To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Diecezja z samorządem o wspólnych sprawach    -   28/4/2011
Z życia diecezji i... magistratu
O współpracy Kościoła i samorządu rozmawiali ordynariusz diecezji tarnowskiej bp Wiktor Skworc, prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała, jego zastępcy i radni. Jak informuje magistrat, samorządowcy zostali zaproszeni do domu biskupa przy ul. Mościckiego na uroczyste, poświąteczne śniadanie. Był tradycyjny żurek i ciasto. Spotkanie Rady Miasta Tarnowa i najwyższego kierownictwa Urzędu Miasta odbyło się z okazji 225-lecia powstania Diecezji Tarnowskiej.

Ogloszenie

Bp Wiktor Skworc mówił o możliwościach współpracy samorządu i diecezji, dla dobra mieszkańców Tarnowa, by podnosić jakość życia zarówno w wymiarze materialnym jak i duchowym. Podziękował też samorządowcom za troskę o szkolnictwo, pomoc potrzebującym i za podjecie decyzji o budowie domu dla bezdomnych mężczyzn.

Biskup przypomniał także słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II, który mówił, że „wykonywanie władzy powinno być ofiarną służbą człowiekowi i społeczeństwu, nie zaś szukaniem własnych, czy grupowych korzyści z pominięciem dobra wspólnego całego narodu”.
-My mieszkańcy Tarnowa – zmęczeni sytuacją społeczną w kraju, oczekujemy od Was czytelnego świadectwa, że można sprawować władzę bez afer i korupcji, bez przeciwieństwa prawdy, jakim są wszechobecne w naszym życiu społecznym manipulacja i kłamstwo. Społeczeństwo polskie, kiedy zawodzą jego elity polityczne potrzebuje świadectwa ludzi tworzących Polskę samorządną. Potrzebuje świadectwa tych, spośród was, którzy w swoim działaniu powołują się na prawdę Ewangelii. Bardzo was proszę szanujcie siebie nawzajem” – powiedział bp Skworc do samorządowców.
-To nowa księga do zapisania w relacji samorząd – Kościół – powiedział po spotkaniu prezydent Ryszard Ścigała. - Rozmawialiśmy o edukacji, opiece nad starszymi, współpracy z Caritas Diecezji Tarnowskiej i o budowie jakości życia w Tarnowie. Dla mnie to ważny impuls. Myślę, że wszystkim to spotkanie zapadnie w pamięci. Może złagodzi obyczaje? Może będzie lepiej? Głęboko w to wierzę.

Podczas spotkania, historyk ks. Ryszard Banach wygłosił wykład „Samorząd a władze kościelne w Diecezji Tarnowskiej”. Prelegent wymieniał przykłady współpracy Kościoła i samorządu. Mówił, że wyrazem dobrej współpracy była m.in. przebudowa katedry tarnowskiej w latach 1889-1897. Władze miasta uporządkowały wówczas teren wokół katedry, wybrukowano cały plac katedralny i ułożono chodniki a następnie przekazano Plac Katedralny oraz teren pod katedrą na własność Kościoła. W kosztach remontu katedry uczestniczyła również ludność żydowska, o czym zadecydowali żydowscy członkowie Rady Miejskiej.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, March 2, 2024 13:58:44
IP     : 3.235.145.108
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html