To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Czy w Tarnowie musi dojść do tragedii, aby władze miasta nareszcie zareagowały w sprawie fatalnego stanu taboru i wyszkolenia nowych kierowców MPK ? aktualizacja   -   27/4/2011
Samorozbijające się autobusy
W Wielką Sobotę z zajezdni przy ul. Wojska Polskiego stoczył się zaparkowany tam autobus. Rozbił się na barierkach przy schodach prowadzących do Kościoła pw. Dobrego Pasterza, w czasie gdy odbywały się tam uroczystości Liturgii Wigilii Paschalnej. To drugi taki przypadek w tym samym miejscu. W 2008 r. pusty autobus MPK rozbił się tam o drzewo. Zarząd spółki tłumaczy to ludzkim błędem. To jednak nie ostatni taki przypadek w ostatnich dniach. W Lany Poniedziałek na zajezdni MPK przy ul. Lwowskiej zderzyły się dwa autobusy - jeden prawdopodobnie nie miał zaciągniętego hamulca ręcznego.

Ogloszenie

O licznych przypadkach, świadczących o fatalnym stanie technicznym pojazdów oraz o - wprowadzonych przez obecny zarząd spółki - "standardach" obsługi technicznej, kontroli i wyszkolenia, które zagrażają życiu i zdrowiu pasażerów i kierowców, piszemy w naszym portalu od kilku lat. Niestety, bez żadnej reakcji ze strony władz miasta, które jednocześnie uniemożliwiają przeprowadzenie debaty na temat sytuacji w MPK na forum Rady Miasta, czego od kilku lat domaga się opozycja.

Jak się dowiadujemy, na najbliższej sesji Rady Miasta kompleksowej kontroli stanu technicznego autobusów MPK będzie się domagał wiceprzewodniczący Rady, Grzegorz Kądzielawski. Z jakim skutkiem tym razem ?

Oświadczenie Rzecznika Prezydenta Tarnowa

Zdarzenia, które miały miejsce 23 kwietnia na zajezdni przy ul. Wojska Polskiego oraz 26 kwietnia na zajezdni przy ul. Lwowskiej nie zostały spowodowane przez zły stan techniczny autobusów, ale wydarzyły się w skutek błędu ludzkiego, klasycznego wypadku. Kierowcy tych pojazdów zapomnieli o zaciągnięciu hamulca postojowego (ręcznego), co z resztą obydwaj potwierdzili. Za doprowadzenie do tego rodzaju zdarzeń, zostali już zresztą ukarani.

Autobusy tarnowskiego MPK są w pełni sprawne. Poddawane są wszystkim kontrolom wynikającym z Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Kontrole takie odbywają się w Stacji Kontroli Pojazdów co sześć miesięcy. Dodatkowo, niezależnie od przepisów prawa, każdy autobus po poważniejszych naprawach jak np. remont układy hamulcowego czy też kierowniczego przechodzi dodatkowe badania diagnostyczne.

Kierowcy biorą również udział w szkoleniach BHP, na których regularnie poruszany jest temat zaciągania hamulców ręcznych. Ostatnio takie szkolenie odbyło się w marcu. Dodatkowe szkolenia przeprowadzana są w związku z Ustawą Prawo o ruchu drogowym. Na chwilę obecną przeszkolone zostało 90% załogi; pozostałe 10% jest w trakcie szkolenia.

Co do zdarzenia z 26 kwietnia na zajezdni przy ul. Lwowskiej, to autobusy nie zderzyły się ze sobą, jak Państwo piszą w swoim artykule, tylko doszło do niewielkich otarć elementów plastikowych boków autobusów. Koszty naprawy, którymi obciążony zostanie kierowca, szacowane są na ok. 500 zł.

Dorota Kunc – Pławecka, Rzecznik Prezydenta Tarnowa.
Zobacz także :
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, March 2, 2024 13:02:26
IP     : 3.235.145.108
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html