To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   30-lecie Matejkowskiej „Koryznówki”    -   26/4/2011
Muzealne wieści...
Wiśnicz jest miejscem w którym Jan Matejko spędził wiele czasu, stąd pochodziła jego żona - Teodora z Giebułtowskich. Dzięki tym wizytom i Jego pracy artystycznej Zamek w Wiśniczu posiada niezwykle bogatą ikonografię z czasów kiedy dopiero zaczął popadać w ruinę. Prace te były podstawą do działań konserwatorskich realizowanych na zamku w latach powojennych. Rysunki Jana Matejki dotyczące Nowego Wiśnicza są bezcenne ponieważ wykonał je przed wielkim pożarem miasta, który obrócił w popiół wiele budynków zabudowy Rynku. Rysunki te są nieomal dokumentacją konserwatorską nieistniejącego już dziś świata drewnianej zabudowy miasta. Istnieje tu Muzeum Biograficzne im. Jana Matejki „Koryznówka” w którym zgromadzono liczne pamiątki po artyście i jego rodzinie. Muzeum to w 2011 roku obchodzi 30 lecie swego istnienia...

Ogloszenie
>

Drewniany dworek mieszący się między zamkiem a klasztorem był miejscem wyjazdów rodziny Serafińskich co najmniej od 1866 roku. Tu też częstym gościem byli Matejkowie, zaś ich dzieci spędzały wiele dni w tej nieomal wiejskiej siedzibie. Po śmierci Jana Matejki w dworku kultywowano jego pamięć i przechowywano liczne pamiątki. W czasie II Wojny Światowej Koryznówka była ważnym ośrodkiem konspiracji. Warto wspomnieć, że tu przebywał Witold Pilecki po ucieczce z obozu w Oświęcimiu gdzie dostał się pod przybranym nazwiskiem Tomasz Serafiński.
Od końca lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku Koryznówka jest udostępniana turystom i szkolnym wycieczkom. Dworek wymaga jednak remontu.

Prace nad renowacją i udostępnieniem publiczności tego niezwykłego obiektu rozpoczęto w 1975 roku staraniem Mari Serafińskiej–Domańskiej i jej męża Stanisława Domańskiego. Z początku rodzina zaangażowała w to własne środki; w 1979 roku Ministerstwo Kultury i Sztuki udzieliło bezzwrotnego kredytu na remont, a prof. Alfred Majewski skierował do tej pracy część ekipy odbudowującej zamek wiśnicki.
17 maja 1981 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Muzeum Pamiątek po Janie Matejce – Koryznówka. Zwiedzającym udostępniono frontową część domu. Początkowo Muzeum funkcjonowało jako placówka podległa Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Nowym Wiśniczu. Od 1985 roku jest Oddziałem Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Opiekunem, mieszkańcem i dobrym duchem tej placówki jest Maria Serafińska-Domańska pełniąca funkcje kierownika. Dzięki Jej działalności „Koryznówka” wpisała się na stałe wśród miejsc promujących nasze województwo. Zachowanie z wielkim pietyzmem pamiątek i wnętrz dworku jest osobistą zasługą i efektem wielkiego zaangażowania Pani Serafińskiej Szczególnie cennym jest dążenie do zabezpieczenia spuścizny zgromadzonej w „Koryznówce” poprzez działania, których celem jest przekazanie całego obiektu na rzecz lokalnej społeczności.
Realizowane projekty edukacyjne, szczególnie coroczny „Konkurs Matejkowski” propaguje wiedzę nie tylko o Janie Matejce ale także sztuce i historii. Aktywne uczestnictwo oraz referaty na konferencjach krajowych i międzynarodowych popularyzują zarówno samo Muzeum jak i postać Jana Matejki.
Znakomitym uzupełnieniem ekspozycji jest wydawnictwo autorstwa Marii Serafińskiej - Domańskiej „Koryznówka w Wiśniczu” bogato ilustrowane, pełne kolorowych zdjęć i reprodukcji oraz informacji o Janie Matejce i jego pobycie w Koryznówce i wykonanych tu dziełach.
Za swą pracę Maria Serafińska-Domańska została uhonorowana odznaczeniami: Zasłużony Działacz Kultury (1997) i Zasłużony Dla Kultury Polskiej (2005).
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, March 2, 2024 14:21:05
IP     : 3.235.145.108
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html