Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Komentarz inTARnauty w prokuraturze?   -   23/9/2004
Wolność słowa jest niezaprzeczalnym dobrem, które internet jak żadne inne medium pozwala w pełni urzeczywistniać. Niestety, coraz częściej wielu użytkownikom sieci zaciera się różnica między wolnością wypowiadania sądów a nieodpowiedzialną konfabulacją i wypowiedzią godzącą w inne osoby. Anonimowe informowanie o popełnieniu przez kogoś przestępstwa w komentarzu jest nie tylko podłością (trzeba nazwać to bez ogródek) ale też samo w sobie może być przestępstwem. Pod takim kątem, badana jest właśnie wypowiedź jednego z InTARnautów o pseudonimie "Aśka", który(a) oskarżył(a) o działania niezgodne z prawem jednego z samorządowych urzędników.

Ogloszenie

Urzędnik, uznający siebie za poszkodowanego, zamierza nadać bieg formalno-prawny sprawie oskarżenia wypowiedzianego pod swoim adresem w komentarzu do jednej z informacji, a więc złożyć odpowiednie zawiadomienie do prokuratury.

Od pewnego czasu z rosnącym niepokojem obserwujemy na stronach naszego portalu wzmagający na sile trend, polegający na pojawianiu się dużej ilości komentarzy utrzymanych w napastliwym tonie, zawierającym inwektywy i różnorakie oskarżenia. Wielu użytkowników portalu zdaje się wykorzystywać anonimowość (w dużym stopniu jednak tylko teoretyczną) nośnika jakim jest internetowy komentarz i zapominać o odpowiedzialności za wypowiadane słowo.
Ze swojej strony staramy się nie stosować cenzury, dawać Wam prawo do nieskrępowanej wypowiedzi na każdy temat. Swoje, nieliczne, interwencje ograniczamy w praktyce do eliminowania w komentarzach wulgaryzmów, które są jedynym "obiektywnym" kryterium dla możliwie szybkiego usuwania komentarza lub jego części. Nie moderujemy bardzo gorących i bardzo emocjonalnych dyskusji, które często pojawiają się w komentarzach do informacji zamieszczanych w portalu.
Komentarze w portalu mają mieć z założenia formę rzeczywistego "Hyde Parku". Nie są więc organizowane na wzór forum dyskusyjnego, również w sensie technicznym, które zwykle dba o "właściwy poziom" dyskusji. Wiemy, że zdecydowana większość naszych użytkowników (a ich ilość rośnie z dnia na dzień) ceni sobie na portalu ów fakt braku - źle kojarzącej się przecież - cenzury i możliwość wypowiadania przez siebie najbardziej nawet kontrowersyjnych opinii.
Niestety jest to tylko narzędzie, o celu użycia którego decyduje każdy z nas indywidualnie. Tak jak o użyciu noża, czy młotka.
Musicie jednak pamietać, że za pomocą klawiatury można wyrządzić krzywdę innym, można ją też wyrządzić - nawet nie w pełni świadomie - sobie. Prawdopodobnie przekona się o tym dobitnie inTARnauta, jaki dwa dni temu użył w swoim komentarzu sformułowania, które jest w istocie oskarżeniem o popełnienie przestępstwa przez inną - wymienioną przez niego z nazwiska i funkcji - osobę. Być może zasadność swojego oskarżenia będzie musiał teraz udowadniać przed sądem.

Chcielibyśmy, aby wydarzenie to stanowiło przestrogę dla innych użytkowników naszego portalu, którym tak łatwo przychodzi ostatnio formułowanie "ostrych" w tonie opinii, często pozbawionych formy i wyrażanych w sposób daleki od cywilizowanego sposobu komunikacji z innymi ludźmi.

Redakcja
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 66)Dodaj komentarz
(23-09-2004) Tarnowianin :
cale to ogloszenie to jedna wielka sciema !!!! SRACIE GLUPOTY ZEBY NASTRASZYC....NIKT nikogo przed sadem nie postawil dajecie takie artykuy bo niechcecie zeby ludzie sie wypowiadali "ostro" wsytarczy poprosic a nie jakies glupie artukul ..... hahahahahahhahaa

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2004) M.Wietrzyk :
A o który komentarz chodzi, bo chyba przegapiłem?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2004) Magda :
Tarnowianin nie umie czytać, ot polskie szkoły. Nikt nie pisze, ze sprawa jest juz przed sądem. Urzednik rozważa oddanie sprawy do prokuratora. Do sądu jeszcze daleka droga. Natomiast - problem jest widoczny gołym okiem przez wielu z nas, codziennych czytaczy artykułów w tym serwisie. Poziom niektórych komentarzy , o ile w ogóle można mówić w ich przypadku o jakimś poziomie, jest żałosny. Oczywiscie, można tego nie czytać. Bo ja tak samo jak ci z portalu uważam, że lepiej przepuścić kilka głupich wypowiedzi ale nie wolno, przez jakiś przypadek usunąć komentarza ważnego, który jedynie nie utrzymuje "formy".Ot, uroki danej nam wolnosci. Ale bezpodstawne oskarżenie pod to nie podpada. Jeśli ktoś wie o popełnieniu przestępstwa a sam o tym nie informuje sam łamie prawo. A do tego jeśli kryje się z tym za anonimowym "nickiem" ... Trzeba umieć ważyć słowa i oskarżenia . Od odpowiedzialności nikt nigdy nikogo nie zwolni

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2004) ??? :
Info o tym, ze nie wie co podpisuje? O to chodzi czy usuneliscie cos jeszcze oprocz, jak mniemam, danych owej osoby?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2004) klekle :
tam dwa razy jest pipipip, wiec chyba coś jeszcze wykropkowali oprócz danych tego urzedolka. Kurde, że wcześniej nie zwróciłem uwagi

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2004) Pytajnik :
Sprawe należy wyjaśnić. Jeśli nawet okaże się, że ktoś powinien zawiadomić o tym prokurature to jesli jest to prawda (choc dla dobra obywateli chce wierzyc, ze nie) może dobrze, że się tak stało?! Wkrotce sie przekonamy. Swoja droga pamietam ile osob wiedzialo o sprawie Rywina i nikt nie raczył zawiadomić prokuratury. Adam M., znany redaktor naczelny popularnej gazety codziennej ukrywał ten fakt do momentu dla niego dogodnego. I teraz pytanko: czy prokuratura bedzie mierzyc wszystkich ta sama miara?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2004) Loom :
no i teraz wszyscy klikają news po newsie. Super-reklama. Świetny marketing stosuja na tym OKAYU :-))))

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2004) o co chodzi :
do pytajnika : ale co jest prawda lub nie, bo nic nie kumam. A w komentarzu usunęli juz to co tam było drażliwego . I dlaczego to porównujesz do afery Rywnia. Czyżbyś wiedział coś więcej?. No to syp !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2004) informator :
Zerknijcie na wiadomosc o dodatku dla wojta Molczyka !!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2004) pytajnik :
Przeciez Adam M. sam mowil na komisji, ze mowil o aferze Rywina na prawo i lewo. Wniosekz tego co pisze ten portal: wszyscy, ktorym to pwiedzial powinni byc oskarzeni przez prokurature !!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2004) Anka :
a myślałam,że sezon ogórkowy już się skończył. No, tak - wszystko opóźnione w tym roku

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2004) :) :
ah te urzedasy.........

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2004) Jola :
Nie mozna bezkarnie oskarzac..... i to uczciwych!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2004) antyRaf :
Fakt Koziołowi nie mogę narazie nic zarzucić , ale inni urzędnicy w gminie....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2004) Grzegorz Kozioł, z-ca Wojta Gminy Tarnów :zwojt@gmina.tarnow.pl 
Cieszę się, że pojawił się temat wolności słowa na stronie internetowej. Bardzo proszę o jak najwięcej opinii dotyczących zaistniałej sytuacji.Od dwóch lat pełnię funkcję z- cy wójta Gminy Tarnów, ciężko pracuję, ale otrzymuję za to wysokie wynagrodzenie. Jako osoba publiczna mogę być krytykowany, pokornie przyjmuję epitety: "nieudacznik"(każdy z nas po trochę nim jest),"nie zna się na niczym" (mało jest osób wszechstronnych) , "nie wie co podpisuje"- cytaty pochodzą z komentarzy Internautów. Jestem historykiem, nie znam się np. na budownictwie, ale mam zaufanie do moich współpracowników, którzy są fachowcami w danych dziedzinach i przygotowują odpowiednie dokumenty. Natomiast nazwanie mnie ŁAPOWNIKIEM bardzo mnie zabolało ,zwłaszcza gdy sam uważam, że jest to jedno z najochydniejszych przestępstw. Będąc nauczycielem wpajałem młodym ludziom szacunek dla drugiego człowieka oraz odpowiedzialność za swoje słowa. Uważam, że szkalowanie kogoś, zwłaszcza anonimowo, jest perfidne . Mam nadzieję, że "Aśka" nie działała w złej wierzy, tylko dała się wciągnąć w nagonkę na Urząd Gminy oraz mnie i posłuchała osób nie mogących znieść , że już widać efekty pracy nowych władz w Gminie Tarnów.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2004) PannaNikt :
Czy za nagonke na siebie uzna pan również moją uwagę, że historyk - a więc humanista - powinien bezbłędnie władać językiem ojczystym i wiedzieć, iż wyraz 'najohydniejszych' piszemy przez samo 'h' nie zaś przez ch? :) Wiem, czepiam sie; ale zwracanie uwagi akurat na komentarz podpisany 'Aśka" równiez wyglada na robienie z igły wideł; gorsze i bardziej obraźliwe komentarze tu widywano, i jakoś sobie istniały spokojne. A komentarz Aśki... cóż, po prostu był glupawy - i przeszedłby bez echa, niezauważony, pomijany wzrokiem, gdyby ktoś się nie uniósł fałszywie pojmowanym honorem...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2004) Grzegorz Kozioł :
Proszę o wybaczenie wszystkich za błąd ortograficzny - a tak się starałem! Za karę przepiszę ten wyraz 10 razy: NAJOHYDNIEJSZY, NAJOHYDNIEJSZY, NAJOHYDNIEJSZY, NAJOHYDNIEJSZY, NAJOHYDNIEJSZY, NAJOHYDNIEJSZY, NAJOHYDNIEJSZY, NAJOHYDNIEJSZY, NAJOHYDNIEJSZY, NAJOHYDNIEJSZY.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2004) W. Popiela www.upr.pl :
A co z zalegalizowaną kradzieżą? Urzędy i urzędnicy wszystkich gmin się jej dopuszczają? Będzie o tym mowa na najbliższym wykładzie na Goldhammera 4. Tytuł "Zdeprawowane prawo". Czwartek 19.15.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2004) Jakub Kwaśny :
No cóż tu dużo mówić, miejsce jakim jest to publiczne forum swobodnych wypowiedzi stwarza wiele możliwości nawet do bezpodstawnego obrażania czy oskarżania. Nie mnie wnikać, oceniać chy ferować wyroki, gdyż sprawy nie znam. Zwlaszcza zwiazanej z ewentualna przestepcza dzialalnoscia tego czy tamtego urzednika. Jedno jest pewne jakaś granica w swobodzie wypowiedzi musi być ... pewien porządek, nie mówie tutaj o cenzurze , a wiem ze pewnie ktoś by mi ją chetnie w usta włożył ... lecz o zwyczajnym normalnym umiarze. Nie może być tak, że ktoś ukrywający sie pod jakimś pseudonimem bedzie kogoś publicznie szkalował. Jeśli ma dowody owszem prosze bardzo, niech sie dodatkowo podpisze - zawsze to jest atut i dodaje wiarygodności wypowiedzi. Dlatego pewne zasady powinny być ustalone - a uzytkownicy powinni byc z góry powiadomieni jakie komenatrze jakie posty moga byc usuniete. Pozdrawiam

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2004) Antygalicjanin :
Trzeba pochwalić Pana Kozioła,że wypowiedział się na forum.Błędy przy pisaniu postów, zawsze będą się zdarzały - tak dzieje się gdy chce się szybko odpowiedzieć a klikanie na klawiaturze może być tylko błędem gdy zrobi to dziennikarz czy osoba zawodowo tym się zajmująca.Raczej powinniśmy mieć pretensje do osób wypowiadających się niecenzuralnie i źle gramatycznie w języku polskim. To właśnie powinno negować daną osobę za brak podstawowej kultury. Jeśli chodzi o wypowiedzi, czy też zasłyszane z drugiej ręki sensacje. Czasem w nich może tkwić jakieś źródło prawdy i ta osoba co to napisała, robi najczęściej to w chwili wzburzenia emocjonalnego. A gdzie ma się wypowiedzieć??! Sam bym w wielu wypadkach napisał teksty z podaniem nazwisk i adresów, bo nie widzę innej możliwości zareagowania.Chcąc wypowiedzieć się publicznie z podaniem swoich danych, zwłaszcza w takim miasteczku, narażałbym się( choć można byłoby wygrać sprawę ) bo pozostają układy, które z innej strony mogą zaszkodzić. I co pozostaje? Brutalność - "omijaj gówno, bo śmierdzi". Po wtóre do takiej walki to trzeba mieć pieniądze... Albo młodzieńczy zapał...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2004) Antygalicjanin :
Muszę aż zadać jedno pytanie. Dlaczego tylko "Aśka"???? Wcześniejsze wypowiedzi były o wiele mocniejsze od tej,która raczej nie świadczyła korzystnie o wypowiadającej się- jej poziomie. Następne też "walą siekierą".Czyżby miało sie zanosić na "grubą sprawę " przed sądem? Według mnie, najkorzystniej byłoby gdyby Pan Molczyk "wyspowiadał się" w wywiadzie na OKEY-u i zamknął buzie "wszechwiedzącym", jako człowiek inteligentny...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-09-2004) sean :
A mnie zastanawia jedno: wszyscy mają jakieś znajomości, każdy wie o jakichś grubszych przekrętach, które miały miejsce na wysokich stanowiskach, a nikt z tym nic nie robi. Może faktycznie dobrym pomysłem jest stworzenie miejsca na stronie okay, w którym będąc CAŁKOWICIE ANONIMOWI będziemy mogli informować o podejrzanych sprawach. Może okaże się, że się pomyliliśmy? W takim wypadku należałoby napisać sprostowanie i przeprosić - w końcu nie każdy może dokładnie sprawdzić każdą plotę, którą usłyszał. Ale może na wszelki wypadek sprawdzić?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-09-2004) mops :
do sean : jeśli coś wiesz - to idz z tym do prokuratury a nie na forum .Jak prokuratura się tym zajmie to i tak bedziemy mieli okazję to skomentować tutaj>.Uważam że powinno się walczyć z szafowaniem w polskim społeczeństwie słowami łapówkarz itd ponieważ w PRL-u wszyscy nauczyliśmy się obrotu "bezpieniężnego" i jjeszcze potrwa leczenie tego nałogu!!Głupawe pieniacto powinna zastąpić racjonnalna analiza pracy osób(VIP) i wyników finansowych np jednostek samorządu terytorialnego!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-09-2004) Zaściankowiec :
Ale mówi się, że w prokuraturze też nie można wiele załatwić z różnych powodów ... A co do Pana vice-Starosty to chwała za byćie na forum - oby częsciej i oby to był dobry przykład dla władz miasta Bo jak na razie jedyna osoba publiczną która pisze z mieszkańcami jest p. Popiela .... reszta się boi ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-09-2004) dofciapny :
p. Popiela pisze bo nie zajmuje zadnego stanowiska, wiec sobie musi robic reklame :-) zaloze sie ze jak by sie "dorwal" to juz by jego animusz internetowy opadl ;-)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-09-2004) Torres :
Zaściankowiec - zdaje się , że znów jesteś w błędzie - popieram tu dowciapnego - ze Popiela musi sobie robić reklame bo nie jest posłem, radnym nie piastuje publicznych stanowisk, wiec jest takim samem mieszkańcem miasta jak kazdy z nas, tyle tylko ze funkcyjny w maloznaczacej partii. Poza tym przed Panem vice wójtem w sprawie sporu o śmieci na forum wraz z mieszkańcami wypowiadał się Pan radny Bazuła.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-09-2004) ? :
O śmieciach to się wypowiadał Bazuła, życzenia MAKSowi też składał, ale czy w sprawie przekrętów SLD (ogólnie znanych z mediow) też się będzie wpowiadał?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-09-2004) bogdan :
'Szanowny panie wójcie Kozioł, czy drobne prezęty przekazywane przez uczni pan odrzucał czy przyjmował.Takie "dowody wdżięczności "to standart w szkolnictwie.Prosze to przemyśleć

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-09-2004) pytajnik :
Czy jest różnica między prezentem od klasy na koniec roku, a "dowodem wdzięczności"? A jeśli tak, to jaka, jeśli nie, dlaczego?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-09-2004) bogdan :
a czy to nie jest forma łapówki?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-09-2004) Peterson :
Zgadzam się z PannaNikt. Dobrze, ze oskarzony głupio wójt zaprotestował w tej sprawie i ze wywiązała się rzeczowa dyskusja (co się rzadko zdarza w niemoderowanych forach), ale oddawanie jej do prokuratura czy sądu byłoby chyba rzeczywiście małostkowe. O ile w ogóle ktoś sie tym zajmie (czyta nie umorzy), bo nie wiem czy można w sposób fizyczny złapać tę dowcipnisię, która to wpisała. A jak to wpisała z kawiarenki internetowej ? Szkodliwość społeczna czynu też mogłaby być róznie oceniona. Tak czy inaczej dobrze, że problem stanął, ale prokuratorska procedura niczego tu wyjaśnić nie zdoła, a głupio już będzie że hej , jak się okaze , że to np. jakaś uczennica z gimnazjum

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-09-2004) jarzabek :
lubu dubu lubu dubu niech nam zyje prezes klubu.to powiedzialem ja trener drugiej klasy waclaw Jarzabek podobne komentarze znalazlyby uznanie w oczach wladz po ojcowsku wladajacych naszym miastem.a moze by tak jakis maly pomniczek,albo wydanie przemowien wszystkich? Acha i jeszcze jedno "prawdziwa cnota krytyk sie nie boi"

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-09-2004) Tolo :
Patrze tak na opisy i na sam/ Okay.pl /pisza ,ze wezma sie za pania Aska czy pan nie wiem.To dlaczego nei ma moderatora vtylko nagle gosc czyli wojt robi sprawe.Az tak kogo urzadliła kolezanka Aska.Po to jestesmy tutaj ,zeby podyskutowac nie tylko sie kłocic.A tu nagle odzywa sie KGB czy np:Stazi moze Mosad heeh.W takim razie wezcie sobie to Okay .pl i stracicie chetnych do wchodzenia tutaj .Ja napewno ostatni raz tutaj wszedłem skoro kazdy moze sobie kogos do sadu wezwac,a kto mu da adres tej Aśki.Myslałem ,ze to tajemnica kto siedzi w Okay i robi komentarze.Pa

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-09-2004) Magda :
jakiś kompletny bełkot jest w tym , co tu piszesz Tolo. Właśnie o to chodzi ,że Okay to jedno z niewielu miejsc, gdzie nie moderują, nie cenzurują. I to jest jakaś wartość dla nas wszystkich. I niepowtarzalność tego miejsca , prawdziwego hajd parku . sami musimy brać odpowiedzialność za to co piszemy i PRZYNAJMNIEJ nie łamać prawa. Można różne głupoty pisać, krytykować WSZYSTKICH na potęgę i bez ograniczeń , ale oskarżać bezpodstawnie nie. Jeśli Aśka miała podstawy to je teraz będzie musiała ujawnić . Uważam , że to jest dobre wyjście (choć przyznaje Petrsonowi , że "namierzenie" jej będzie trudne). Przecież nie można rzucać kalumni bezkarnie. Ciekawe jak ty byś się poczuł (po ujawnieniu się z imienia i nazwiska), gdybym zarzuciła ci np., że wczoraj widziałam jak napadłeś staruszkę i ukradłeś jej torebkę. A co do chętnych do wchodzenia i komentowania - nie dostrzegam jakiegoś deficytu.Wrećz przeciwnie i nareszcie zrobiło się rzeczowo !!!! jeśli forum odchudzi się o tych, którzy tu tylko pieniactwo uprawiali i rzucali wyłącznie obelgi a także bezpodstawne oskarzenia to będzie ZNAKOMICIE.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-09-2004) Robert :
Tolo.: nikt na razie nikogo nie pozywa do sądu. Jeśli prokurator się zwróci z takim zapytaniem do portalu to co innego, ale nie sadzę by Pan Kozioł już dysponował takimi danymi (dane Aśki). Oskarżenie o popełnienie przestepstwa wyrażone w komentarzu przez inną osobę (nie wiem czy rzeczywiscie było, bo nie znam całości wypowiedzi) nie podlega ochronie. Jeśli jest ktoś , kto może udzielić jakiejś informacji w sprawie domniemanego przestępstwa (sam o nim informuje dopisując taki komentarz) i można go namierzyć w taki czy inny sposób to portal musi udzielić prokuratorowi informacji jakie w tej mierze posiada. Inaczej sam się naraza na odpowiedzialność karną. A moderowanie nic by tu nie dał poza odebraniem ochoty wielu użytkownikom, którzy cenią sobie wolność tego miejsca. Toby dopiero było! Bo na jakiej podstawie mają w portalu oceniać, czy coś jest prawdą , czy nie . Duchem swiętym nie są . chyba

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-09-2004) Tomek :
Panie wicewójcie, mam nadzieję,ze sledzi Pan te dyskusję i odpowie na 2 pytania : czy dostał pan "namiary" aśki od Okaya i drugie - czy rzeczywiscie odda Pan komentarz Aśki w rece prokuratury ? Z dwojga złego - obrona urażonego niesłusznym podejrzeniem honoru urzednika a ograniczenie nieskrępowanej wymiany myśli i opinii - wybieram to drugie, a sam tez pełnię pewien skromny urząd. Oczywiście, wiem, że Aśka nie ma dowodów (choć moze się bronić inaczej, gdyby doszło do postawienia jej jakiegoś zarzutu - w co nie wierzę) i że takie oskarżenie boli. Ale takie juz są uroki bycia na swieczniku a prawdziwą wielkoduszność i przywiązanie do demokracji - z całym bagazem jej błędów i zagrozeń- wykazałby Pan publicznie odstepując od ścigania tego oczywistego dla nas wszystkich głupiego wybryku. Oczywiście publicznie zabierając głos, bo problem taki jest wart takiej dyskusji jak ta . Pozdrawiam

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-09-2004) Magda :
po przemyśleniu i podpowiedzi Tomka przyłączam się do jego opinii. "zakładanie" sprawy w prokuraturze nie jest dobrym wyjściem. Już sam fakt "oczyszczenia" forum z pieniaczy (tylko na jak długo ?) jest wielką korzyścią dla wszystkich, którzy chcą tu rzeczowo dyskutować. Problemy należy umiejętnie stawiać a same mogą się rozwiązać. Przyłączam się zatem do pytań Tomka. Jak to dalej Pan widzi, panie wójcie ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-09-2004) Tolo :
A co pisałem Magdus nie to samo Chodzi o sam fakt ,ze ktos moze soebie odrazu grozic za cos co jest moze słuszne moze nie

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-09-2004) Magda :
ten ktoś kto według ciebie "grozi" ma do tego święte prawo, tolo. I nie ukrywa się . aśka miałaby takie prawo, gdyby również zechciała się ujawnić i uzasadnić jakoś swoja wypowiedź. I gdyby zdawała się w ogóle wiedzieć co robi, co pisze i o co kogoś oskarża (a ja w to szczerze wątpię) . A więc są to dwie różne kwestie. Nie o tym, złotko, pisałeś, tylko atakowaleś portal i wójta, że w ogóle zwrócili uwagę na to. Nie uciekając się do cenzury, o którą ty ( przecząc sobie zresztą) de facto - wnosisz. Myślę,że dobrym rozwiązaniem byłoby, również w Twoim wypadku, najpierw pomysleć, potem sformułować tę myśl a dopiero potem pisać ....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-09-2004) krzywa ręka :
Właśnie Magda posądziła Tolo, że nie myśli. Czy będzie to mogła udowodnić w sądzie?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-09-2004) realista :
A czy "niemyslenie" jest wykroczeniem? Troche trzezwego myslenia prosze :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-09-2004) reaLISTKA :
Pomówionemu o łapownictwo chodzi o obronę dobrego umienia. Zarzut "niemyślenia" nie przedstawia osoby w dobrym świetle i może, poza doznanymi krzywdami moralnymi, źle wpłynąć na komentatorską karierę w internecie. Co więcej, jeżeli pomówiony wpadnie w apatie, a później w depresję, to kto będzie płacił za leczenie pokrzywdzonego? Społeczeństwo. A tu już jest mowa o pieniądzach publicznych. Aż boję się dalej pisać. I kto tu jest "nietrzeźwy"? ;)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-09-2004) Tomek :
ale coż poradzić, jeśli Magda tylko określa fakty (nota bene nie ma w jej wypowiedzi oskarżenia o "niemyślenie" wprost) - czyli pisze prawdę, jaką każdy może zresztą zobaczyć -przeczytawszy bełkotliwy tekścik niejakiego "Tolo". zaczyna on od obrony wolności słowa a potem.... żąda moderowania dyskusji i jeszcze imputuje redakcji, ze ujawnia jakieś poufne dane. Oczywiscie wiecej jest takich, którzy najpierw coś napiszą a dopiero potem ....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-09-2004) Magda :
no i jeszcze jedno realisto i Tomku - dziękuję za wsparcie, ale mogę bronić się sama - Otóż Tolo ( nawet jesli przyjąć, że coś mu tam zarzucam - mniejsza o to) to może być Józek Iksiński albo Beata Y. albo w ogóle jakiś wirtualny "stworek" (np. w takiego "Tolo" może się bawić jakaś szanowana i inteligentna osoba, którą bawi takie - niegroźne oczywiscie - podszywanie się pod nieco mniej inteligentnego osobnika). Natomiast Pan w- wójt Kozioł został tu oskarżony z imienia, nazwiska, funkcji, czyli bardzo wyraźnie określony. Różnica jest zasadnicza. A takie szukanie dziury w całym przez "krzywe ręki" i realistki to czysta sofistyka, do NICZEGO nie prowadząca, poza mąceniem głównego wątku dyskusji. Oczywiscie lepiej jednak dyskutować sobie akademicko i teoretycznie niż potem wyrządzać komuś bardzo konkretnemu wcale nie-wirtualną już krzywdę. Mam nadzieję, że wicewójt zrozumie też, że żądanie ukarania winnego(ej) oraz uruchomienie prokuratury i wymiaru sprawiedliwości moze jednak wylać dziecko z kapielą , zamiast rozwiązać problem. Taka rzeczywista groźna istnieje. Wolność słowa ma jednak o wiele wyższy priorytet w katalogu wartości do ochrony.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-09-2004) reaLISTKA :
Czyli twierdzisz Magda (chyląc czoła przed Twoją inteligencją), że może się tak zdarzyć, że Ty podpisałaś się jako Tolo? Nie wymienie z imienia, nazwiska oraz funkcji innych osób, które mogły się nim bawić (nie mam czasu chodzić po sądach ;). Swoją drogą czy ma to znaczenie, że Tolo (przyjmując takie założenie) jest anonimowy? Czy anonimowi z góry są pozbawieni "ochrony" przed atakami? To ma być standard dyskusji? Jeśli nawet tak to ewentualnie może mieć to zastosowanie jeśli ktoś nie identyfikuje się ze swoja ksywkę. Ja znam pare osób, które łatwiej kojarze po ich ksywkach niż po imieniu i nazwisku (z imieniem może nie ma problemu - gorzej z nazwiskiem ;)) i doskonale wiem kim są.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-09-2004) Magda :
oczywiscie szacunek należy się każdemu, nawet wirtualnemu bytowi. Nie sadzę, abym kogoś pomówiła, zarzuciłam jedynie wewnetrzną sprzeczność w wypowiedzi tolo . Ale mniejsza z tym, chodzi o to, że nawet gdybym wytoczyła oskarżenie pod adresem Tolo np. o to, że jest pedofilem to nie miałby żadnej prawnej podstawy do wytoczenia mi z kolei zarzutu o pomówienie. Jako kto występowałby bowiem przed sądem ? Przecież ja to wypowiadałam pod adresem "tolo" a nie np. Anatola Sterna. Dopóki nawet dwa byty wirtualne oskarżają się o najcięższe nawet przestepstwa to nie może być mowy o łamaniu prawa, tylko o (nieładnej) grze, zabawie (łamaniu tzw. netykiety). Jeśli natomiast ktoś wychodzi z tej "gry" i stawia zarzut komuś bardzo konkretnemu bierze za to całą odpowiedzialność . A ta nie-wirtualna już osoba ma pełne prawo do wytoczenia pzeciw tej "wirtualnej" (zgłaszając gdzie trzeba ewentualną konieczność jej odwirtualizowania) oskarżenia w oparciu o funkcjonujące w "realu" prawo. Czy wystarczająco jasno ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-09-2004) Loom :
Ciekawa dyskusja. A nie zainteresowało nikogo dlaczego Aśka wystrzeliła z "grubej rury" ? Oczywiscie, nie myślę o tym, że ma jakieś dowody, bo to była zapewne głupia, nieprzemyślana szczeniacka wypowiedź. Owo wykropkowane słowo pojawiło się jednak w ciągu innych krytycznych opinii, miało je chyba dodatkowo wzmocnić. Abstrahując od ich prawdziwosci (każdy ma prawo do własnego sądu, szczególnie dotyczacego publicznej osoby( chce zwrócić uwagę na pewien problem, moim zdaniem wiążacy się z omawianą sprawą. Ktoś go zresztą juz u góry leciutko "trącił". Dlaczego tak rzadko na forum wypowiadają się ujawnione osoby. Forum jest lokalne. Rozmowa dotyczy zwykle bardzo konkretnych spraw i osób, samorządowców, polityków, urzędów. Nie raczą oni zabierać głosu(przynajmniej nie jawnie), nie odpowiadają na pytania tam zadawane , nie tłumaczą niescisłości, nie prostują wypowiedzi, nie starają się nawet od czasu do czasu tłumaczyć komentującym swoje stanowisko, decyzję. A frustracja rośnie. Moim zdaniem to jest główna przyczyna takiego stosunku do polityki i do polityków , jaki większość z nas w sobie nosi. I to nie prawda, że to my się od polityków, osób publicznych alienujemy, jest dokładnie odwrotnie ! Rzecz nie dotyczy tylko netu, choć tu jest najbardziej udokumentowana. Ludzie szukają kontaktu z poltykami, chcą żeby wyjaśniali im sowoje decyzje i zamiary. Ale tylko nieliczni politycy mają ochotę na taką prawdziwą, udokumentowaną, czasami bardzo ostrą dyskusję. Taki głos jak Aśki odbieram jako rodzaj "krzyku rozpaczy" . Z całym szacunkiem, panie wicewójcie, ale do Pana normalnych obowiazków słyużbowych powinno należeć odszukiwanie informacji medialnych o Urzedzie, gminie i wyjaśnianie problemów, czy nieprawd , odpowiadanie na pytania zadawane przez obywateli itd. To powinna być normalna praktyka wszystkich urzedników a nie tylko "święto". Myślę, że po miesiącu problemy podobne jak z "aśką" same by zniknęły, gdyby osoby publiczne traktowały nas serio, a nie stado baranów, z którymi nie warto gadać.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-09-2004) reaLISTKA :
Magda, chwila, chwila, co Ty tak z tym wirtualnym bytem? Przecież rzeczony Tolo istnieje. Załóżmy, że siostra Tolo i jego koledzy wiedzą, że X to Tolo. Może właśnie śmieją się z niego, że tak mu napisałaś. Wirtualne szkody? Poza tym, skoro Aśka jest wirtualnym bytem skąd te oskarżenia?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-09-2004) Magda :
do reaLISTKA: przeczytaj raz jeszcze UWAŻNIEJ, może zrozumiesz. Nie wiem skad wzięłaś pojęcie "wirtualne szkody ?", ładne, ale ja go nie użyłam. Nie o szkodach jednak mówimy (w absurd byśmy popadły, bo "szkodą" dla każdego z nas moze być jakilkolwiek kontrargument użyty przez dyskutanta) ale o realnym oskarżeniu, podpadającym pod odpowiedni paragraf. Oskarżenie aśki ma znamiona takiego, innego na horyzoncie nie dostrzegam.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-09-2004) Magda :
tak na marginesie, ciekawy problem poruszył Loom. Ja tez uważam, że wybryk aśki to raczej skutek pewnej sytuacji a nie jednostkowy i z premedytacją uczyniony atak na osobę publiczną. A przyczyny tego są znacznie bardziej interesujące i możliwe do odkrywania bez prokurata, sądu, etc. Ewentualne dyskusja i jej ustalenia na ten temat rzeczywiście coś mogą załatwić. Sprawa sądowa, w oparciu o tę konkretną sprawe, dla wolności słowa w internecie niczego dobrego uczynić nie zdoła.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-09-2004) Tolo :
Magda w takim razie podaj swoje dane czemu sie identyfikujesz jako anonim.Chcesz widocznie jakiegos chłopa zmalesc czy co .Ja niepotzrebuje pod domem miec obrazonych za byle co Podrugie zobacz czy mam cos do wojta jedynie ,ze powinno byc anonimowe dane jesli maja w okay-u Wyglada ,ze udajesz uczoną albo chcesz kogos obronic

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-09-2004) Tolo :
Jesli ktos udostepnia dane osoby piszacej to jutro sie zdarzy , ze geniusz marta spotka osobe pod domem bo ktos wymusi od "okeya" jej dane .Ale skoro tak wolisz to Twoja sprawa blondynko

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-09-2004) reaLISTKA :
Magda, przepraszam Cię, ale muszę Ci dać taką samą radę. Tylko wytłumacze, że pojęcię "wirtualne szkody" zostałe użyte w nawiązaniu do "wirtualnego bytu" jako jeden, myślowy ciąg zdarzeń. Wydawało mi się to logiczne. Nie wiem jak Ci to prościej wytłumaczyć... A w kwestii Aśka, jeśli jest "wirtualnym bytem" nie można ją o nic oskarżyć, czy można?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-09-2004) Magda :
do reaLISTKA : można, a uzasadnienie znajdziesz łatwo w moich poprzednich wypowiedziach. TOLO: 1. skąd tyś wynalazł ten problem z "danymi" , skąd niby Okay ma je wziąć i po co (pyt. retor.)?????2. korzystaj sobie z anonimowości (jak ja), ale staraj się w przypadku innych dyskusji trzymać netykiety. Ze względu na głupie inwektywy i insynuacje, nie będę ci więcej odpowiadała. Dostrzegam jednakże różnicę między twoim złym wychowaniem a wybrykiem, który może okazać się przestępstwem (jak w przypadku wypowiedzi aśki).

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-09-2004) Antygalicjanin :
Loom - obu Cię nie oskarżili za podejrzenie nieuctwa u polityków(jak dla mnie to za wielkie słowo),masz bardzo dużo racji. Przykładem niech będzie dzisiejszy program "Mamy Cię!", gdzie psikus dokonany na Borowskim i późniejsza jego wypowiedź, ukazała dostosowanie się "góry" do obecnego rozwoju techniki i komunikacji. Świadczy to jednoznacznie o dość niskim poziomie dopasowania się wybranych różnych władz do dzisiejszego świata i małej elastycznosci w poczynaniach jak i słabej odporności nawiele zdarzeń, czego już dosadnym przykładem jest imć Premier Miller - przekraczając wyraźnie zasady już nie tylko przyzwoitości w wypowiedzi jak i prawa(co swego czasu zarzucał innym) .

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-09-2004) tombola :tombola@interia.pl 
To wytłumaczcie po co w takim razie jest na waszej stronce możliwość umieszczania komentarzy. Obserwuję zachowanie czytelników również na innych portalach gdzie jeden obsrywa drugiego, a oboje mają ten sam poziom racji. Uważam że trzeba sie zastanowić, albo jest wolność słowa i można pisać co kto chce, albo dalej jest cenzura jak za PRLu. Przecież nikt tego nie musi czytać ani brać dosłownie - jego problem. Druga sprawa urzędnicy państwowi są pod obserwacją społeczeństwa z wiadomych względów i można powiedzieć na ich temat i dobre i złe rzeczy i oszczerstwa również , to jest nieuniknione, ale jeśli ktoś pisze coś złego na kogoś to raczej trzeba się zastanowić DLACZEGO!? Bo w każdym kłamstwie jest podobno ziarenko prawdy. Dobra dość smucenia...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-09-2004) reaLISTKA :
Teraz z kolei rodzice Tolo powinni się domagać namiarów na Magde, bo podważa ich wartość jako rodziców. Najwyraźniej rodzina Tolo jest pod Magdy specjalnym nadzorem. Magdo, pozwól, że zadam Ci takie pytanie: jeśli ktoś podpisze się w sieci imieniem i nazwiskiem i nie jest to osoba publiczna to też nie będzie wg Ciebie żadnych konsekwencji? To też jest byt wirtualny? Oczywiście zakładam, że dane te są prawdziwe. Co jednak jeśli ktoś podpiszę się zmyślonym imieniem i nazwiskiem. Problem w tym, że ty tego nie jesteś w stanie zweryfikować. Można Cię wtedy oskarżyć, czy nie?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-09-2004) sean :
Brawo, Loom. Bardzo dobra wypowiedź. Na razie na forum można spotkać praktycznie tylko reprezentanów jednej opcji politycznej. Mimo, że nie zawsze się z nimi zgadzam, szacuneczek za poważne traktowanie współmieszkańców.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-09-2004) Tolo :
MYsle Magda ,ze nei jestes tutaj do komoentarzy kazdego komentujacego.Ja wcale nie prosilem sie o komentarz od ciebie do mnie.Pozatym kim jestes ,ze by tak wiele tutaj twierdziic za kogos.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-09-2004) PannaNikt :
Zagubilismy w dyskusji glowny wątek; co dalej ze sprawa? Co postanowil zrobic bohater 'nieslusznego politycznie' komentarza? Dlaczego nic juz nie pisze na ten temat? Bedzie oddawal sprawe do prokuratury czy da sobie spokoj? Cokolwiek nie zrobi - w koncu bedzie to interesujacy nas wszystkich - komentujacych - precedens... ;P

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-09-2004) realista :
Jak widze wiekszosc nadal nie widzi roznicy miedzy obrazeniem kogos a posadzeniem o dokonanie wykroczenia czy przestepstwa. Otoz drogi "tombola" - zapewniam cie ze za obrazenie mnie, zmieszanie z blotem, czy nawet wymyslenia na moj temat fikcyjnych rzeczy to ja moge komus najwyzej dac w pysk (co zreszta obecnie skonczyloby sie pozwaniem mnie za naruszenie nietykalnosci osobistej). Ale za posadzenie mnie ze popelnilem przestepstwo - moge zazadac udowodnienia tego przed sadem. I o to w tym wsdzystkim chodzi (nie wspominajac o tym ze zwykle na forach jeden anonim pluje sie z drugim, a tu jak wiadomo wymieniono imie, nazwisko i funkcje). Glowny bohater tej dyskusji sam napisal ze toleruje nazywanie go nieudacznikiem - kazdy ma prawo do wlasnego sadu - ale ze posadzono go o popelnienie przestepstwa - stad cala sprawa (mnie tez ciekawi jak sie to zakonczy).

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-09-2004) Marek :
A Pan wicewójt już woli milczeć. Zabrał głos tylko dlatego, że go coś ubodło i nie wytrzymał. Wcale nie zamierzał z nami rozmawiać na ten temat. Jeśli tak - to niczym się nie różni od całej tej zgrai urządzonych na niezłych posadkach oficjeli, którzy traktują nas jak ostatnie g****. I niech się nie dziwi, że czasami ktoś wybuchnie, nawet posuwając się w tym nagromadzeniu emocji krok za daleko jak Aśka. Będzie kolejny urzędas, który przed (przesadną oczywiście, ale ...) krytyką chroni się za majestatem prokuratury i sądu. Zamiast rozmawiać. Przypominam, niedawno jakiegoś internautę skazano za nazwanie na jakimś forum jakiejś urzędniczki "żmijką". Teraz będzie cassus tarnowski. Żałosne.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-09-2004) hubi :
przepraszam jest tu sporo już postów ale ja dalej nie wiem, o co niby oskarzyła pana wójta ta "Aśka" ? jakich konkretnie słów użyła ? To bardzo ważne. Pan wójt pisze, że nazwanie go ŁAPOWNIKIEM zabolało go . O to chodzi ? Takiego słowa uzyła ta nieszczęsna internautka, która teraz się trzęsie, że zapuka do niej policja albo jakieś ABW ? Czy ktoś czytał ten komentarz przed wykropkowaniem ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-09-2004) Zaściankowiec :
Ciekawe czy gdyby mnie nazwano "ŁAPOWNIKIEM" [czy podobnie - zlaeżne od mojej pozycji społecznej] to tak samo obsługiwała by mnie prokuratura - nie sądzę ... heh Boje się cokolwiek napisać hehe

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-10-2004) zdziwiony :
A gdzie w Słowniku Języka Polskiego pisze znaczenie słowa "łapownik"? ja takiego słowa nie znalazłem więc nie ma sprawy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-10-2004) gandolf :
dziw się nadal: http://sjp.pwn.pl/hasl o.php?id=29735

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl