To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Atrakcyjny program 25. Tarnowskiej Nagrody Filmowej aktualizacja   -   03/5/2011
Jubileuszowe święto kina w Tarnowie
Szczególnie interesująco zapowiada się program przygotowany na jubileusz ćwierćwiecza Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Poza festiwalowym konkursem najlepszych filmów ostatniego roku i tematycznymi przeglądami filmowymi, zaplanowano kilka wyjątkowo ciekawych koncertów, atrakcyjnych wystaw, spotkań z twórcami a także unikalną, otwartą debatę z udziałem 12 czołowych krytyków filmowych w Polsce. A wszystko to dzięki rekordowemu, bo półmilionowemu budżetowi, jaki udało się zgromadzić organizatorowi imprezy, Tarnowskiemu Centrum Kultury. 25. Jubileuszowa Nagroda Filmowa rusza już w najbliższą sobotę 7 maja i potrwa do 15 maja. UWAGA - 4 maja ruszyła sprzedaż biletów (w cenie 5 i 3 zł)!

Ogloszenie
>
- 25 lat Tarnowskiej Nagrody Filmowej, to jubileusz szczególny, powód do dumy organizatorów i święto wszystkich sympatyków tej imprezy. Tarnowska Nagroda Filmowa jest naszym dobrem wspólnym – mieszkańców Tarnowa, Małopolan. Festiwal przyczynił się do promocji polskiej sztuki filmowej, a także, ze względu na swój piękny jubileusz, stał się ważną częścią dziedzictwa kulturowego. Nasz sukces, to suma wszystkich sukcesów: firm prywatnych, instytucji państwowych i samorządowych, które podjęły trud współtworzenia imprezy non profit, z powodu wspólnego przekonania o jej słuszności, atrakcyjności i wymiernych korzyści nie tylko dla nich samych, ale także dla miasta, regionu, kultury polskiej - mówią organizatorzy.
Rzeczywiście, przez minione 25 lat Festiwal stał się nie tylko jedną z najistotniejszych wizytówek kulturalnych Tarnowa, ale też najważniejszym wydarzeniem dla polskich filmowców w południowej Polsce i jednym z kilku naiistotniejszych w kraju.
Nic dziwnego, że organizatorzy i partnerzy TNF marzyli w tym roku o takim programie imprezy, który mógłby podkreślić piękny Jubileusz, jaki festiwal obchodzi. Jak deklarują pracownicy i współpracownicy TCK, budując program starali się jednak znaleźć "złoty środek" między najważniejszą z punktu widzenia imprezy ofertą filmową (prezentowana będzie nie tylko w kinie "Marzenie") a atrakcyjnym planem imprez towarzyszących. - W programie festiwalu zgodnie z założeniami regulaminowymi zaprezentujemy wszystkie z form, które on przewiduje, przybierając tym samym kształt imprezy o charakterze interdyscyplinarnym, prezentującej dokonania polskiej kinematografii, a ze względu na swój jubileusz także dokonania i dorobek samego Festiwalu - mówi Anna Grygiel, zastępca dyrektora TCK i od lat spiritus movens festiwalu.
Konkursowe propozycje, jak w ubiegłych latach, oceniać będą trzy gremia: Jury Tarnowskiej Nagrody Filmowej, honorujące główną nagrodą – Statuetką Maszkarona, Jury Młodzieżowe, przyznające Statuetkę Kamerzysty i trzecie gremium, jakim jest publiczność, przyznająca w drodze plebiscytu swoją nagrodę – Statuetkę Publika. Od 2005 r. na Tarnowskiej Nagrodzie Filmowej obecna jest również Nagroda za Całokształt Twórczości. W tym roku uhonorowana zostanie nią Pierwsza Dama Polskiego Kina, Danuta Szaflarska, jedna z najwybitniejszych polskich aktorek, żywa legenda całej powojennej kinematografii polskiej, wciąż błyszcząca w polskim kinie niezwykłym talentem i zaskakująca swoją twórczą żywotnością.

- Festiwal nasz to także szereg imprez towarzyszących, które w roku jubileuszu nabiorą szczególnie odświętnego charakteru i rozmachu, a które pragniemy rozpocząć Jubileuszowym Koncertem Tomasza Stańki, autora fragmentu muzycznego sygnału Festiwalu - mówi Artur Janus. Inauguracja ma się odbyć z udziałem wszystkich zaproszonych dotychczasowych Laureatów, a było ich dotychczas 81. Festiwal zakończy się Galą Wręczenia Nagród na plenerowym koncercie, powstającym specjalnie na zamówienie organizatorów, prezentującym „Kultowe Piosenki Filmowe”, których nowoczesna aranżację opracowuje Andrzej Smolik. Na scenie pojawią się zaproszeni przez niego wykonawcy: Natalia Grosiak, Renata Przemyk, Maciej Maleńczuk i Tomasz Makowiecki. Koncert, o który TCK zabiegało od kilku lat, składać się będzie z kompozycji m.in.: Henryka Warsa, Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza, Jerzego Darfel, Seweryna Krajewskiego, Krzysztofa Komedy, Włodzimierza Korcza, znanych z polskich filmów i seriali.
Dzień wcześniej na Tarnowskim Rynku zaprezentuje się Ania Dąbrowska w koncercie ANIA MOVIE.
Posłuchaj, jak festiwalowe koncerty anonsuje Artur Janus z TCK :Festiwal odwiedzą oraz w spotkaniach wezmą udział m.in. tacy twórcy jak: Filip Bajon, Ryszard Brylski, Filip Garbacz, Dorota Kędzierzawska, Antoni Krauze, Joanna Krauze, Marek Lechki, Janusz Majewski, Lech Majewski, Maciej Melecki, Grażyna Molska, Arthur Reinhart, Paweł Sala, Wiesław Saniewski, Krzysztof Siwczyk, Danuta Szaflarska, Paweł Wendorff, Przemysław Wojcieszek, Marcin Wrona.

O nagrody w głównym konkursie ubiegać się będzie ponad 20 filmów, które oceni jury pod przewodnictwem reżysera Jacka Bławuta. Ponadto w Jury zasiadać będą m.in.: Roman Gutek (Dyrektor Era Nowe Horyzonty), Rosław Szaybo (autor plakatu glównego 25 TNF), Mariusz Wilczyński (reżyser, performer), Jacek Rakowiecki (krytyk, miesięcznik „Film”). Swoje nagrody przyzna również Jury Młodzieżowe, siedemnastu licealistów wybranych spośród grona 30 zgłoszonych kandydatów.

Ponadto zaplanowano trzy cykle projekcji specjalnych. W ramach pierwszego z nich -"Sylwetki twórców" - zaprezentowana zostanie twórczość wybitnego reżysera filmów animowanych Ryszarda Czekały.
Przez 3 kolejne wieczory odbywać się będą również seanse w cyklu POECI KINA. Zobaczymy "Pętlę" Wojciecha Hasa, film "Wydalony" Adama Sikory oraz "Młyn i Krzyż", najnowszy, głośny film Lecha Majewskiego (prezentacja w systemie cyfrowym).
Podczas plenerowych seansów na Tarnowskim Rynku przypomniane zostaną również 3 filmy z udziałem Laureatki Nagrody za Całokształt i Wkład w Kinematografię - Danuty Szaflarskiej - SKARB, DAMY I HUZARY oraz PORA UMIERAĆ.

Posłuchaj, co o propozycjach filmowych festiwalu mówił na niedawnej konferencji prasowej Jerzy Armata, dyrektor programowy 25. TNF :Nie zabraknie też przeglądu konkursowego filmów animowanych dla dzieci w ramach KINA MŁODEGO WIDZA - czyli przeglądu filmów zgłoszonych przez producentów, organizowanego wspólnie z Sekcją Dziecięcą Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Spośród wyświetlonych filmów animowanych Jury Dziecięce 25 TNF nagrodzi najlepszy obraz Statuetką Koguta.
Dodatkowo, dla młodzieży gimnazjalnej odbędzie się specjalny pokaz, pod patronatem UNICEF, filmu JUTRO BĘDZIE LEPIEJ w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej. Projekcje w kinie Marzenie.

Festiwalowi towarzyszyć będą 3 wystawy - plenerowa, prezentująca HISTORIĘ TARNOWSKIEJ NAGRODY FILMOWEJ (plansze zawierąjące plakaty, programy, zdjęcia z poprzednich edycji Festiwalu weksponowane na Rynku), wystawa fotografii Witolda Krassowskiego PIEŚŃ NA WYJŚCIE – ostatni mistrzowie sceny (Galeria TCK) oraz wystawa plakatów filmowych i teatralnych Rosława Szaybo (autora plakatu 25 TNF) w Tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego.

Uczestników i widzów Festiwalu czekają też dwie wyjątkowe debaty reprezentantów środowisk filmowych. Pierwsza to "UTWÓR WIZUALNY – OCHRONA PRAWNA", w którym specjalista prawa autorskiego członek Komisji Prawa Autorskiego przy Ministrze Kultury dokona analizy stanu ochrony praw autorskich. Debata odbędzie się z udziałem przedstawicieli twórców, producentów, dystrybutorów, przedstawicieli kin oraz publiczności. Druga debata to dyskusja krytyków filmowych nt. kondycji polskiego filmu „12 GNIEWNYCH O POLSKIM FILMIE”. W debacie swój udział zapowiedzieli, oprócz krytyków i dziennikarzy wchodzących w skład Jury 25 TNF, m.in.: Janusz Kołodziej, Maria Kornatowska, Maria Malatyńska, Paweł Mossakowski, Anita Piotrowska, Magdalena Sendecka, Mateusz Werner, Konrad Zrębski. Podsumowaniem Festiwalu będzie niedzielny (15 maja) EPILOG 25 TNF - raz jeszcze w kinie Marzenie zaprezentowane zostaną wszystkie z nagrodzonych dzień wcześniej filmów. Ta propozycja pojawiła się po raz pierwszy w ubiegłym roku i spotkała się z aprobatą publiczności.

Na wszystkie "dorosłe" projekcje w kinie Marzenie bilety w cenie 5 zł.
Koncert Tomasza Stańko w Tarnowskim Teatrze - 30 zł .
Bilety na poszczególne bloki programowe Kina Młodego Widza – 3 zł.
Na plenerowe seanse i plenerowe koncerty na Rynku wstęp jest wolny.

Tarnowska Nagroda Filmowa od wielu lat może się pochwalić wsparciem, udzielanym zarówno przez państwowe, jak i prywatne instytucje, m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Małopolskiego, Prezydenta Miasta Tarnowa, PolskiInstytut Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich, odbywając się pod ich patronatem.
Głównym Partnerem Tarnowskiej Nagrody Filmowej są od kilku lat AZOTY TARNÓW.
Do grona mecenasów dołączyły też inne firmy, których udział pozwolił, wraz z sumami uzyskanymi od instytucjonalnych partnerów przedsięwzięcia, na zamknięcie tegorocznego budżetu kwotą przekraczającą 500 tysięcy złotych.
Posłuchaj, co na temat mówi dyrektor TCK, Tomasz Kapturkiewicz :Program 25 Tarnowskiej Nagrody Filmowej

7 maja 2011 (sobota)

g. 11.30 WENECJA reż. Jan Jakub Kolski 110` projekcja konkursowa Kino „Marzenie”
g. 14.00 CHRZEST reż. Marcin Wrona 86` projekcja konkursowa Kino „Marzenie”
Spotkanie z twórcą filmu: Marcinem Wroną (reżyserem)
g. 16.15 MATKA TERESA OD KOTÓW reż. Paweł Sala 95` projekcja konkursowa Kino „Marzenie”
Spotkanie z twórcą filmu: Pawłem Salą (reżyserem), Filipem Garbaczem (aktorem) i Sławomirem Rogowskim (producentem)
g. 18.30 SKRZYDLATE ŚWINIE reż. Anna Kazejak 99` projekcja konkursowa Kino „Marzenie”
g. 19:00 Inauguracja 25 Tarnowskiej Nagrody Filmowej Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego
Koncert TOMASZ STAŃKO (Tomasz Stańko, Dominik Wania)
Wręczenie Nagrody za całokształt twórczości Danucie Szafarskiej
Otwarcie wystawy "PLAKATY ROSŁAWA SZAYBO" z udziałem autora (foyer)
Goście uroczystej Inauguracji 25 TNF: Dorota Kedzierzawska, Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
Jubileuszowe spotkanie laureatów i gości

8 maja 2011 (niedziela)

g. 10.00 SALA SAMOBÓJCÓW reż. Jan Komasa 120` projekcja konkursowa Kino „Marzenie”
g. 12.30 PROSTA HISTORIA O MIŁOŚCI reż. Arkadiusz Jakubik 80` projekcja konkursowa Kino „Marzenie”
Spotkanie z twórcą filmu: Arkadiuszem Jakubikiem (reżyserem)
g. 15.00 ERRATUM reż. Marek Lechki 90` projekcja konkursowa kino „Marzenie”
Spotkanie z twórcą filmu: Markiem Lechkim (reżyserem)
g. 17.00 JUTRO BĘDZIE LEPIEJ reż. Dorota Kędzierzawska 118` projekcja konkursowa Kino „Marzenie”
Spotkanie z twórcami filmu: Dorotą Kędzierzawską (reżyserką, scenarzystką) i Arturem Reinhartem (autorem zdjęć) - kawiarnia kina
g. 19:15 Poeci kina - Adam Sikora (projekcje specjalne) Kino „Marzenie” WYDALONY reż. Adam Sikora 103`
Spotkanie z twórcami filmu: Krzysztofem Siwczykiem (poetą) i Maciejem Meleckim (konsultantem literackim filmu)

