To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Podróże wystawy „Dagarama. Powrót do przyszłości”    -   12/4/2011
Jan Głuszak we Wrocławiu
31 marca o godzinie 17.00 we wrocławskim Muzeum Architektury, miało miejsce otwarcie wystawy „Dagarama. Powrót do przyszłości”. Wystawa ta, stanowi kontynuację ekspozycji „Jan Głuszak – „Dagarama” architekt - wizjoner”, którą można było oglądać w Muzeum Okręgowym w Tarnowie na przełomie 2010/2011 roku.

Ogloszenie

Pretekstem do organizacji tych wystaw stała się 10 rocznica śmierci Głuszaka, zapoczątkowana apelem skierowanym do mieszkańców Tarnowa, o przynoszenie i udostępnianie prywatnych prac na tę wystawę. W wyniku akcji ogłoszonej w tarnowskich mediach, lokalnej prasie i w Internecie, do Muzeum zgłosiło się kilkanaście osób chętnych do współpracy i wypożyczenia swoich kolekcji. Prace te, pokazywane po raz pierwszy na tarnowskiej wystawie, można było oglądać na 43 planszach. Było to (ok. 160 prac) pochodzące głównie z lat 60. i 80. XX wieku rysunki o tematyce religijnej, scenki satyryczne, przedstawienia fantastycznych zwierząt, erotyki, „wariacje” na temat architektury czy wreszcie krótkie teksty zatytułowane „Impresje i Analizy”. Celem podjętych przez Muzeum działań było zinwentaryzowanie i kolejno pokazanie bogatej spuścizny artysty, która w większości przypadków nadal pozostaje w rękach prywatnych osób, przyjaciół artysty, także tarnowskich muzealników. Przez 3 lata (1973-1976), Głuszak zatrudniony był na stanowisku stróża w tarnowskim Muzeum.

Wystawa we Wrocławiu, ze względu na znaczenie i prestiż jedynego muzeum architektury w Polsce, świadczy o randze prac tarnowskiego artysty. Prawie wszystkie znane wizjonerskie projekty Głuszaka, Muzeum Architektury zakupiło od artysty w latach 70., po wystawie we wrocławskim Muzeum (1968/1968), nagrodach i wyróżnieniach przyznanych artyście i udziale w międzynarodowych wystawach o architekturze „Terra 1” i „Terra 2”.

W ramach Nocy Muzeum w maju br., wrocławskie Muzeum zaprezentuje znany tarnowianom nowatorski film w reżyserii Bogusława Hynka, poświęcony postaci Jana Głuszaka. W trakcie trwania wystawy we Wrocławiu, będzie można nabyć książkę Tarnów. 1000 lat nowoczesności, promującą Tarnów, zarówno przedwojenny jak i powojenny, jak i przede wszystkim postać Jana Głuszaka. Projekt ten realizowany będzie także w tym roku.
Wystawę prac Jana Głuszaka, będzie można będzie oglądać przez całe wakacje we Wrocławiu.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, March 4, 2024 17:58:17
IP     : 3.239.76.25
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html