Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: PJN
  
   Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza zaprezentowało w Tarnowie swój program społeczny na rzecz rodziny    -   06/3/2011
PJN: Pakt społeczny - Rodzina
Joanna Kluzik-Rostkowska, Elżbieta Jakubiak, Paweł Kowal, Michał Kamiński - to tylko niektórzy z polityków nowej formacji wschodzącej na polskiej scenie politycznej, którzy odwiedzili nasze miasto. Sala koncertowa tarnowskiego Centrum Sztuki Mościce była w sobotę miejscem spotkania dla około 300 działaczy i sympatyków PJN z terenu Polski Południowo-Wschodniej oraz prezentacji programu tego ugrupowania na rzecz rodziny pn. "Pakt społeczny - Rodzina". PJN proponuje w nim m.in. wprowadzenie dodatkowego zasiłku dla młodych matek, stworzenie specjalnego konta edukacyjnego dla czterolatków, urlop macierzyński dłuższy o 8 tygodni, zapewnienie każdemu dziecku miejsca w przedszkolu oraz system podatkowy premiujący posiadanie dzieci. PJN chce również przeznaczyć prawie 5 tysięcy złotych na rodzinną edukację dzieci. Propozycje te mają przynieść państwu ... oszczędności.

Ogloszenie

Liderzy PJN na konwencji w Tarnowie zaapelowali o zawarcie społecznego paktu "Nowa polityka na rzecz rodziny". Zdaniem PJN rodzina to koło zamachowe gospodarki, a polityki prorodzinnej nie można mylić z pomocą socjalną i należy uczynić z niej sprawny i przemyślany system wspierający polskie rodziny.
Gwałtowny spadek liczby urodzeń w Polsce kontrastuje z deklarowaną przez Polaków chęcią posiadania dzieci. To dowód na to, że polskie rodziny nie decydują się na dzieci przede wszystkim z powodów ekonomicznych. Polska ma jeden z najniższych w Europie wskaźników urodzeń. Brak zdecydowanych działań państwa w tym obszarze skończy się demograficzną zapaścią naszego kraju - uważa PJN.
Ugrupowanie przedstawiło w sobotę założenia polityki prorodzinnej. PJN postuluje radykalną zmianę sposobu myślenia o systemowym wspieraniu rodzin. - Pokutuje przekonanie, że to rodzaj pomocy socjalnej dla tych, którzy sobie nie radzą, taka kolejna odsłona państwowego rozdawnictwa - mówi współautor propozycji PJN europoseł Paweł Kowal. - Nasz system jest nieefektywny i nieskoordynowany - mówi Kowal. - Środki dla rodzin przekazywane są za pośrednictwem 10 różnych funduszy i świadczeń socjalnych, będących kontynuacją spojrzenia na sprawy pomocy rodziny sięgającego Polski Ludowej - dodaje.

Zdaniem PJN zmiana filozofii w podejściu państwa do rodziny będzie możliwa, gdy rodzina poczuje się traktowana przez system po partnersku. - Rodzice muszą wiedzieć, że nie są sami ze swoimi problemami, a państwo nie jest ich wrogiem - mówi wiceszefowa klubu PJN Elżbieta Jakubiak. PJN zaproponowało wprowadzenie dla każdego czterolatka konta edukacyjnego, zasilanego co miesiąc środkami przeznaczonymi na dodatkową naukę aż do ukończenia 26. roku życia. O ich wykorzystaniu decydowaliby rodzice.
- Zwiększymy w ten sposób szanse młodych Polaków w starciu z rówieśnikami z innych krajów - wyjaśnia Paweł Kowal.
Ugrupowanie postuluje również stopniowe wydłużenie urlopu macierzyńskiego o 8 tygodni, co zapewni poczucie bezpieczeństwa rodzinie w jednym z najbardziej wrażliwych momentów - tuż po narodzinach dziecka. Dodatkowym wsparciem byłoby dofinansowanie dla młodych matek w wysokości 500 zł miesięcznie do czasu ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia wraz z okresem ochronnym, gwarantującym, że w tym czasie żadne z rodziców nie zostanie zwolnione z pracy.

Kolejnym ważnym dla młodych rodzin elementem jest liczba miejsc w przedszkolach. - Obecnie o każde miejsce toczy się nierówna walka, a system premiuje osoby samotne - tłumaczy poseł Jacek Pilch. - Brak możliwości dostania się do przedszkola jest dla polskich rodzin dużym problemem - dodaje. Zdaniem PJN państwo jest w stanie w ciągu kilku lat zapewnić miejsce w przedszkolu każdemu dziecku - podobnie jak zapewnia je w systemie szkolnictwa. PJN postuluje również zmianę systemu podatkowego, który powinien premiować rodziny z dziećmi. - Jest kilka możliwości, nie chcemy w tej chwili przesądzać czy najlepsze będzie zwiększenie kwoty wolnej od podatku na każde dziecko czy wprowadzenie rozwiązań traktujących dzieci jako podatników, dzięki czemu dochód rodziny będzie się rozkładał na więcej osób - wyjaśnia Pilch. - Ważne, żeby pamiętać, że to rodzina płaci podatki, a nie każdy z jej członków osobno - dodaje.

Jak obliczyli autorzy programu w skali roku polska rodzina powinna mieć w swoim budżecie na każde dziecko dodatkowe 4800 zł. - Taki jest nasz cel - mówi Elżbieta Jakubiak. Środki potrzebne do jego realizacji zdaniem PJN są już w systemie, ale są marnotrawione z powodu jego niskiej wydajności. Zmiany proponowane przez PJN mają przynieść nawet kilka miliardów złotych ... oszczędności.
- Racjonalizacja tego, co i tak jest już wydawane spowoduje, że postulaty te da się z realizować - mówi Jakubiak.

Zdaniem PJN wsparcie polskich rodzin powinno być tematem ponadpartyjnym, wokół którego należy pilnie zbudować powszechny konsensus. Formacja proponuje zawarcie paktu "Nowa polityka na rzecz rodziny", w ramach którego przedstawiciele partii i organizacji społecznych podejmą debatę o przyszłości polskiej rodziny, nowym systemu wsparcia rodzin, roli państwa i konkretnych rozwiązaniach, które pomogą zapobiec katastrofie demograficznej.
- Musimy zrobić wszystko, żeby rodzina kojarzyła się z miejscem szczęścia i dobrobytu, a nie kłopotów - mówiła przewodnicząca PJN Joanna Kluzik-Rostkowska. Dodała, że polityka prorodzinna musi być postrzegana, jako jeden z najlepszych sposobów inwestowania pieniędzy. Eurodeputowany Paweł Kowal zadeklarował natomiast, że PJN bez względu na to czy będzie współrządzić krajem czy będzie w opozycji jest gotowe współpracować ze wszystkimi, którzy popierają takie spojrzenie na politykę prorodzinną.

Gościem konwencji była również szefowa Stowarzyszenia Obrony Praw Obywateli Powiatu Tatrzańskiego Maria Gruszkowa, która zwróciła uwagę na potrzebę wyrównywania szans, zwłaszcza w dostępie do edukacji, dla dzieci z różnych zakątków Polski. - Zróbmy tak, żeby Polska była dla wszystkich, nie tylko dla bogatego, ale też biednego - mówiła.

Eurodeputowany Michał Kamiński zachęcał natomiast blisko 500 uczestników konwencji do opowiedzenia się w jesiennych wyborach parlamentarnych po stronie ugrupowania Polska Jest Najważniejsza. Jak powiedział głos na PJN to głos za czymś, a nie przeciwko czemuś, jak w przypadku PO czy PiS. Dodał, że tylko PJN jest realną alternatywą dla powrotu do władzy SLD.

Według szefowej PJN Joanny Kluzik - Rostkowskiej, polityka społeczna i rodzinna jest rozproszona i niedoinwestowana. Posłanka zwróciła uwagę, że ustawa o świadczeniach rodzinnych i pomocy społecznej pochodzi z wczesnych lat 90 - tych i jej głównym celem była pomoc najsłabszym grupom, żeby mogły one przetrwać najtrudniejszy czas. Według Kluzik - Rostkowskiej, teraz polityka społeczna ma inne wyzwania i należy wprowadzić do niej radykalne zmiany.
Zobacz także :
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 10)Dodaj komentarz
(07-03-2011) Ciekawy :
A miało być 2000 ludzi, co cóż byłoby cos z tego gdyby próg wyborczy wynosił 1 %. Chwała Prawo i Sprawiedliwość

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-03-2011) polo :
Do PJN przystąpił P.Łabędz. Proszę mu przypomnieć o wywalczonych podwyżkach na Zakładach Mechanicznych parę lat temu i jeszcze nie zrealizowanych.To są takie obiecanki takich ludzi!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-03-2011) H.Łabędź :
Nie wiem skąd informacje o moim przystąpieniu do PJN. Ten kto pisze te komentarze niech nie uprawia wirtualnej,kłamliwej propagandy w stylu PO.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-03-2011) Dziś spotkanie :
Poniedziałek, 7 marca, g. 18.00 - Restauracja Bristol przy ul. Krakowskiej 3 - spotkanie autorskie z Ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-03-2011) brat moskal i socjaldemokrata nie na prochach :-) :
nawet sympatyczni są ...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-03-2011) marrko :
w którym miejscu?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-03-2011) hitrus :
W dawniejszych jasełkach byli turoń,diabeł,anioł, kominiarz i inni. W dzisiejszych są Kowal, Kamiński(miłośnik Pinocheta),Jakubiak,Pilch i inni. Różnica jest tylko taka że te pierwsze były zabawne a te drugie śmieszne.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-03-2011) do kompletu :
trzeba jeszcze idioty do wykorzystania czyli Czesia K. znanego z najbardziej popularnej przypadłości społecznej.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-03-2011) motar :
Panowie... śmieszne są te wasze komentarze. Spróbujcie się wysilić na coś inteligentnego i konstruktywnego.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-03-2011) Konstruktywnie :
PJN w wyborach do sejmu osiągnie 2,75 %. Oznacza to że maja "O" mandataów poselskich. By zrozumieć napiszę tak: Oznacza to polityczny margines. I dobrze.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl