To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Refleksja, na marginesie I Gali Muzyki Chrzescijańskiej w Tarnowie    -   03/5/2011
„Muzyczne Dary” czyli co tu jest grane?
Twórczość stanowi ludzki udział w dziele stwarzania świata. Twórczość literacka, muzyczna i plastyczna torowały sobie drogę przez wieki ewolucji chrześcijańskiego światopoglądu. Najwcześniej docenione zostało słowo pisane, choć dziś dzieła patrystyczne nie cieszą się powodzeniem (z różnych powodów), potem przyszła kolej na wyróżnienie w VIII wieku n.e. obrazów, siedemset lat później można było zapomnieć o bałwochwalstwie i podziwiać rzeźby Leonarda da Vinci oraz Michała Anioła. Największy opór stawiała muzyka. Przełom nastąpił dopiero po XX wiekach chrześcijaństwa.

Ogloszenie

W sobotnie popołudnie, w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, mieście mianowanym przez portal Ekai stolicą muzyki chrześcijańskiej, przyznano „Chrześcijańskie Fryderyki”, czyli „Złote Gongi” w siedmiu kategoriach: debiut roku (dla zespołu LOVE STORY), piosenka roku (dla MIETKA SZCZEŚNIAKA), wokalistki roku (dla MONIKI KUSZYŃSKIEJ), wokalisty roku (dla MUŃKA STASZCZYKA), projekt roku (dla ELEKTRYCZNYCH GITAR), zespołu roku (dla MALEO REGGAE ROCKERS), płyty roku (dla RAZ DWA TRZY). O zwycięstwie zdecydowały głosy radiowych słuchaczy, oddane w antenowym plebiscycie.

Nie wiadomo, czy istnieje „muzyka chrześcijańska”, nie wiadomo, czym się różni „muzyka chrześcijańska” od „muzyki niechrześcijańskiej”, ale teraz wiadomo przynajmniej, że istnieją nagrody za jej uprawianie. W świecie, w którym coraz mniejsze panuje przekonanie o wartości nagrody wiecznej, coraz większe znaczenie mają nagrody doczesne. Medialność wymusza pozytywne wartościowanie każdej modalności. Chrześcijaństwo, jakże efektownie, ulega pokusie istnienia w sferze medialnej i wirtualnej. Wartość zjawisk artystycznych coraz częściej wiąże się z ich istnieniem, a coraz mniej z estetyką. Wszystko jest tak samo dobre, a lepsze jest to, co zostaje za takie uznane. Postmodernistyczne kryteria przenikają także sferę sacrum.

Uroczystość wręczenia nagród była transmitowana na falach eteru przez Radio Dobrze Nastawione, a za jego pośrednictwem także przez dwadzieścia innych stacjach radiowych w Polsce, USA i Kanadzie. Nie dźwięk jednak był dominantą uroczystości rozdania Złotych Gongów, ale obraz . Wirtualność nagród i eteryczność radiowa została doceniona przez sceniczną i realną obecność twórców muzyki. W mroku, ciętym kolorowymi iluminacjami z czterech reflektorów, wśród chtonicznych wyziewów parującego ciekłego azotu, widoczna była postać Chrystusa ukrzyżowanego, z krwistą stułą opadającą ku scenie, na której po prawicy, na stole, stał siedmioramienny świecznik Złotych Gongów, a po lewicy współczesne instrumentarium, służące niektórym do decybelicznych sadomasochistycznych tortur. Wybór takiej scenerii, takiej oprawy dla uroczystości chrześcijańskich, pozostaje dla mnie zawsze tajemnicą. Świadomość zatrzymuje się na tym misterium tremendum, którego nie mogą opisać słowa, bo wrażenia nie chcą poddać się werbalizacji.

A może to najlepszy sposób, aby obudzić głód światła i pragnienie refleksji? Zmysły spragnione harmonii pozwalają wtedy dostrzec i powitać jasną chwilę, gdy ta mroczność rozświetlona zostaje głosem Moniki Kuszyńskiej, która zaśpiewała jedną piosenkę na rozpoczęcie gali w duecie z Beatą Bednarz i zwieńczyła rozdanie nagród swoim koncertem, w którym znalazło się także miejsce na muzyczną improwizację z Januszem Yaniną Iwańskim. Każdy kolejny utwór egzorcyzmował rzeczywistość, wypełniał radością i nadzieją, był nasycony mocą śpiewnej modlitwy, przynosił osobliwe dary. W tej muzyce, w tym zdarzeniu spełnione były wszystkie kanony piękna, zaklętego w sferycznej harmonii Kosmosu.

Andrzej Król
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Fri, April 19, 2024 22:18:46
IP     : 44.210.149.205
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html