Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Wystawa Zbigniewa Rybczyńskiego    -   09/5/2011
Traktat o obrazie
Tylko do 19 maja można oglądać w Centrum Sztuki Mościce wystawę „Traktat o obrazie” Zbigniewa Rybczyńskiego, znakomitego polskiego operatora i reżysera filmów eksperymentalnych. To pierwsza taka wystawa na południu Polski.

Ogloszenie

Wystawa "Traktat o obrazie" ukazuje artystę w nieco innym kontekście, nie tylko poprzez dzieła w ich niebywałej artystycznej formie, ale przede wszystkim poprzez proces twórczy. Proces z wykorzystaniem współczesnych mediów, w którym narzędzia są posłuszne wyobraźni i intencjom artysty.
Wystawa gromadzi odręczne zapiski, szkice, rysunki, wykresy, a także szereg projekcji filmowych, ukazujących najważniejsze prace Zbiga, jego filmy i videoklipy. Pozwala "podglądnąć" artystę przy jego warsztacie, ukazać film, jako sekwencje obrazów. Rybczyński to przede wszystkim badacz, naukowiec, zajmujący się matematyką, mechaniką, programowaniem komputerowym, optyką. Próbujący sprawdzić, jak te wszystkie dziedziny można w sztuce wizualnej połączyć.

Zbigniew Rybczyński - reżyser i eksperymentator, laureat Oscara za film "Tango". Wykładowca wielu prestiżowych uczelni m.in.: PWSFTviT w Łodzi, Akademia Sztuki Medialnej KHM w Kolonii, Columbia Uniwersity w Nowym Jorku, Yoshibi University of Art and Design w Tokio. Oprócz Oskara Rybczyński ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia m.in.: Emmy, The Golden Gate Award, Electonic Cinema, MTV, American Video Awards, Monitor Awards, Billboard Music Video Award, Prix Italia itp. Ukończył liceum plastyczne w Warszawie.
Absolwent wydziału operatorskiego PWSFTviT w Łodzi. Znany przede wszystkim jako autor filmów animowanych i prac wideo, pierwszy twórca, który sięgnął po telewizję wysokiej rozdzielczości. Popularność i przydomek Big Zbig zdobył jako autor wideoklipów do muzyki m.in.: Simple Minds, Micka Jaggera, Johna Lennona, Pet Shop Boys, Art of Noise, Lou Reeda i wielu innych. W 2009 roku po blisko 30 latach emigracji reżyser powrócił do Polski.
"Tworząc filmy odkrywałem bariery techniczne uniemożliwiające realizację moich zamysłów i wizji artystycznych. To spowodowało, że zająłem się rozwiązaniem fundamentalnych problemów obrazu. W ramach tej aktywności badałem i analizowałem naturę obrazu, eksperymentowałem z jego strukturami, a także konstruowałem narzędzia do rejestracji i generowania obrazu. Stałem się zatem, z konieczności, eksperymentatorem, badaczem, inżynierem i programistą" - pisze Z. Rybczyński.
Wystawie towarzyszy publikacja (o tym samym tytule) - traktat, w którym autor snuje teoretyczne refleksje towarzyszące jego twórczości filmowej.

Wystawa czynna: poniedziałek - piątek w godz. 16.00-22.00, sobota i niedziela 11.00-22.00, grupy zorganizowane poniedziałek - piątek w godz. 9.00-16.00. Informacja, zapisy p. Agnieszka Latała - tel. 14 633 46 22. www.mck.tarnow.pl.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947