To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Wystawa Zbigniewa Rybczyńskiego w Centrum Sztuki Mościce    -   13/4/2011
Traktat o obrazie
Po raz pierwszy na południu Polski zaprezentowana zostanie wystawa znakomitego polskiego operatora i reżysera filmów eksperymentalnych, laureata Oskara - Zbigniewa Rybczyńskiego. Przypominamy: wernisaż wystawy „Traktat o obrazie” obędzie się 15 kwietnia 2011r. o godz. 19 w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie. Wydarzeniu towarzyszyć będzie pokaz filmu dokumentalnego pt. "Zbig" w reż .Natalii Korynckie j - Gruz, a następnie spotkanie z jego bohaterem i zarazem autorem wystawy Zbigniewem Rybczyńskim. Ekspozycja będzie czynna do 19 maja. Wstęp wolny.

Ogloszenie
>

Zbigniew Rybczyński - reżyser i eksperymentator, laureat Oscara za film "Tango". Wykładowca wielu prestiżowych uczelni m.in.: PWSFTviT w Łodzi, Akademia Sztuki Medialnej KHM w Kolonii, Columbia Uniwersity w Nowym Jorku, Yoshibi University of Art and Design w Tokio. Oprócz Oskara Rybczyński ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia m.in.: Emmy, The Golden Gate Award, Electonic Cinema, MTV, American Video Awards, Monitor Awards, Billboard Music Video Award, Prix Italia itp.
Ukończył liceum plastyczne w Warszawie. Absolwent wydziału operatorskiego PWSFTviT w Łodzi. Znany przede wszystkim jako autor filmów animowanych i prac wideo, pierwszy twórca, który sięgnął po telewizję wysokiej rozdzielczości. Popularność i przydomek Big Zbig zdobył jako autor wideoklipów do muzyki m.in.: Simple Minds, Micka Jaggera, Johna Lennona, Pet Shop Boys, Art of Noise, Lou Reeda i wielu innych. W 2009 roku po blisko 30 latach emigracji reżyser powrócił do Polski.

Wystawa „Traktat o obrazie” ukazuje artystę w nieco innym kontekście, nie tylko poprzez dzieła w ich niebywałej artystycznej formie, ale przede wszystkim poprzez proces twórczy. Proces z wykorzystaniem współczesnych mediów, w którym narzędzia są posłuszne wyobraźni i intencjom artysty. Wystawa gromadzi odręczne zapiski, szkice, rysunki, wykresy, a także szereg projekcji filmowych, ukazujących najważniejsze prace Zbiga, jego filmy i videoklipy. Pozwala „podglądnąć” artystę przy jego warsztacie, ukazać film, jako sekwencje obrazów. Rybczyński to przede wszystkim badacz, naukowiec, zajmujący się matematyką, mechaniką, programowaniem komputerowym, optyką. Próbujący sprawdzić, jak te wszystkie dziedziny można w sztuce wizualnej połączyć.
„Tworząc filmy odkrywałem bariery techniczne uniemożliwiające realizację moich zamysłów i wizji artystycznych. To spowodowało, że zająłem się rozwiązaniem fundamentalnych problemów obrazu. W ramach tej aktywności badałem i analizowałem naturę obrazu, eksperymentowałem z jego strukturami, a także konstruowałem narzędzia do rejestracji i generowania obrazu. Stałem się zatem, z konieczności, eksperymentatorem, badaczem, inżynierem i programistą” - stwierdza Z. Rybczyński.
Wystawie towarzyszy publikacja (o tym samym tytule) – traktat, w którym autor snuje teoretyczne refleksje towarzyszące jego twórczości filmowej.

Kurator wystawy: Piotr Krajewski. 
Autor aranżacji przestrzeni wystawienniczej: Raman Tratsiuk.
Centrum Sztuki Mościce dziękuje Art Station Fundation - Stary Browar Poznań i Pani Grażynie Kulczyk, dzięki uprzejmości której wystawa zostanie pokazana w CSM.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, March 2, 2024 13:32:29
IP     : 3.235.145.108
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html