To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   W imię solidarności z potrzebującymi    -   21/4/2011
Wielkanocna zupa rozdana...
Na tarnowskim rynku rozdano ponad tysiąc porcji wielkanocnej zupy. Gośćmi braterskiego spotkania Fundacji Kromka Chleba byli uczestnicy diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Młodzieży, mieszkańcy miasta, bezdomni i dostojnicy.

Ogloszenie

Wielkanocna biesiada na tarnowskim rynku okazała się świątecznym braterskim spotkaniem kilku tysięcy osób biorących udział w diecezjalnych obchodach Światowego Dnia Młodzieży oraz nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Wolontariusze Fundacji Kromka Chleba rozdali około tysiąc porcji świątecznego żurku przygotowanego przez Krzysztofa Wróbla szefa kuchni restauracji Pasaż. Pierwsze porcje – rozlewane i rozdawane w maltańskiej kuchni polowej przez Annę Czech, prezesa Fundacji– trafiły m.in. do Biskupa Tarnowskiego i bezdomnych, podopiecznych tarnowskiej noclegowani i łaźni dla bezdomnych. Wyjątkowy smak potrawy sprawił, że polowa kuchnia na rynku była w niedzielne popołudnie najbardziej obleganym „punktem gastronomicznym” w mieście. Renesansowy rynek przez kilka godzin tętnił życiem, radosną atmosferą wiosennego spotkania młodzieży ze szkół i parafii diecezji tarnowskiej. Nawet oczekiwanie w długiej kolejce po zupę było okazją do dyskusji i wspólnego świętowania Niedzieli Palmowej.

Już w II wieku  chrześcijanie mieli zwyczaj zapraszania do siebie na wieczerzę członków wspólnoty, przy czym wybierano raczej osoby będące w potrzebie. Grecy i Afrykańczycy nazywali tę wieczerzę „posiłkiem miłości”, czyli agapy.  Pliniusz Młodszy pisał o chrześcijanach, że "zbierają się dla spożycia pokarmu, ale zwykłego i zupełnie niewinnego".  Co ciekawe, Tertulian pozostawił opis agapy kontrastującej swą prostotą z wystawnością pogańskich festynów, surowo przez niego osądzanych. Pisał, że instytucję agape „stworzyła wielka miłość, jaką chrześcijanie darzą się wzajemnie”. Z jego relacji dowiadujemy się,  że ogromne zdumienie budziła ówczesna troska chrześcijan o wszystkich potrzebujących.
-Agape to wspaniała chrześcijańska tradycja. To nie tyko wspólne biesiadowanie, ale przede wszystkim znak solidarności i jedności. Cieszę się, że poczuliśmy chyba wszyscy tę niezwykłą atmosferę – mówi Anna Czech, prezes Fundacji Kromka Chleba. Wolontariusze Fundacji rozdawali uczestnikom spotkania ulotki informacyjne na temat budowy pierwszego hospicjum stacjonarnego w Tarnowie, które może przywrócić godność ludziom cierpiącym, żyjącym z chorobą.

Organizacja wielkanocnej zupy na tarnowskim rynku była możliwa dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu restauracji Pasaż, Piekarni ZIARNO Winiarscy, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Maltańskiej Służby Medycznej Oddział Tarnów. Fundacja Kromka Chleba dziękuje wszystkim wolontariuszom i partnerom akcji za okazaną pomoc.

Foto: Michał Stańczyk
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, March 2, 2024 13:25:43
IP     : 3.235.145.108
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html