wspólnego!!!A wypowiedzi tego Z BUTELKĄ ATRAMENTU nie skomentuje bo raczej nie warto!!!SIC!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl