To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Wernisaż wystawy fotografii Anny Błażejewskiej    -   11/4/2011
Wystawa „Birma w odcieniach czerwieni”
„Birma w odcieniach czerwieni” to tytuł wystawy fotografii Anny Błażejewskiej, którą będzie można zobaczyć w kwietniu w Galerii Tarnowskiego Centrum Kultury. Przypominamy: wernisaż tej wystawy - z udziałem jej autorki - odbędzie się w środę, 13 kwietnia o godzinie 18:00.

Ogloszenie

Birma jest krajem bardzo niejednoznacznym. Takim, o którym słyszy się przede wszystkim w kontekście kolejnych posunięć rządzącej tam od ponad pięćdziesięciu lat junty wojskowej. Krajem, w którym demokracja obowiązuje jedynie na papierze, a Aung San Suu Kyui, przywódczyni birmańskiej opozycji i zdobywczyni Pokojowej Nagrody Nobla przez ponad dwadzieścia lat przetrzymywana była w areszcie domowym. Krajem, w którym nie tak dawno, bo w 2007 roku krwawo stłumiono Szafranową Rewolucję - pierwsze powstanie ludności, do którego przyłączyli się mnisi. Krajem, w którym nieustannie, z dala od utartych dróg i błysków fleszy toczy się wojna, a do więzienia można trafić za posiadanie materiałów dotyczących demokracji; krajem, w którym istnieje legalne prawo pańszczyzny na rzecz państwa, a dzieci są porywane i siłą wcielane do armii. Z drugiej strony Birma to swego rodzaju skansen Azji. Przedstawiana jest w ten sposób przez juntę, pragnącą przyciągnąć do kraju bogatych turystów. Na ich potrzeby stworzono swego rodzaju raj - kraj kolorowych krajobrazów, wspaniałych zabytków, przepięknych złotych pagód, mnichów wyruszających każdego ranka po jałmużnę i egzotycznych ludów, którzy bardzo często stają się jedynie turystyczną atrakcją.
A Birma to przede wszystkim jej mieszkańcy i ich życie pełne codziennych problemów - jak przetrwać, za co wykształcić dzieci, jak dojechać do najbliższego miasteczka i w jaki sposób nie stać się celem dla żołnierzy. Mimo tej trudnej sytuacji w Birmie do perfekcji opanowano sztukę cieszenia się trywialnymi sprawami, a na każdym kroku widzi się życzliwe uśmiechy i pomocne dłonie. Życie przeciętnego mieszkańca Birmy toczy się dzień za dniem w tej trudnej rzeczywistości. Ma różne odcienie, przede wszystkim odcienie czerwieni, koloru mnisich szat i rozlanej birmańskiej krwi.

Ania Błażejewska ukończyła politologię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, ale od kilku lat zajmuje się głównie fotografią. W sferze jej zainteresowań leży przede wszystkim człowiek. Zafascynowana innymi kulturami dokumentuje życie oraz zwyczaje ludzi zamieszkujących odległe zakątki świata. Fotografowała m.in. w Nepalu, Sri Lance i północnych Indiach.
Na co dzień współpracuje z Rzeczpospolitą Online oraz portalami podróżniczymi Peron4.pl i KoniecSwiata.net. Jej prace były wielokrotnie wyróżniane konkursach fotograficznych, a jedno ze zdjęć prezentowanych na wystawie "Birma w odcieniach czerwieni" pojawiło się na okładce brytyjskiego pisma "Justice".

Birmę w obiektywnie Ani Błażejewskiej będzie można oglądać w Galerii Tarnowskiego Centrum Kultury, Rynek 5 w Tarnowie, od 14 do 30 kwietnia 2011. Czynna od poniedziałku do soboty, w godzinach 10.00 – 18.00. Bilety w cenie 2 zł i 1 zł (ulgowy).
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, March 4, 2024 17:04:30
IP     : 3.239.76.25
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html