To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Pieniądze z kwesty AD 2010 r. ratują nagrobki    -   21/4/2011
Na Starym Cmentarzu...
Zarząd Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie (na wniosek prezesa Antoniego Sypka) podjął decyzję o konserwacji trzech nagrobków z pieniędzy zebranych podczas kwesty AD 2010. Ostatnia kwesta była rekordowa, zebrano 23.5 tys. zł. Po uzyskaniu stosownych zezwoleń od konserwatora i dyrekcji MZC w Tarnowie konserwacji zostaną poddane kolejne nagrobki...

Ogloszenie

Konserwacji zostaną poddane:

- Nagrobek Jana Leńka (1857-1920). Jeden z piękniejszych na tarnowskim cmentarzu. Bardzo zniszczony. Komitet od lat zabiegał o jego remont. Niemniej skomplikowane stosunki własnościowe do tego nagrobka nie pozwalały na jego remont. Dzięki inicjatywie dyrektor MZC w Tarnowie Marii Wójcik, która nawiązała kontakt z sędziwymi właścicielami grobowca, grobowiec Jana Leńka będzie remontowany w tym roku.
Jan Leniek był wybitnym historykiem Tarnowa. Autor najlepszej do tej pory historii miasta pt. „Dzieje miasta Tarnowa” wydanej w 1910 r. wraz z pozostałymi dwoma autorami: Franciszkiem Herzigiem i ks. Franciszkiem Leśniakiem. Autor kilku innych źródłowych opracować dotyczących historii Krakowa i Tarnowa. Autor podręczników historii. Był pierwszym dyrektorem nowopowstałego w naszym mieście w 1903 r. II Gimnazjum im. Hetmana Jana Tarnowskiego. Był wieloletnim radnym, inicjatorem wielu przedsięwzięć ratujących zabytki Tarnowa. Stał na czele Komisji ds. Ogrodu Miejskiego. Tarnowski ogród miejski zwany parkiem Strzeleckim uważany był wówczas za jeden z piękniejszych w Galicji. Wybitny pedagog i nauczyciel. W 1916 r. został zawieszony w czynnościach, a następnie zmuszony przez władze szkolne do odejścia na wcześniejszą emeryturę. Powodem wymuszonej dymisji zasłużonego dyrektora był wybryk gimnazjalistów ośmieszających monarchię i cesarza. Leniek energicznie i skutecznie wybronił swoich uczniów nie tylko przed wyrzuceniem ze szkoły, ale i aresztowaniem (trwała I wojna światowa). Zmarł 20 lipca 1920 r. doczekawszy Niepodległej Polski. Wraz z synkami spoczywa na Starym Cmentarzu w Tarnowie, po prawej stronie alei głównej, w kwaterze III, kilkadziesiąt metrów od bramy głównej.

- Drugim grobowcem poddanym restauracji będzie grobowiec w kwaterze X, w którym spoczywają prochy zmarłego nieznanego nazwiska (NN). Grobowiec z pięknym żeliwnym krzyżem na obelisku pozbawiony jest niestety napisu epitafijnego, który z upływem czasu zaniknął. Konserwację obu nagrobków wykona dyplomowany konserwator mgr Barbara Dworaczyńska. Ostateczny termin ukończenia remontu to 1 X 2011 r.

- Trzecim grobowcem wytypowanym do konserwacji jest nagrobek Walentego Pogończyka Muszyńskiego ( 1843-?), obywatela z Poznańskiego, który bił się w oddziale Taczanowskiego w bitwie pod Ignacewem w marcu 1863 r. Po potyczce wyemigrował do Galicji. Nie wiemy gdzie mieszkał, w każdym razem był dzierżawcą majątków szlacheckich w okolicach Pilzna lub Dębicy. Nie wiemy kiedy zmarł, być może niedługo po 1914 r. Pochowany jest na Starym Cmentarzu w kwaterze III. Na nagrobku charakterystyczny tarnowski Orzeł Powstańczy, jakim znakowali groby powstańców w latach 50. XX wieku miłośnicy Starego Cmentarza. Autorem Orła Powstańczego jest tarnowski architekt Witold Giżbert Studnicki. Inicjatorem pomysłu był m.in. inż. Witlod Gryl.

Antoni Sypek, prezes Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, March 2, 2024 12:52:05
IP     : 3.235.145.108
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html