To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Polsko – węgierski projekt z okazji prezydencji naszych narodów w UE    -   17/5/2011
BATORY EXPRESS w Tarnowie
„Batory Express” to polsko – węgierski projekt kulturalny z okazji prezydencji naszych narodów w UE, organizowany przez Centrum Węgierskie w Krakowie w 10 rocznicę swego istnienia, a finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych na Węgrzech. To interdyscyplinarne przedsięwzięcie ma na celu rozpoczęcie dyskusji o „wspomnieniach i przyszłości przyjaźni dwóch narodów”. Służyć temu ma m.in. objazdowa galeria w polskiej Nysce, która zawita do pięciu miast węgierskich Budapeszt, Pécs, Szeged, Debreczyn, Miskolc, Węgry) oraz dziewięciu polskich miast (Tarnów, Nowy Sącz, Katowice, Warszawa, Gdańsk, Łódź, Poznań, Wrocław, Kraków) - by zbierać oraz prezentować fotografie i narracje związane z bratnim krajem. Przypominamy: do Tarnowa „Batory Express” zawita w dniach 18-19 maja.

Ogloszenie

Nazwa projektu odnosi się z jednej strony do fundacji Cracovia Express, dzięki której powstało Centrum Węgierskie w Krakowie, z drugiej do istniejącego przez długie lata pociągu Batory, który zapisał się w pamięci jako, obok autostopu, kultowy środek transportu między Węgrami a Polską. Organizatorzy przedsięwzięcia chcieliby, aby projekt Batory Express, który umożliwiał wymianę międzykulturową szczególnie w latach 60-tych i 70-tych stał się platformą, która pozwoli ponownie odkryć się “bratankom”.
Projekt rozpoczął się 23 marca w dniu przyjaźni polsko-węgierskiej, a kończy się 30 czerwca w Warszawie, w dzień oficjalnego przekazania prezydencji w UE.

Projekt Batory Express powstał w celu ożywienia pamięci zażyłej przyjaźni polsko-węgierskiej. Ożywienie stosunków bratnich krajów związane musi być z docenieniem wspólnej przeszłości oraz przypomnieniem emocji towarzyszących zwykłym ludziom. Nie może również pominąć pytania o przyszłość tych stosunków w coraz bardziej zglobalizowanym świecie. Odwołując się do tych wartości projekt Batory Express wyznacza drogę, która łączy emocje i sentymenty towarzyszące spotkaniu obu krajów z nutą historii w tle; z wizją wspólnej przyszłości i przyszłych relacji, które możemy stworzyć dzięki ludziom chcącym zdobyć wiedzę bawiąc się stereotypami swoimi i bratniego kraju.

Na Projekt Batory Express składają się trzy podstawowe działania, które kolejno odnoszą się do różnych docelowych grup społecznych oraz są odpowiednio rozłożone w czasie. Pierwsza faza to stworzenie interaktywnej strony internetowej, która ma za zadanie zgromadzić młodych ludzi wokół tematyki Polsko – Węgierskich stosunków. Organizatorzy szukać będą fotografii i historii związanych z krajami wchodzącymi w skład projektu. Internauci będą mieli możliwość opowiedzieć historie swoich rodziców lub swoją, znaleźć pamiątki lub stare zdjęcia związane z wycieczką, sentymentem lub wspomnieniem z drugiego kraju. Jednocześnie, co tydzień organizatorzy mają zadawać internautom nowe zdanie do dokończenia. Internauci, inspirując się sobą nawzajem oraz używając swej kreatywności stają się przekazać swoje pomysły na określenie teraźniejszości i wyznaczenie przyszłości Polsko – Węgierskiej. Działania te będą miały charakter konkursowy, dla najciekawszych pomysłów przewidziane są nagrody. Jednocześnie powstanie w ten sposób swego rodzaju obraz wizji jaką młode pokolenie ma na temat współpracującego kraju.
Po rozpoczęciu działań w Internecie w podróż po Węgrzech i Polsce ruszył samochód, - Nysa- który w piętnastu miastach prezentuje dotychczas zgromadzone zbiory oraz zbiera kolejne zdjęcia, pamiątki i historie. Samochód sam ma stać się obiektem sztuki, na nim będzie można manifestować swoje zdanie na temat Polsko – Węgierskich stosunków malując lub pisząc. Tym samym samochód jest poruszającą się rzeźbą z galerią w środku. Swoją podróż zakończy w czerwcu i wtedy też rozpocznie się praca nad dokumentacją projektu w postaci publikacji, albumu, filmu oraz przygotowanej wystawy. Trasa jest dostępna do komentowania na stronie projektu w Internecie. Projekt jest również na bieżąco dokumentowany. W każdym kolejnym mieście odbiorcy mają możliwość domalowania/ przemalowania Nyski na swój lokalny sposób.
W czasie wyjazdu Nyski niezależnie swoją działalność prowadzi artystyczny „Polsko - Węgierski portal matrymonialny”, który prezentuje historie mieszanych małżeństw oraz stara się zaktywizować internautów do uczestnictwa w projekcie dostarczając swoje filmy. Internetowe projekty będą istnieć dalej własnym życiem gromadząc większą społeczność zainteresowaną tematyką przyjaźni polsko – węgierskiej – piszą autorzy projektu.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl