To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Tarnowski archeolog w międzynarodowym projekcie...    -   27/4/2011
Polsko-ukraińskie badania archeologiczne
Tarnowski archeolog Andrzej Szpunar z Muzeum Okręgowego został zaproszony do udziału w międzynarodowym projekcie badawczym: „Archeologia doliny polsko-ukraińskiej rzeki Warężanka”. Celem tego międzynarodowego projektu są weryfikacyjne badania powierzchniowe metodą Archeologicznego Zdjęcia Polski (AZP) w celu stwierdzenia stopnia zniszczenia znanych już stanowisk archeologicznych i zarejestrowanie nowych po stronie polskiej. Warto pamiętać, że 25 lat temu kiedy prowadzono pierwsze badania powierzchniowych w tym rejonie, zanotowano wielokrotnie sytuacje, gdy wielokulturowe, duże stanowiska archeologiczne przecięte były lądową granicą państwową, a wschodnie ich fragmenty, leżące w ścisłej strefie granicznej na terytorium ówczesnego ZSRR, były niedostępne nawet dla archeologów ukraińskich – radzieckich.

Ogloszenie

Kolejnym celem projektu jest nawiązanie do aktualnie prowadzonych badań powierzchniowych na przyległych obszarach Ukrainy i skorelowanie metod badań oraz opublikowanie monografii archeologii mikroregionu rzeki Warężanki od źródeł na terenie Polski po ujście do rzeki Bug na terytorium Ukrainy. Opracowanie zostanie sporządzone w dwóch językach (polskim i ukraińskim) ze streszczeniem w języku angielskim.

Projekt realizowany jest przez Muzeum Zamojskie w Zamościu i Naukowo-Badawcze Centrum „Ratownicza Służba Archeologiczna” Instytutu Archeologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy we Lwowie. Z ramienia Muzeum w Zamościu projektem kieruje Andrzej Urbański, archeolog, dyrektor Muzeum, ze strony Ukrainy Oleg Osaulczuk – także archeolog, dyrektor RSA Lwów.
Do realizacji projektu zaproszono Andrzeja Szpunara z Muzeum Okręgowego w Tarnowie. W ciągu ostatnich kilku tygodni przeprowadzano badania terenowe po stronie polskiej i ukraińskiej odkrywając setki nieznanych dotąd stanowisk archeologicznych. Spotkanie i badania polskich i ukraińskich archeologów były dobrą okazją do wymiany doświadczeń, porównania metod badawczych i nawiązania trans granicznych znajomości.

Następny etap to naukowe opracowanie wyników badań terenowych i ich publikacja.
Projekt jest finansowany przez polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, March 4, 2024 17:46:26
IP     : 3.239.76.25
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html