To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Spotkanie z Romanem Graczykiem w księgarni MATRAS (28 marca, godz. 17:00)   -   21/3/2011
Startują inTARnetowe rozmowy przy książkach
28 marca (poniedziałek) nasza redakcja oficjalnie inauguruje cykl spotkań autorskich z wybitnymi intelektualistami, którzy w swych pracach poruszają najciekawsze i najżywotniejsze problemy naszego regionu, Polski, Europy i świata. Co kilka tygodni w gościnnych progach księgarni MATRAS, przy stoliku ... kawiarnianym (w księgarni na pl. Sobieskiego 3 książki przeglądać można teraz popijając herbatę lub kawę !) rozmawiać będziemy z ludźmi, mającymi nam do przekazania najistotniejsze treści. Dlatego liczymy na żywy udział w tych rozmowach inTARnautów. Pierwszym z zaproszonych gości będzie Roman Graczyk- autor wydanej w ostatnich dniach i już bardzo głośnej książki "Cena przetrwania ? SB wobec Tygodnika Powszechnego". Graczyk stawia w nim tezę, że "owszem, Tygodnik był wyspą wolności, ale socjalistyczne morze nie raz podmywało jej brzegi".

Ogloszenie

Roman Graczyk to ceniony dziennikarz i publicysta. W latach 80-tych ubiegłego wieku współpracował z podziemnymi i emigracyjnymi pismami, m.in. paryskim "Kontaktem". W latach 1984-91 pracował w redakcji "Tygodnika Powszechnego", potem był zastępcą dyrektora Polskiego Radia Kraków. Od roku 1993 współpracował z "Gazetą Wyborczą", gdzie pracował aż do roku 2005. Był komentatorem politycznym, zajmował się również tematyką kościelną oraz historią PRL. Zespół "Gazety Wyborczej" opuścił po skrytykowaniu stosunku macierzystej redakcji do lustracji (skrytykował również swoje własne wcześniejsze poglądy w tej sprawie). 31 maja 2006 w "Rzeczpospolitej" opublikował artykuł pt. Co jest lepsze niż prawda?, w którym poparł lustrację i opowiedział się za otwarciem dawnych archiwów SB. W 2007 opublikował poświęconą lustracji książkę pt. "Tropem SB. Jak czytać teczki". Podpisał się również pod listem otwartym dziennikarzy, którzy zgłosili gotowość złożenia oświadczeń lustracyjnych.
Obecnie jest pracownikiem krakowskiego oddziału IPN oraz niezależnym publicystą. Teksty jego autorstwa ukazują się m.in. w "Tygodniku Powszechnym". Jest również stałym felietonistą portalu interia.pl.
O książce "Cena przetrwania ? SB wobec Tygodnika Powszechnego" zrobiło się głośno jeszcze przed wydaniem, gdy jej publikacji odmówiło wydawnictwo ZNAK. - Pomysł napisania książki o próbach wpływania na środowisko „Tygodnika Powszechnego” podejmowanych przez Służbę Bezpieczeństwa zrodził się w kontekście publicznych debat ostatnich lat o historii PRL-u. Bezpośrednim impulsem do jej powstania była prośba naczelnego redaktora „Tygodnika” księdza Adama Bonieckiego i grona jego najbliższych współpracowników, skierowana pod moim adresem jesienią 2006 roku. Intencją redaktorów „TP” było, ażeby publikacją opartą na solidnych źródłowych badaniach przeciąć pojawiające się w obiegu publicznym spekulacje bazujące na informacjach niepełnych albo zgoła niepewnych. Nie bez wahań podjąłem się tego zadania, uzyskawszy wpierw zapewnienie moich rozmówców, że przyjmą każdy wynik kwerendy – także tej w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, mającej być główną podstawą źródłową przygotowywanej książki - pisze we wstępie do publikacji autor.
Wynik badań Graczyka wzbudził jednak w środowisku "Tygodnika Powszechnego" - i znacznie szerzej - liczne kontrowersje. W książce przeczytać możemy m.in., że tacy publicyści TP jak Mieczysław Pszon, Stefan Wilkanowicz i Marek Skwarnicki byli zarejestrowani jako tajni współpracownicy SB. Dziwne kontakty z komunistycznymi służbami specjalnymi mieli też inni członkowie redakcji legendarnego krakowskiego tygodnika. Jak jednak podkreśla autor, Tygodnik Powszechny, ówczesna "oaza wolności" na legalnym rynku prasowym PRL, choć ze skazą, dalej pozostaje pomnikiem historii.

inTARnetowe rozmowy przy książkach. Spotkanie z Romanem Graczykiem. 28 marca, godz. 17:00, Księgarnia MATRAS, pl. Sobieskiego 3 w Tarnowie.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sat, April 20, 2024 15:01:23
IP          : 18.222.22.244
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html