To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Muzeum Historii Polski zaprasza do udziału w konkursie    -   05/4/2011
Konkurs edukacyjno-filmowy „Rówieśnicy”
Muzeum Historii Polski i Fundacja Banku Zachodniego WBK przedłużają termin nadsyłania kwestionariuszy zgłoszeniowych na konkurs edukacyjno-filmowy „Rówieśnicy”. Nastoletni uczestnicy mają szansę nakręcić film o bohaterze, którego wcześniej opiszą. Młodzież ma za zadanie odnaleźć swoich rówieśników nie zgadzających się na narzuconą rzeczywistość lub biorących udział w niezależnej działalności kulturalnej w latach 1945-1989.

Ogloszenie

Uczestnicy, zespół maksymalnie 3-osobowy, koordynowany przez opiekuna (nauczyciel, drużynowy czy inna pełnoletnia osoba) mogą wybrać na bohatera pracy zarówno pojedyncze osoby, jak i młodzież występująca w grupie np. klasa czy drużyna harcerska.

Terminarz:
Zespoły zgłaszają chęć wzięcia udziału w projekcie, przesyłając do organizatora (mailem, faksem lub pocztą) wypełniony kwestionariusz zgłoszeniowy, znajdujący się na stronie www.edukacja.muzhp.pl w terminie do 15 kwietnia 2011 r

Projekt składa się z trzech etapów:
I etap – napisanie pracy o wybranym bohaterze i przeprowadzenie akcji promującej tę postać w swoim środowisku lokalnym (do maja 2011).
II etap – warsztaty filmowe, na które zostają zaproszeni laureaci I etapu – autorzy sześciu najlepszych projektów, realizowane we współpracy z Łódzką Szkołą Filmową (PWSFTviT im. L. Schillera pod opieką Macieja Drygasa, dokumentalisty, reżysera filmowego, radiowego i scenarzysty, który debiutował filmem „Usłyszcie mój krzyk” opowiadającym o Ryszardzie Siwcu – człowiekowi, który w proteście przeciw inwazji na Czechosłowację podpalił się w 1968 roku podczas uroczystości dożynkowych na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie).
Efektem finalnym warsztatów będzie etiuda filmowa związana z bohaterem pracy konkursowej (czerwiec-październik 2011).
III etap – pokaz etiud  i finał projektu (listopad 2011).

Patronat medialny nad projektem objęły Rzeczpospolita, PAP, Gość Niedzielny, KINO, Onet.pl, Radio Dla Ciebie.
Patronat honorowy objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pan Bogdan Zdrojewski oraz Minister Edukacji Narodowej, Pani Katarzyna Hall.
Partnerem jest Narodowe Archiwum Cyfrowe oraz Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.  

Kontakt z organizatorami:
Muzeum Historii Polski, ul. Senatorska 35 00-099 Warszawa
Formularze: www.edukacja.muzhp.pl
Gabriela Sierocińska-Dec, e-mail: gabriela.sierocinska@muzhp.pl; tel. 22 211 90 47, 693 071 161, fax: 22 211 90 33.
Beata Wolszczak, e-mail beata.wolszczak@muzhp.pl; tel. 22 211 90 47.

  Muzeum Historii Polski od 5 lat angażuje się w działalność edukacyjną poprzez konkursy, gry, warsztaty, lekcje muzealne i inne formy współpracy z młodzieżą i nauczycielami. W zorganizowanych dotychczas przez Muzeum czterech konkursach wzięło udział ponad 6 tysięcy osób. Współpracuje z nim ok. 9 tysięcy szkół ponadpodstawowych.

Fundacja Banku Zachodniego od 14 lat wspiera działalność charytatywną, edukacyjną, kulturalną i wychowawczą. Otacza opieką dzieci z niezamożnych rodzin, pozbawione dostatecznej troski rodzicielskiej. Wspiera również ambitnych młodych ludzi, którzy chcą się kształcić a także czują się odpowiedzialni za Polskę. To właśnie dzieciom i młodzieży Fundacja dedykuje swoje programy grantowe: „Bank Dziecięcych Uśmiechów” i „Bank Ambitnej Młodzieży” oraz szereg innych atrakcyjnych programów.

 Maciej Drygas (ur. 3 kwietnia 1956 r. w Łodzi) - polski dokumentalista, reżyser filmowy i radiowy, scenarzysta. Absolwent (1979 r.) reżyserii Wszechrosyjskiego Państwowego Instytutu Kinematografii w Moskwie (zdawał również do łódzkiej PWSFTViT, ale zabrakło mu jednego punktu, by się dostać). Zaraz po studiach był asystentem Krzysztofa Zanussiego (przy filmach „Constans” i „Z dalekiego kraju”) oraz Krzysztofa Kieślowskiego (przy „Przypadku”).
Jego debiut reżyserski, „Usłyszcie mój krzyk”, opowiada o Ryszardzie Siwcu, który w 1968 r. podpalił się podczas uroczystości dożynkowych na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie. W ten sposób Siwiec protestował przeciwko inwazji na Czechosłowację. Kolejne filmy Macieja Drygasa (oprócz „Stanu nieważkości”) również dotyczyły Polski okresu PRL. W swoich filmach, „Drygas często narusza zmitologizowane wyobrażenie o jednostronnym układzie: represyjna władza i represjonowane, ale zachowujące wolę oporu społeczeństwo. Pokazuje smutne skutki totalitarnego nacisku, bezwolność, uległość, konformizm, a nawet daleko posuniętą indoktrynację.”
Znany z długich i dokładnych przygotowań do realizacji swoich filmów. Poszukiwanie śladów Ryszarda Siwca zajęło mu półtora roku. Dokumentacja do „Stanu nieważkości”, dokumentu o radzieckich kosmonautach – prawie dwa lata. Scenariusz do filmu o Radiu Wolna Europa, „Głos nadziei”, powstał po wysłuchaniu 6 tys. taśm radiowych. Dokumentacja do filmu „Jeden dzień w PRL” zajęła mu trzy lata. Sam produkuje swoje filmy. „Zacząłem się bawić w producenta, żeby mieć poczucie wolności twórczej. Wiem, na co mnie stać, wiem, ile pieniędzy mogę wydać. Poza tym - jaki producent zniósłby trzy lata dokumentowania tematu?” - mówi .
Laureat wielu międzynarodowych festiwali. Filmy i słuchowiska radiowe Macieja Drygasa emitowane były przez stacje telewizyjne i radiowe w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i Japonii.
Interesuje się literaturą, fotografią, teatrem.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, February 28, 2024 23:03:54
IP     : 44.192.15.251
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html