To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   W wielu miastach w Polsce i w naszym mieście – w rocznicę urodzin bohatera...    -   10/5/2011
Marsz rotmistrza Pileckiego w Tarnowie
Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w Auschwitz-Birkenau… Nie można także zapomnieć, że był to również przykładny mąż i ojciec, społecznik, poeta, artysta i harcerz. Długo by wymieniać zasługi Witolda Pileckiego dla odrodzenia wolnej Polski, o której często powtarzał i marzył. W 110 rocznicę Jego urodzin, w całym kraju odbędą się marsze pamięci – w tym również w Tarnowie. Pochód rozpocznie się w piątek, 13 maja na placu Sobieskiego o godz. 19:01. Do wzięcia w nim udziału zachęca stowarzyszenie KoLiber.

Ogloszenie

Jak piszą organizatorzy marszu, niewątpliwie najważniejszą kwestią dotyczącą 110. rocznicy narodzin tego bohatera jest stanie na straży świadomości o czynach rotmistrza, jak i wielu innych walczących niegdyś o niepodległą Polskę. W dobie mass-mediów ciężko jest propagować i podtrzymywać wśród młodych idee tradycji, konserwatyzmu i przywiązania do wartości chrześcijańskich. Pilecki zaraz przed skazaniem go na karę śmierci przez sąd PRL spotkał się z żonę, której nakazał czytać swoim dzieciom „O naśladowaniu Chrystusa” Tomasza a Kempisa. Był gorliwym katolikiem, co podkreślał na każdym kroku swego życia. Uznany przez wybitnego brytyjskiego historyka za jednego z sześciu najodważniejszych bohaterów ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Taką postać warto wspominać i szerzyć pamięć o jego czynach.

Dlatego właśnie tarnowianie 13 maja będą mieli okazję dać wyraz szacunku wobec zasług Witolda Pileckiego w marszu organizowanym na jego cześć. Pochód zacznie się na placu Sobieskiego o godz. 19:01. Będziemy maszerowali ulicami: Wałową, pl. Bohaterów Getta, Dębową kończąc na placu Ofiar Stalinizmu. Po Marszu odśpiewany zostanie Hymn narodowy, a później pieśń Marii Konopnickiej „Rota”. Potem będzie miał także swoje przemówienie radny miasta Tarnowa, Grzegorz Kądzielawski. Po przemówieniu będzie również możliwość złożenia wieńców pod pomnikiem Ofiar Stalinizmu. „Prosimy również o zabranie ze sobą flag Polski i pochodni” - pisze Piotr Gładysz z tarnowskiego oddziału stowarzyszenia KoLiber. Do udziału w marszu zachęca również nasza redakcja.

Ze swojej strony dodajmy, że rotmistrz Witold Pilecki, wzorem innych miast, doczeka się również bardziej trwałego upamiętnienia – ma on zostać patronem nowego mostu na potoku Wątok, przy ul. Mostowej. Tarnowscy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w tej sprawie.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 4)Dodaj komentarz
(10-05-2011) Kmicic :
"Póki Polska żyje w nas, póty nie zginie"

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-05-2011) Jacek :
Pamiętajmy więc o naszych bohaterach, którzy oddali swoje życie za ojczyznę. Rotmistrz Pilecki jest symbolem bohaterstwa, ale jest jeszcze wielu innych, oni wciąż żyją wsród nas. Walczyli o wolność, odbudowali kraj z wojennych zniszczeń - to też są nasi wielcy bohaterowie. Postarajmy się, aby doczekali prawdziwie niezależnej i silnej Polski - teraz my mamy szanse ich godnie zastąpić. Pamiętajmy o Rotmistrzu !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-05-2011) Kmicic :
Niech ten człowiek bedzie w naszej pamieci, chwała mu, mam nadzieje że już niedługo bedzie błogosławionym, trwa jego proces.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-05-2011) kłosik :
Polecam album Rotmistrz Witold Pilecki wyd. IPN !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl