To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Premiera najnowszego spektaklu TNT już w maju w Muzeum Niepodległości    -   18/4/2011
Ballada o Wołyniu
"Ballada o Wołyniu" - tak nazywa się najnowsze sceniczne przedsięwzięcie, nad którym pracują właśnie twórcy tarnowskiego Teatru Nie Teraz. Będzie to prawdopodobnie pierwszy w kraju teatralny spektakl, który opowiada o ludobójstwie na polskiej ludności Kresów Wschodnich w latach II wojny światowej, popełnionym przez nacjonalistów ukraińskich. Premierę przedstawienia zaplanowano w Muzeum Niepodległości w Warszawie 23 i 24 maja o godz. 19.00. Ta wyjątkowa premiera jest jednym z elementów obchodzonego w tym roku jubileuszu 30 - lecia TNT.

Ogloszenie
>

- Niestety, pamiętniki i świadectwa, ani wydawnictwa naukowe, ani dzieła literackie, ani konferencje i akademie, czy coraz liczniejsze tematyczne strony internetowe, ani programy szkolne nie zmieniły niszowego charakteru wiedzy polskiego społeczeństwa o zbrodniczej depolonizacji Wołynia i Małopolski Wschodniej. Ten niezwykle trudny temat, przez dziesięciolecia przemilczany, obecnie nieraz zakłamywany, obchodzi jednak setki tysięcy Polaków: żyjących świadków tamtych wydarzeń, ich rodziny i ludzi zainteresowanych prawdą historyczną. Pragniemy, aby ta ZAGŁADA polskości obchodziła dużo większą ilość naszych rodaków, zgodnie ze znaną sentencją: „Ojczyzna to ziemia i groby. Narody, tracąc pamięć, tracą życie”. Wierzymy, że nasz spektakl może choć odrobinę do tego się przyczynić - mówi reżyser spektaklu, Tomasz Żak.
To nie pierwsze widowisko Teatru Nie Teraz, w którym treści patriotyczne przepełnione zostać mają energią teatru alternatywnego, poszukującego i charakteryzującego się własną, przez lata wypracowaną poetyką. Teatr Tomasza Żaka od lat bowiem sięga do znaków, symboli i archetypów ważnych dla naszej kultury. Takim jest spektakl „Na etapie” (premiera w roku 2000), który dotyczy losów żołnierzy Armii Wyklętej, czy spektakl „Niewierni”, będący diagnozą obecnego upadku cywilizacji europejskiej, która wyrzekając się swych katolickich korzeni popełnia swoiste samobójstwo. „Niewierni” (z roku 2007) są inscenizacją słynnego dramatu „Książę niezłomny” Calderona de la Barca, a tym samym swoistym dialogiem z inscenizacją Teatru „Laboratorium” Jerzego Grotowskiego z roku 1965. Jak podkreśla T.Żak, Teatr Nie Teraz korzystając w swej pracy warsztatowej z metod stosowanych przez Grotowskiego, jednocześnie, odmiennie niż on, nie walczy z Bogiem, ale w swych działaniach do Boga się odwołuje, widząc w nim sens i centrum wszechrzeczy.

„Ballada o Wołyniu” wykorzystuje fabularne wątki legendarnej powieści Włodzimierza Odojewskiego „Zasypie wszystko, zawieje” (pierwsze wydanie w Instytucie Literackim w Paryżu w 1973 r.). W inscenizacji obecne są również stare pieśni – polskie i ukraińskie, w tym stara ludowa melodia ukraińska ze współczesnymi słowami autorstwa Bogny Lewtak-Baczyńskiej. Oś dramatyczna spektaklu to równolegle prowadzone losy trzech młodych kobiet, szykujących się na własne gody, które okażą się jednak nie czasem wesela, ale czasem śmierci. Zderzenie udokumentowanych relacji świadków ludobójstwa z metaforą teatralną, gdzie śmierć odbija się krwawą pożogą w oczach młodych kobiet, daje widzowi szansę na dotarcie do prawdy.
Autor scenariusza i reżyser spektaklu – Tomasz A. Żak, wykorzystuje w tej pracy teatralnej także wspomnienia członków swojej rodziny wywodzącej się z Wołynia. Na scenie, podczas ponad godzinnego spektaklu, zobaczymy Ewę Tomasik i Magdalenę Zbylut z Teatru Nie Teraz oraz Agne Muralyte, studentkę Akademii Teatralnej z Wilna.

Powstanie „Ballady o Wołyniu” wsparły władze Tarnowa, a partnerami tego projektu są również Tarnowski Teatr im. L. Solskiego, Muzeum Niepodległości oraz Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów we Wrocławiu. Specjalny patronat nad przedsięwzięciem objął ksiądz Tadeusz Isakowicz- Zaleski.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, March 4, 2024 18:14:29
IP     : 3.239.76.25
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html