To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Jak drzewiej koszyki pleciono i faski sporządzano...    -   21/4/2011
Warsztaty rzemieślnicze w Muzeum
Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza na kolejne warsztaty rzemieślnicze (bednarstwo i plecionkarstwo) w ramach projektu „Jesień średniowiecza - wiosna renesansu - cykl wydarzeń kulturalno – naukowych”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013. Od 27 do 29 kwietnia (środa-czwartek-piątek) Muzeum Etnograficzne w Tarnowie gościć będzie rzemieślników, specjalistów w dziedzinie bednarstwa i plecionkarstwa. Planowane warsztaty mają charakter otwarty i skierowane są zarówno do grup zorganizowanych (szkoły, stowarzyszenia) jak i indywidualnych miłośników historii. Nie obowiązuje żaden limit wiekowy, zatem wszyscy zainteresowani mogą czuć się zaproszeni. Spotkania odbywać się będą od godziny 9 do 17, przewidywany czas trwania warsztatu to około 90 minut (2 godziny lekcyjne). Zgłoszenia przyjmuje Muzeum Etnograficzne w Tarnowie, tel. 14 622 06 25.

Ogloszenie
>

Plecionkarstwo jest to umiejętność wykonywania różnych przedmiotów z trawy, słomy, pędów drzew i krzewów, łyka, pasków skóry i sznurka splecionego z włókien roślinnych. Pojawiło się zapewne w późnym paleolicie, szybko znalazło zastosowanie przede wszystkim w rybołówstwie, myślistwie, transporcie (kosze, siatki), stroju (obuwie, przepaski), budownictwie (wyplatanie ścian) i wyposażeniu wnętrz (maty), można przypuszczać, że dało początek tkactwu i jest jedną z najstarszych form rękodzieła.
W średniowiecznym wiejskim gospodarstwie wyroby plecione z różnych surowców stanowiły ważny element jego samowystarczalności. Czynnikami sprzyjającymi w uprawianiu plecionkarstwa były łatwość zdobycia surowców, nieskomplikowany sposób wyplatania i przede wszystkim zapotrzebowanie na tego typu wyroby. Plecionkarstwem zajmowali się zazwyczaj ludzie starsi lub małorolni chłopi, głównie zimą i wczesną wiosną, traktując to zajęcie jako dodatkowe źródło dochodów. Umiejętności przekazywano z pokolenia na pokolenie, zaś produkty plecionkarskie przeznaczone były na własny użytek lub sprzedawano je na targach i jarmarkach.

Bednarstwo to rodzaj rzemiosła pozwalający wytworzyć naczynia drewniane techniką klepkową takie jak beczki, kadzie, balie, fasy, maselnice, dzieże i łopaty do chleba, konewki, wiadra, cebrzyki, wanienki i kufle. Bednarz wyrabia naczynia z drewna sosnowego, świerkowego, olchowego, lipowego, dębowego.
Tak jak wiele innych produktów rzemieślniczych, wyroby bednarskie sprzedawane były na targach i jarmarkach. Jesienią największym powodzeniem cieszyły się beczki, służące chłopom do kiszenia ogórków i kapusty. Kiedyś wykorzystywano je także do przechowywania miodu, piwa, wina i zboża.
Technika ręcznego wytwarzania naczyń była niegdyś tajemnicą każdego bednarza, której nie ujawniano nawet najbliższym. Metody pracy innego rzemieślnika można było poznać tylko analizując materiały i sposób konstrukcji jego wyrobu.

WARSZTATY SĄ BEZPŁATNE!!! ORGANIZATOR ZAPEWNIA WSZYSTKIE NIEZBĘDNE MATERIAŁY DO PRZEPROWADZENIA WARSZTATÓW.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, March 4, 2024 19:07:50
IP     : 3.239.76.25
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html