Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Podróże wystawy „Dagarama. Powrót do przyszłości”    -   12/4/2011
Jan Głuszak we Wrocławiu
31 marca o godzinie 17.00 we wrocławskim Muzeum Architektury, miało miejsce otwarcie wystawy „Dagarama. Powrót do przyszłości”. Wystawa ta, stanowi kontynuację ekspozycji „Jan Głuszak – „Dagarama” architekt - wizjoner”, którą można było oglądać w Muzeum Okręgowym w Tarnowie na przełomie 2010/2011 roku.

Ogloszenie
>

Pretekstem do organizacji tych wystaw stała się 10 rocznica śmierci Głuszaka, zapoczątkowana apelem skierowanym do mieszkańców Tarnowa, o przynoszenie i udostępnianie prywatnych prac na tę wystawę. W wyniku akcji ogłoszonej w tarnowskich mediach, lokalnej prasie i w Internecie, do Muzeum zgłosiło się kilkanaście osób chętnych do współpracy i wypożyczenia swoich kolekcji. Prace te, pokazywane po raz pierwszy na tarnowskiej wystawie, można było oglądać na 43 planszach. Było to (ok. 160 prac) pochodzące głównie z lat 60. i 80. XX wieku rysunki o tematyce religijnej, scenki satyryczne, przedstawienia fantastycznych zwierząt, erotyki, „wariacje” na temat architektury czy wreszcie krótkie teksty zatytułowane „Impresje i Analizy”. Celem podjętych przez Muzeum działań było zinwentaryzowanie i kolejno pokazanie bogatej spuścizny artysty, która w większości przypadków nadal pozostaje w rękach prywatnych osób, przyjaciół artysty, także tarnowskich muzealników. Przez 3 lata (1973-1976), Głuszak zatrudniony był na stanowisku stróża w tarnowskim Muzeum.

Wystawa we Wrocławiu, ze względu na znaczenie i prestiż jedynego muzeum architektury w Polsce, świadczy o randze prac tarnowskiego artysty. Prawie wszystkie znane wizjonerskie projekty Głuszaka, Muzeum Architektury zakupiło od artysty w latach 70., po wystawie we wrocławskim Muzeum (1968/1968), nagrodach i wyróżnieniach przyznanych artyście i udziale w międzynarodowych wystawach o architekturze „Terra 1” i „Terra 2”.

W ramach Nocy Muzeum w maju br., wrocławskie Muzeum zaprezentuje znany tarnowianom nowatorski film w reżyserii Bogusława Hynka, poświęcony postaci Jana Głuszaka. W trakcie trwania wystawy we Wrocławiu, będzie można nabyć książkę Tarnów. 1000 lat nowoczesności, promującą Tarnów, zarówno przedwojenny jak i powojenny, jak i przede wszystkim postać Jana Głuszaka. Projekt ten realizowany będzie także w tym roku.
Wystawę prac Jana Głuszaka, będzie można będzie oglądać przez całe wakacje we Wrocławiu.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947