Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Muzeum Historii Polski zaprasza do udziału w konkursie    -   05/4/2011
Konkurs edukacyjno-filmowy „Rówieśnicy”
Muzeum Historii Polski i Fundacja Banku Zachodniego WBK przedłużają termin nadsyłania kwestionariuszy zgłoszeniowych na konkurs edukacyjno-filmowy „Rówieśnicy”. Nastoletni uczestnicy mają szansę nakręcić film o bohaterze, którego wcześniej opiszą. Młodzież ma za zadanie odnaleźć swoich rówieśników nie zgadzających się na narzuconą rzeczywistość lub biorących udział w niezależnej działalności kulturalnej w latach 1945-1989.

Ogloszenie
>

Uczestnicy, zespół maksymalnie 3-osobowy, koordynowany przez opiekuna (nauczyciel, drużynowy czy inna pełnoletnia osoba) mogą wybrać na bohatera pracy zarówno pojedyncze osoby, jak i młodzież występująca w grupie np. klasa czy drużyna harcerska.

Terminarz:
Zespoły zgłaszają chęć wzięcia udziału w projekcie, przesyłając do organizatora (mailem, faksem lub pocztą) wypełniony kwestionariusz zgłoszeniowy, znajdujący się na stronie www.edukacja.muzhp.pl w terminie do 15 kwietnia 2011 r

Projekt składa się z trzech etapów:
I etap – napisanie pracy o wybranym bohaterze i przeprowadzenie akcji promującej tę postać w swoim środowisku lokalnym (do maja 2011).
II etap – warsztaty filmowe, na które zostają zaproszeni laureaci I etapu – autorzy sześciu najlepszych projektów, realizowane we współpracy z Łódzką Szkołą Filmową (PWSFTviT im. L. Schillera pod opieką Macieja Drygasa, dokumentalisty, reżysera filmowego, radiowego i scenarzysty, który debiutował filmem „Usłyszcie mój krzyk” opowiadającym o Ryszardzie Siwcu – człowiekowi, który w proteście przeciw inwazji na Czechosłowację podpalił się w 1968 roku podczas uroczystości dożynkowych na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie).
Efektem finalnym warsztatów będzie etiuda filmowa związana z bohaterem pracy konkursowej (czerwiec-październik 2011).
III etap – pokaz etiud  i finał projektu (listopad 2011).

Patronat medialny nad projektem objęły Rzeczpospolita, PAP, Gość Niedzielny, KINO, Onet.pl, Radio Dla Ciebie.
Patronat honorowy objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pan Bogdan Zdrojewski oraz Minister Edukacji Narodowej, Pani Katarzyna Hall.
Partnerem jest Narodowe Archiwum Cyfrowe oraz Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.  

Kontakt z organizatorami:
Muzeum Historii Polski, ul. Senatorska 35 00-099 Warszawa
Formularze: www.edukacja.muzhp.pl
Gabriela Sierocińska-Dec, e-mail: gabriela.sierocinska@muzhp.pl; tel. 22 211 90 47, 693 071 161, fax: 22 211 90 33.
Beata Wolszczak, e-mail beata.wolszczak@muzhp.pl; tel. 22 211 90 47.

  Muzeum Historii Polski od 5 lat angażuje się w działalność edukacyjną poprzez konkursy, gry, warsztaty, lekcje muzealne i inne formy współpracy z młodzieżą i nauczycielami. W zorganizowanych dotychczas przez Muzeum czterech konkursach wzięło udział ponad 6 tysięcy osób. Współpracuje z nim ok. 9 tysięcy szkół ponadpodstawowych.

Fundacja Banku Zachodniego od 14 lat wspiera działalność charytatywną, edukacyjną, kulturalną i wychowawczą. Otacza opieką dzieci z niezamożnych rodzin, pozbawione dostatecznej troski rodzicielskiej. Wspiera również ambitnych młodych ludzi, którzy chcą się kształcić a także czują się odpowiedzialni za Polskę. To właśnie dzieciom i młodzieży Fundacja dedykuje swoje programy grantowe: „Bank Dziecięcych Uśmiechów” i „Bank Ambitnej Młodzieży” oraz szereg innych atrakcyjnych programów.

 Maciej Drygas (ur. 3 kwietnia 1956 r. w Łodzi) - polski dokumentalista, reżyser filmowy i radiowy, scenarzysta. Absolwent (1979 r.) reżyserii Wszechrosyjskiego Państwowego Instytutu Kinematografii w Moskwie (zdawał również do łódzkiej PWSFTViT, ale zabrakło mu jednego punktu, by się dostać). Zaraz po studiach był asystentem Krzysztofa Zanussiego (przy filmach „Constans” i „Z dalekiego kraju”) oraz Krzysztofa Kieślowskiego (przy „Przypadku”).
Jego debiut reżyserski, „Usłyszcie mój krzyk”, opowiada o Ryszardzie Siwcu, który w 1968 r. podpalił się podczas uroczystości dożynkowych na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie. W ten sposób Siwiec protestował przeciwko inwazji na Czechosłowację. Kolejne filmy Macieja Drygasa (oprócz „Stanu nieważkości”) również dotyczyły Polski okresu PRL. W swoich filmach, „Drygas często narusza zmitologizowane wyobrażenie o jednostronnym układzie: represyjna władza i represjonowane, ale zachowujące wolę oporu społeczeństwo. Pokazuje smutne skutki totalitarnego nacisku, bezwolność, uległość, konformizm, a nawet daleko posuniętą indoktrynację.”
Znany z długich i dokładnych przygotowań do realizacji swoich filmów. Poszukiwanie śladów Ryszarda Siwca zajęło mu półtora roku. Dokumentacja do „Stanu nieważkości”, dokumentu o radzieckich kosmonautach – prawie dwa lata. Scenariusz do filmu o Radiu Wolna Europa, „Głos nadziei”, powstał po wysłuchaniu 6 tys. taśm radiowych. Dokumentacja do filmu „Jeden dzień w PRL” zajęła mu trzy lata. Sam produkuje swoje filmy. „Zacząłem się bawić w producenta, żeby mieć poczucie wolności twórczej. Wiem, na co mnie stać, wiem, ile pieniędzy mogę wydać. Poza tym - jaki producent zniósłby trzy lata dokumentowania tematu?” - mówi .
Laureat wielu międzynarodowych festiwali. Filmy i słuchowiska radiowe Macieja Drygasa emitowane były przez stacje telewizyjne i radiowe w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i Japonii.
Interesuje się literaturą, fotografią, teatrem.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 3)Dodaj komentarz
(05-04-2011) hitrus :
Czy Maciej Drygas nie mógł w ramach protestu przeciwko napaści Polski na Irak i Afganistan podpalić się na jakimś stadionie, tak jak to zrobił Ryszard Siwiec po napaści Polski na Czechosłowację?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-04-2011) nie mógłby :
mógłby za to hitrus.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-04-2011) hitrus :
hitrus nie wie czy jest wystarczająco patriotyczny (np. nie posiada świadectwa patriotyzmu wystawionego przez duet egzotyczny P.D. i M. P.) aby zachować ciągłość pokoleń.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl