Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Z okazji Dnia Narodowego Mniejszości Węgierskiej...    -   14/3/2011
Tarnowska delegacja z wizytą w Rumunii
Delegacja tarnowskiego Urzędu Miasta oraz Tarnowskiego Towarzystwo Przyjaciół Węgier będzie gościć w Rumunii w dniach 14 – 17 marca b.r. w związku z obchodami Dnia Narodowego Mniejszości Węgierskiej. Miasto Sfantu Gheorghe które odwiedzi delegacja, na przestrzeni XIX i XX wieku centrum intelektualne Szeklerszczyzny, w trzech czwartych zamieszkałe jest przez ludność węgierskiego pochodzenia.

Ogloszenie

Delegacja weźmie udział w obchodach święta Mniejszości Węgierskiej oraz odsłonięciu repliki Panoramy Siedmiogrodzkiej, w Sfantu Gheorghe w Transylwanii. Jest to miejsce szczególnie wyjątkowe, gdyż to właśnie w Siedmiogrodzie miała miejsce bitwa pod Sybinem, którą mistrz Jan Styka uwiecznił w swoim dziele „Panorama siedmiogrodzka”.

Nie istniejąca już dzisiaj Panorama powstała na zamówienie Węgrów, którzy postanowili uczcić panoramicznym obrazem 50. rocznicę powstania węgierskiego. Było to dzieło polskich i węgierskich artystów, które powstało według koncepcji Jana Styki i przy jego dominującym udziale. Współrealizatorami panoramy byli: Zygmunt Rozwadowski, Michał Wywiórski, Tadeusz Popiel, Leopold Schónchen oraz ze strony węgierskiej - Vógo Pól, Spónyi Bela i Tihamer Margitay. Została ona namalowana w ciągu pięciu miesięcy w rotundzie lwowskiej w Parku Stryjskim, po wywiezieniu z niej „Panoramy Racławickiej” na Węgry. Miała więc tak samo - 15 m wysokości i 120 m obwodu. Była ilustracją pamiętnej w dziejach narodu węgierskiego bitwy o Sybin, rozegranej 11 marca 1849r. przez armię Bema, który brawurowym manewrem pokonał połączone siły Austrii i Rosji. W głównej scenie występował generał Józef Bem, naczelny wódz armii siedmiogrodzkiej. Przedstawiona batalia rozgrywała się u schyłku pogodnego, wczesnowiosennego dnia, na tle wiejskiej równiny, z sylwetą miasta Sybinu w głębi oraz zarysem Karpat Siedmiogrodzkich, których ośnieżone szczyty srebrzyły się w promieniach zachodzącego słońca.

Foto: herb Sfantu Gheorghe
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl