To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   XIII Międzynarodowy i XVI Ogólnopolski Konkurs Recytatorski zakończony    -   02/4/2011
Recytowali, poznając Tarnów
Kilka dni temu Tarnów gościł uczestników XIII Międzynarodowego i XVI Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Władysława Broniewskiego. Głównymi organizatorami Konkursów było Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Szkoły Sportowej, oraz Zespół Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków w Tarnowie. Patronat nad konkursami będąc również jego głównymi sponsorami byli Senat Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydent Miasta Tarnowa i Zakłady Azotowe w Tarnowie Mościcach SA. W Konkursie uczestniczyło 35 recytatorów i 18 opiekunów spoza Polski oraz 27 recytatorów z terenu naszego kraju.

Ogloszenie

Młodzież zagraniczna reprezentowała 13 ośrodków polskich, z Litwy (Wilno), z Ukrainy (Biała Cerkiew, Żytomierz, parafie z Romanowa, Brodów, Korsowa, Złoczowa, szkoły w Strzelczyskach i Myslatyczach), z Czech (Hnojnik), z Węgier (Budapeszt i Vesprem), z Austrii (Szkoła przy Ambasadzie RP). W ramach rekonesansu przebywała również delegacja Szkoły z Berlina Kepenick.
W części ogólnopolskiej recytatorzy reprezentowali nasze miasto i region oraz szereg miast z Polski, w tym m. in. : Szczecin, Wałbrzych, Kraków, Stalową Wolę, Wodzisław Sląski, Włocławek.
W ramach wolontariatu pomoc przy organizacji konkursu sprawowało 10 uczniów Zespołu Szkół Sportowych w Tarnowie.
Uczestnicy wraz z opiekunami przyjechali do Tarnowa w dniu 23 marca 2011 roku i zostali zakwaterowani w hotelu Cristal Park. Tego dnia wyjechali na wycieczkę do Zakopanego. Młodzież przebywała w Tarnowie do 27 marca 2011 r. Podczas pobytu, oprócz udziału w Konkursie uczniowie mieli możliwość zwiedzić miasto, odwiedzić szkołę, a przede wszystkim spotkać się z rówieśnikami z Polski Jedna grupa dyrektorów szkół z Tarnowa, Veszprem, Hnojnika, Wilna, Berlina odbyła konferencję poświęconą dalszej współpracy zagranicznej. Określono zakres współpracy na najbliższy rok, w tym wymianę nauczycieli i uczniów, udział we wspólnych projektach. Druga grupa opiekunów, nauczycieli języka polskiego spotkała się z polonistami Zespołu Szkół Sportowych. Przeprowadzono spotkanie warsztatowe dotyczące zasad realizacji konkursów recytatorskich.

Same recytacje odbywały się w ciągu dwóch dni – eliminacje 25 marca, natomiast gala laureatów dzień później, w Dworku Modrzewiowym Hotelu Cristal Park, jako część finałowa Konkursu. Po części międzynarodowej recytacje prezentowali uczestnicy XVI Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Jurorzy podkreślali wysoki poziom recytacji, trafny dobór repertuaru. Zróżnicowanie poziomu wystąpiło w związku z różnicami w zakresie nauki tego języka w różnych krajach. Związane jest to również z charakterem placówek oświatowych, z których przyjechali uczestnicy. Zdecydowanie wyróżniali się uczniowie z Wilna, Budapesztu i Hnojnika. -Podkreślić jednak należy, że wartością samą w sobie jest obcowanie z poezją, kultywowanie mowy i kultury polskiej poza granicami kraju - stwierdza jury.
Grupa przybyłych recytatorów spoza Polski prezentowało utwory polskich poetów. Szczególnym powodzeniem cieszyły się wiersze Wisławy Szymborskiej, Juliana Tuwima, ks. Twardowskiego, Cz. Miłosza. Jury, w którym zasiadali Anna Krakowska, Halina Dorocka i Paweł Okraska po wysłuchaniu wszystkich uczestników wyłoniło laureatów.

W kategorii recytatorów zagranicznych GRAND PRIX nagrodzona została Katarzyna Stanowska (Szkoła w Hnojniku, Czechy). Wyróżnienia otrzymali natomiast przedstawiciele wszystkich uczestniczących szkół i placówek zagranicznych.
Z kolei wśród recytatorów z Polski niejednogłośnie wyróżnieni zostali : Julia Nowakowska (Gimnazjum nr 6 w Wałbrzychu), Dagmara Burnóg (Społeczne Gimnazjum Matematyczno – Przyrodnicze w Tarnowie), Justyna Drąg (Gimnazjum Publiczne w Niedomicach), Alicja Radziszewska - (Szkoła Podstawowa nr 5 w Wodzisławiu Śląskim), Kacper Norek (Szkoła Podstawowa nr 19 w Wałbrzychu) i Justyna Sowa (Szkoła Podstawowa w Porębie Radlnej).

Wszyscy uczestnicy Konkursu i ich opiekunowie otrzymali dyplomy oraz upominki w postaci, koszulek, gadżetów (kalkulatory, breloczki, kubki, organizery, długopisy) oraz albumy i pamiątki z Tarnowa. Organizatorzy bowiem doszli do wniosku, że przyjazd z bardzo odległych miejscowości, udział w Konkursie, a przede wszystkim kultywowanie mowy polskiej nie może być „skwitowane” jedynie dyplomem.
Nagrodzeni i wyróżnieni recytatorzy oraz placówki otrzymali sprzęt audio w postaci wież stereofonicznych lub zestawów kina domowego.

Wśród grona „Przyjaciół Konkursu” oraz sponsorów znaleźli się - poza trójką głównych patronów- sponsorów - również: Centrum Sztuki Mościce, PGNiG w Tarnowie, MPEC w Tarnowie, Leier SA, Rada Rodziców ZSS w Tarnowie, Hotel Cristal Park w Tarnowie. Dzięki ich przychylności i pomocy Konkurs ten mógł się odbyć, przyniósł wiele emocji i wrażeń uczestnikom i ich opiekunom. (ZSS)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, March 4, 2024 18:30:16
IP     : 3.239.76.25
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html