To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   "Tarnowskie Studia Historyczne" (1) nareszcie w sprzedaży !    -   05/3/2011
Tarnów potęgą historiograficzną?
Jak już pisaliśmy, nareszcie po wielomiesięcznych perturbacjach wydawniczych ukazał się pierwszy numer "Tarnowskich Studiów Historycznych". To kolejny periodyk, po "Szkicach Tarnowskich", którego wydawcą jest Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego w Tarnowie. Pismo ma aspiracje naukowe, ale adresowane jest do szerokiego grona odbiorców: historyków, studentów, wykładowców akademickich, samorządowców, nauczycieli oraz wszystkich osób zainteresowanych historią, w tym szczególnie miłośników historii regionalnej. Promocji pierwszego numeru towarzyszyła w połowie lutego konferencja „Regionalne czasopisma historyczne i ich miejsce we współczesnych badaniach historycznych”. Głównym prelegentem był wówczas prof. dr hab. Andrzej Chwalba, wiceprezes Zarządu Głównego PTH i jednocześnie szef Rady Naukowej nowego pisma, które profesor bardzo chwalił ...

Ogloszenie

Na świetnie edytorsko dopracowaną publikację opłacało się dłuższą chwilę zaczekać (pierwszy numer datowany jest jeszcze na rok ... 2009). Na 270 stronicach znajdziemy tu 16 artykułów problemowych, 4 artykuły dydaktyczne i 4 recenzje, 12 sprawozdań i 2 komunikaty. Premierowy tom otwierają przedmowy Starosty – Mieczysława Krasa, Prezesa Oddziału Tarnowskiego PTH dr hab. Edmunda Jusko, prof. KUL. Jest i przedmowa zespołu redakcyjnego, który tworzą: Marcin Borys (student doktorant w Instytucie Historii UR, zastępca redaktora naczelnego pisma), Mieczysław Czosnyka (nauczyciel polonista w ZSOiT w Tarnowie, student doktorant w Instytucie Polonistyki KUL), dr Paweł Juśko (pracownik Starostwa Powiatowego w Tarnowie, redaktor naczelny pisma), Janusz Kozioł (pracownik Muzeum Okręgowego w Tarnowie, sekretarz redakcji), Wiesław Kutek (pracownik PCPR w Tarnowie), Mateusz Olejnik (historyk), Arkadiusz Nalepka (nauczyciel-konsultant MCDN ODN w Tarnowie, student doktorant w Instytucie Pedagogiki KUL), Józef Parys (nauczyciel historii w ZSEG w Tarnowie, lider przedmiotowy z historii w Tarnowie).
W Radzie Naukowej pisma zasiadają ponadto: Adam Bartosz, prof. dr hab. Andrzej Chwalba, dr hab. Edmund Juśko prof. KUL, prof. dr hab. Leszek Kozioł, prof. dr hab. Jan Konefał, ks. dr hab. Stanisław Nabywaniec prof. UR, dr Andrzej Niedojadło, dr hab. Andrzej Olejko prof. UR, prof. dr hab. Marian Surdacki, ks. prof. dr hab. Andrzej Zając, ks. dr hab. Jan Zimny prof. KUL.

Debiutancki tom "Tarnowskich Studiów Historycznych" zdominowany został przez rocznicową tematykę, związaną z wybuchem II wojny światowej i okresem okupacji.
Szkice i większe artykuły pogrupowano w działy: Z badań historyków, Regionalia, Tarnowskie biografie, Źródła do dziejów Tarnowa i regionu oraz Res didactica.
W pierwszym z nich znajdziemy m.in. tekst poświęcony postaci wodza ”Błękitnej Armii” generała Józefa Hallera (prof. J.Konefał). Jest też tekst analityczny, poświęcony aktywności polonijnych społeczności parafialnych z okresu II wojny światowej w Chicago (autor Marcin Borys), Są też dwa teksty o 6 Dywizji Piechoty - jej organizacji, uzbrojeniu i szlaku bojowym w kampanii wrześniowej (Paweł Korzeniowski, Mateusz Olejnik). Zapoznać się można też z ciekawym tekstem dr Pawła Juśki o indoktrynacji kadr nauczycielskich Tarnowa i powiatu w najciemniejszych latach stalinizmu.

W "Regionaliach" znajdujemy m.in. szkic dotyczący mało znanego faktu zestrzelenia w pierwszych dniach wojny nad Mościcami przez polską artylerię przeciwlotniczą, polskiego samolotu typu P-23 B „Karaś” (autor prof. Andrzej Olejko). Mamy też ciekawy tekst Anny Pachowicz o wojskowych strukturach Polskiego Państwa Podziemnego w Wojniczu. Maciej Małozięć pisze o hitlerowskim obozie pracy w Zdrochcu, a Andrzej Niedojadło przywołuje wspomnienia mieszkańców Tarnowa i okolic z września 1939 roku. Józef Parys natomiast dotyka okupacyjnej tragedii tarnowskich Żydów u genezy tych dramatycznych wydarzeń. Dział uzupełnia szkic rotmistrza Zbigniewa Radonia o rodowodzie koni półkrwi angloarabskiej czyli koni ... małopolskich.

"Tarnowskie biografie" to z kolei 4 różnej obszerności noty - o komandorze por. Jerzym Kociołkowskim, pułkowniku Ludwiku Bałosie, generale Kazimierzu Tumidajskiem i ojcu Józefie Bocheńskim.
W "Źródłach do dziejów Tarnowa i regionu" znajdujemy rejestr podatku podymnego z powiatu pilzneńskiego z roku 1680 i 1683 (autor Mieczysław Czosnyka).
W "Res didactica" rozważania o edukacji historycznej w kontekście nowej reformy podstawy programowej snuje Arkadiusz Nalepka, o edukacji regionalnej obszernie i praktycznie pisze natomiast Elżbieta Niedzielska. Znajdujemy tu też interesujący scenariusz lekcji historii w szkole ponadgimnazjalnej autorstwa Józefa Parysa. Tenże autor opracował również scenariusz przedstawienia teatralnego "Wspomnienia ocalone z ognia", nagrodzonego podczas obchodów VII Dnia Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości w Dąbrowie Tarnowskiej, a przygotowanego (kwiecień 2009r.) przez młodzież Zespołu Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych w Tarnowie.
Następnego numeru "Studiów" należy spodziewać się już za kilka miesięcy - deklaruje jego redakcja.

Lutowej promocji najnowszego periodyku towarzyszyła okolicznościowa konferencja i promocja najnowszego numeru mającego już za sobą 21 lat tradycji "Rocznika Tarnowskiego" (numer nr 15).
W roku ubiegłym natomiast ukazały się dwa pierwsze tomy "Szkiców Tarnowskich". - Posiadanie aż tylu tytułów czasopism o tematyce historycznej stawia Tarnów w ścisłej czołówce krajowej. To prawdziwy fenomen - mówi prof. Andrzej Chwalba, wiceprezes Zarządu Głównego PTH i jednocześnie szef Rady Naukowej nowego pisma.
Trzy tarnowskie periodyki nie zamierzają ze sobą konkurować, choćby z tego tylko powodu, że trzon wszystkich redakcji i skład grona ich współpracowników jest zbliżony. Każde z pism ma jednak nieco inne zadanie ...
Między innymi o tych odrębnie stawianych sobie celach i różnicach rozmawiałem z dr Pawłem Juśko, redaktorem naczelnym "Tarnowskich Studiów Historycznych".
Posłuchaj wypowiedzi red. Pawła Juśki :



Posłuchaj też mojej rozmowy z dr Pawłem Juśką. Rozmawiamy na temat pomysłów tarnowskiego środowiska historyków i redakcji "Studiów" na popularyzację historii w mieście i regionie :



Posłuchaj również ciekawej rozmowy z profesorem Andrzejem Chwalbą na temat działalności wydawniczej tarnowskiego środowiska historyków i jej znaczeniu na mapie podobnych wydawnictw w kraju a także o poważnym zagrożeniu dla nauki historii w Polsce i w Europie :



"Tarnowskie Studia Historyczne" można nabyć m.in. w Muzeum Okręgowym w Tarnowie – Tarnów, Rynek 20 (również w sklepie internetowym muzeum) – http://www.muzeum.tarnow.pl/sklep.php, Tarnowskim Centrum Informacji – Tarnów, Rynek 7, Księgarni „Pan Tadeusz” – Tarnów, ul. Krakowska 47 i Księgarni Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej BIBLOS – Tarnów, Pl. Katedralny 6, Samorządowym Centrum Edukacji w Tarnowie – Tarnów, Al. Solidarności 5-9 oraz w Księgarni Historycznej „Historyton” – http://historyton.pl/catalog/index.php, w Księgarni Czytam.pl oraz Księgarni „Pelta” w Warszawie – http://www.pelta.pl.

Piotr Dziża
Zobacz także :
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Fri, March 29, 2024 06:28:00
IP          : 3.91.79.134
Browser     : claudebot
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html