9 maja 2011 (poniedziałek)

Kino Młodego Widza
g. 9.00 I Zestaw bajek - projekcje konkursowe Kino „Marzenie”
/grupa wiekowa 4-9 lat/ Czas trwania: 65`
z serii HIP-HIP I HURA:
DLACZEGO PAW ZOSTAŁ WYRZUCONY Z PTASIEJ OPERY reż. Bolesław Ugielski 13` KTO SKOPAŁ OGRÓD reż. Andrzej Szych 13`
TAJEMNICZE ZNIKNIĘCIE GĄSIENICY reż. Wiesław Zięba 13`
DLACZEGO URÓSŁ BRZUCH SĄSIADCE reż. Elżbieta Wąsik 13`
OGROMNE, KOLOROWE I MA DWIE NOGI reż. Elżbieta Wąsik 13`
g. 11:00 Pokaz specjalny pod patronatem UNICEF kino „Marzenie”
JUTRO BĘDZIE LEPIEJ reż. Dorota Kędzierzawska 125` Kino „Marzenie”
Spotkanie twórcami filmu: Dorotą Kędzierzawską (reżyserką, scenarzystką) i Arturem Reinhartem (autorem zdjęć)
g.16:00 Debata Piwnice TCK
"Utwór wizualny - ochrona prawna"
Wykład prawnika specjalisty prawa autorskiego, dla twórców, dystrybutorów, przedstawicieli kin organizatorów przeglądów i festiwali.
g. 16:00 MAŁA MATURA 1947 reż. Janusz Majewski 108` projekcja konkursowa Kino „Marzenie”
Spotkanie z tworcą filmu: Januszem Majewskim (reżyserem)
g. 18.15 ŚLUBY PANIEŃSKIE reż. Filip Bajon 96` projekcja konkursowa Kino „Marzenie”
Spotkanie z tworcą filmu: Flipem Bajonem (reżyserem)
g. 20.00 RÓŻYCZKA reż. Jan Kidawa-Błoński 117` projekcja konkursowa Kino „Marzenie”
Spotkanie z tworcą filmu: Andrzejem Sewerynem (aktorem) g. 20.30 Kino plenerowe (projekcje specjalne) tarnowski Rynek
Filmy z udziałem Danuty Szaflarskiej – SKARB reż. Leonard Buczkowski

10 maja 2011 (wtorek)

Kino Młodego Widza
g. 9.00 II Zestaw bajek - projekcje konkursowe Kino „Marzenie” /grupa wiekowa 4-9 lat/ Czas trwania: 65`
z serii HIP-HIP I HURA:
KTO ODCHUDZIŁ KSIĘŻYC reż. Elżbieta Wąsik 13`
SKĄD TEN ZAPACH reż. Bolesław Ugielski 13`
z serii BAŚNIE I BAJKI POLSKIE: DAR SKARBNIKA reż. Robert Turło 13`
POZNAŃSKIE KOZIOŁKI reż.J. Adamczak, J. Gałązkowski 13`
O ZEFLIKU I SMOKU reż. Andrzej Kukuła 13`
g. 11.00 Jak rysować muzykę - Filmy warte Poznania! (projekcje specjalne) Kino „Marzenie”
TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu. Miniatury filmowe do muzyki klasycznej /grupa wiekowa 5-9 lat/ Czas trwania: 40`
g. 16.00 MADE IN POLAND reż. Przemysław Wojcieszek 90` projekcja konkursowa Kino „Marzenie”
Spotkanie z twórcą filmu: Przemysławem Wojcieszkiem (reżyserem)
g. 18.00 Sylwetki twórców (projekcje specjalne) Piwnice TCK
Ryszard Czekała - twórca polskiej animacji. Życie i twórczość przedstawi Jerzy Armata. g. 18.00 ESSENTIAL KILLING reż. Jerzy Skolimowski 83` projekcja konkursowa Kino „Marzenie”
g. 20.00 Poeci kina – Lech Majewski (projekcje specjalne) Kino „Marzenie”
MŁYN I KRZYŻ reż. Lech Majewski 85`
Spotkanie z twórcą filmu: Lechem Majewskim (reżyserem) i Dorotą Lis (II reżyserem)
g. 20.30 Kino plenerowe (projekcje specjalne) tarnowski Rynek
Filmy z udziałem Danuty Szaflarskiej - DAMY I HUZARY reż. Olga Lipińska (spektakl TV)

11 maja 2011 (środa)

Kino Młodego Widza
g. 9.00 III Zestaw bajek - projekcje konkursowe Kino „Marzenie”
/grupa wiekowa 9-12 lat/ Czas trwania: 42`
CHCEMY WIELKIE DZIEŁO PACNĄĆ reż. Piotr Furmankiewicz 10`
KOSMICZNA LEKCJA reż. Andrzej Piotr Morawski 20`
SZALONY ZEGAR reż. Leszek Gałysz 12`
g. 11.00 Jak rysować muzykę - Filmy warte Poznania! (projekcje specjalne) Kino „Marzenie”
TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu. Miniatury filmowe do muzyki klasycznej /grupa wiekowa 10-13 lat/ Czas trwania: 60`
g. 16:00 ZWERBOWANA MIŁOŚĆ reż. Tadeusz Król 86` projekcja konkursowa Kino „Marzenie”
g. 18:00 LINCZ reż. Krzysztof Łukaszewicz 81` projekcja konkursowa Kino „Marzenie”
g. 19:30 CUDOWNE LATO reż. Ryszard Brylski 85` projekcja konkursowa Kino „Marzenie” Spotkanie z twórcą: Ryszardem Brylskim (reżyserem)
g. 20.30 Kino plenerowe (projekcje specjalne) tarnowski Rynek
Filmy z udziałem Danuty Szaflarskiej - PORA UMIERAĆ reż. Dorota Kędzierzawska 104`
g. 20:45 Poeci kina - Wojciech Jerzy Has (projekcje specjalne) Kino „Marzenie”
PĘTLA reż. Wojciech Jerzy Has 96`
Wykład krytyka Marii Kornatowskiej

12 maja 2011 (czwartek)

g. 16.00 CZARNY CZWARTEK. JANEK WIŚNIEWSKI PADŁ reż. Antoni Krauze 100` projekcja konkursowa Kino “Marzenie”
Spotkanie z twórcami filmu: Antonim Krauze (reżyserem) i Joanną Krauze (konsultantką scenariusza)
g. 18.00 JOANNA reż. Feliks Falk 105` projekcja konkursowa Kino „Marzenie”
Spotkanie z twórcą filmu: Urszulą Grabowską (aktorą)
g. 20.30 EWA reż. Adam Sikora 108` projekcja konkursowa Kino „Marzenie””

13 maja (piątek)

g. 16.00 NIE TEN CZŁOWIEK reż. Paweł Wendorff 87` projekcja konkursowa Kino „Marzenie”
Spotkanie z tworcą filmu: Pawłem Wendorffem (reżyserem)
g. 18.00 WYGRANY reż. Wiesław Saniewski 110` projekcja konkursowa Kino „Marzenie”
Spotkanie z twórcami filmu: Wiesławem Saniewskim (reżyserem) i Grażyną Molską (scenografem, producentem)
g. 20.00 Koncert 25 Tarnowskiej Nagrody Filmowej tarnowski Rynek. Wstęp wolny.
ANIA MOVIE. Koncert Ani Dąbrowskiej

14 maja 2011 (sobota)

g. 11.00 Debata Kino „Marzenie”
"12 Gniewnych o polskim filmie" – dyskusja krytyków filmowych o kondycji polskiej kinematografii.
W debacie udział wezmą: Maria Kornatowska, Maria Malatyńska, Anita Piotrowska, Magdalena Sendecka, Jerzy Armata, Ryszard Jaźwiński, Janusz Kołodziej, Łukasz Maciejewski, Paweł Mossakowski, Jacek Rakowiecki, Mateusz Werner, Konrad Zarębski.
g. 20.00 Gala Wręczenia Nagród 25 Tarnowskiej Nagrody Filmowej tarnowski Rynek. Wstęp wolny.
Koncert. SMOLIK. KULTOWE PIOSENKI FILMOWE W koncercie udział wezmą: Andrzej Smolik z zespołem oraz oraz Natalia Grosiak, Renata Przemyk, Maciej Maleńczuk, Tomasz Makowiecki

15 maja (niedziela)

EPILOG 25 Tarnowskiej Nagrody Filmowej
g. 15:30 FILMY LAUREATÓW kino „Marzenie”
g. 17:30 FILMY LAUREATÓW kino „Marzenie”
g. 20:00 FILMY LAUREATÓW kino „Marzenie”
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Thu, May 23, 2024 12:09:07
IP     : 44.210.83.132
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html