To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Dyskusyjny Klub Książki zaprasza...    -   06/4/2011
Ani święci, ani anioły
8 kwietnia (piątek) o godz. 16:00 w „Galerii Niebieskiej” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie (ul. Krakowska 4) odbędzie się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem jego tematem będzie powieść Ivana Klimy „Ani święci, ani anioły”. Powieść ta rozgrywa się we współczesnej Pradze. Główną bohaterką jest dentystka Krystyna Pilna, kobieta w średnim wieku wychowująca samotnie córkę Jankę. Bohaterka przeżywa burzliwy romans ze znacznie od siebie młodszym Honżą, pracownikiem instytucji będącej czeskim odpowiednikiem Instytutu Pamięci Narodowej. W tym związku istotną rolę odgrywa stosunek do rozliczeń z nieodległą przeszłością: Krystyna, której znienawidzony ojciec był partyjnym funkcjonariuszem, jest zwolenniczką „grubej kreski”, jej kochanek zaś gromadzi materiały, by doprowadzić do osądzenia winnych prześladowań i represji okresu komunistycznego. Inny wątek powieści to relacja między matką a córką, która popada w narkotykowe uzależnienie.

Ogloszenie

Jak czytamy w opisie książki, Klima stworzył przekonujący obraz kobiety walczącej o swoje prawa, podjął uniwersalny temat braku porozumienia pomiędzy rodzicami i dziećmi, a także zawarł w utworze obraz chaosu wartości panującego w społeczeństwie, które niedawno odzyskało wolność i podejmuje próbę określenia się na nowo.

Ivan Klíma (ur. 1931) - prozaik, dramaturg, eseista - jest jednym z najwybitniejszych czeskich pisarzy, stawianym w jednym rzędzie z Milanem Kunderą. Urodzony w Pradze w 1931 roku, przeżył obóz koncentracyjny w Terezinie. Po wojnie pisał artykuły do gazet, dramaty i powieści, aż do sowieckiej inwazji na Czechosłowację w 1968 roku. Lata 1969-1970 spędził jako profesor literatury na Uniwersytecie Michigan. Wrócił do kraju, jednak w latach 70. i 80. jego książki zostały objęte całkowitym zakazem druku.
Należy do najczęściej tłumaczonych czeskich pisarzy, przede wszystkim w USA, Niemczech i krajach skandynawskich.

Wydawca: Wydawnictwo Literackie. Rok wydania: 2003.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, March 2, 2024 13:26:43
IP     : 3.235.145.108
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html