To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ofiarom tragedii smoleńskiej...    -   25/2/2011
"Smoleńska" tablica w Tuchowie
W Tuchowie zostanie upamiętniona rocznica wizyty tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W niedzielę przy bazylice mniejszej zostanie wmurowana tablica upamiętniająca wizytę prezydenta w sanktuarium, a także wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej. Uroczystości współorganizuje Starostwo Powiatowe w Tarnowie.

Ogloszenie
>

Uroczystości rozpoczną się 27 lutego o godz. 10.30. Mszy św. przewodniczył będzie ordynariusz tarnowski bp Wiktor Skworc. 28 lutego 2010 roku z udziałem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w sanktuarium maryjnym w Tuchowie odbyły się obchody 29. rocznicy podpisania Porozumień Rzeszowsko - Ustrzyckich. Podczas Mszy św. modlono się w intencji uczestników strajków chłopskich, rolników i mieszkańców wsi polskiej. Porozumienia Rzeszowsko - Ustrzyckie regulowały wiele spraw dotyczących rolników i były niezwykle istotne dla wsi polskiej. Wieńczyły one strajki chłopskie na Rzeszowszczyźnie z przełomu 1980 i 81 r.

Tablica z mosiądzu, która znajdzie się w sanktuarium w Tuchowie, wykonana została z w formie tryptyku o wymiarach 110 na 85. Składa się z części środkowej oraz dwóch skrzydeł bocznych. Na lewym skrzydle od góry: wizerunek Orła Białego z koroną na głowie zwróconą w prawą stronę nawiązuje do godła Rzeczypospolitej Polskiej. Orzeł Biały symbolizuje siłę, potęgę i majestat państwa oraz narodu polskiego. Pod wizerunkiem Orła umieszczony został napis:
”PAMIĘCI PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ LECHA KACZYŃSKIEGO, JEGO ŻONY MARII”
na prawym skrzydle dalsza część epitafium z napisem:
”Pamięci SYNÓW ZIEMI TARNOWSKIEJ WIESŁAWA WODY – POSŁA NA SEJM RP, JANUSZA KURTYKI – PREZESA INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ, WOJCIECHA SEWERYNA – ARTYSTY RZEŹBIARZA ORAZ MAJORA ARKADIUSZA PROTASIUKA – PILOTA SAMOLOTU, OFIAR KATASTROFY SAMOLOTU TU-154 W SMOLEŃSKU W I ROCZNICĘ WIZYTY PREZYDENTA RP W TUCHOWIE MIESZKAŃCY POWIATU TARNOWSKIEGO TUCHÓW 28.02.2011”
 W centralnej części tablicy przedstawiony został „pejzaż smoleński”. Pośrodku płaskorzeźby, na tle złamanej przez samolot brzozy, umieszczony został fragment jego wraku, który zamyka prostokątna rama zdobiąca. Całość przedstawiona jest w otoczeniu połamanych konarów drzew. Drzewa te stanowią jedyny żywy ślad katastrofy z 10 kwietnia. Po prawej stronie, niejako w koronie lasu, znajduje się płaskorzeźba Matki Bożej Katyńskiej, symbolizująca duchową łączność Bogarodzicy Maryi z ofiarami smoleńskiej katastrofy. Płaskorzeźbę u dołu zamyka rysunek brukowanej drogi, symbol przejścia w inny wymiar egzystencji oraz napis: ”KATYŃ – SMOLEŃSK 10.04.2010”.Tablica memoriałowa łączy w sobie elementy pamięci i modlitwy. Zamysłem autorów było to, aby tryptyk posiadał treść historyczną, przekaz duchowy, a także przesłanie wychowawcze dla młodego pokolenia. Tablica została wykonana w autorskiej pracowni państwa Ewy i Romana Fleszarów z Karwodrzy.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 17)Dodaj komentarz
(25-02-2011) ;] :
Tymczasem premier Tusk wzorem śp Lecha Kaczyńskiego kontynuuje dialog strategiczny z Izraelem , ten stały element gry, jak zimny szachista , tak jak Putin , jest oddany globalizmowi i realizuje jego cele. Tak, jak Angela Merkel, Sarkozy, Bush, Obama, czy w Kwaśniewski, Komorowski , z tym, że każdy ma inną rolę do odegrania.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-02-2011) Maciek :
Wiem czemu więcej moja stopa nie stanie na tym niby świętym miejscu. A może beatyfikować Lecha razem Z Janem 1 maja poprzez aklamacje. Cuda zdarzą się później!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-02-2011) Andrzej :
Kpina.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-02-2011) hitrus :
Czy Starostwo nie ma już na co wydawać pieniędzy? Kiedy dymisja Krasa?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-02-2011) brat moskal i socjaldemokrata nie na prochach :-) :
pomnik, popiersie lub chociaż tablica w każdej gminie , sołectwie czy przysiółku.... z pewnością nie spauperyzuje się w ten sposób tej katastrofy..... czuję ABSMAK cytując JK1.....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-02-2011) Andmel :
dziwne i zacietrzewione wypowiedzi kilku osób, tablica upamiętnia ofiary katastrofy i taka jest idea tablic pamiątkowych by o czymś przypominały, co to ma wspólnego z "beatyfikacją Lecha" ? Żałosna wypowiedź... tak jakby w Polsce nie można było uhonorować czyjejś tragicznej śmierci. Myślę Maćku, że w budynku delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie Twa stopa też nie stanie, bo jest tam tablica posła W. Wody, który też zginął w katastrofie...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-02-2011) Do Andmel :
Spokojnie, Maciek zapewne miał na myśli żyjących: Lecha-Celebrytę i „miłośnika” Polaków Jana-Strachliwego Sąsiada. „Cuda zdarzą się później!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ”. OOSMAFI.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-02-2011) Maciek :
Miałem na myśli Lecha wielkiego twórce tragedii smoleńskiej! Trudno upamiętniać kogoś kto zginął w taki sposób i jak zapewne okaże się za kilka lat przyczynił się do śmierci wielu!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-02-2011) Zdanie :
Panie Macku popieram pana ale ze względu na przewielebnego ojca Rydzyka który całkowicie opanował to tak wspaniałe Sanktuarium zamiast modlitwy jest uprawiana polityka.Modlitwa do Matki Boskiej odeszła na drugi plan ,pielgrzymowałem do Sanktuarium przez 50 lat no ,ale teraz już się nie da.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-02-2011) Krzysiek :
Tusk ma krew na rękach. Facet z Krakowskiego Przedmieścia mówił to wzburzony, ale dziś można to na spokojnie powtórzyć. Oczywiście interesujące jest to czy był to wynik niekompetencji, która przerodziła się w tragedię, głupoty czy czegoś więcej (chociaż trudno uwierzyć, że tak niekompetentny premier mógłby cokolwiek takiego wymyślić).

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-02-2011) to dobrze :
że uhonorowany będzie mąż stanu który nie uprawiał polityki na kolanach

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-02-2011) stanczyk krzysztof :
Nie był idealnyym prezydentem,wiele tez o nim nie wiedzielismy-dzieki rezimowej telewizji ktora chciała i chce nam zaszczepic jedynie słuszna prawde-ALE BYŁ NAJLEPSZYM PREZYDENTEM OD 1989 r.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-02-2011) OOSMAFI :
Oby za kilka lat - jeśli Polską nadal będą rządzić Antynarodowcy - nie okazało się, że o tragedii smoleńskiej, o prezydencie śp. Lechu Kaczyńskim i wielu innych osobach, które zginęły na tamtej nieludzkiej ziemi, będziemy mogli dowiedzieć się wyłącznie z tablic, jak m.in. ta w Tuchowie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-02-2011) doc :
rojek z czesamiem fajnie dziś wyglądali w Tuchowie, niczym sąsiedzi z czeskiej bajki hehe, co nie zrobią nic im nie wychodzi, jeden juz tytuł zaszczytny uzyskał po wyborach w 2006 drugi widać zze mu zazdrosci i też by chciał wygrać w zaszczytym raankingu

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-02-2011) do doc :
tak tak beda sobie obaj gderac juz po wyborach i z tytułem "byliśmy posłami i nic nie zrobiliśmy. Tak beda sobie gderac bo juz ich nikt nie wybierze.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-03-2011) Gonia :
Dobrze ,że nie jestem z Tuchowa .Współczuję.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-03-2011) do Gonia :
Bogu niech będą dzięki! Że nie jesteś.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl