To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Gmina Tarnów: Stowarzyszenie Opieki nad Cmentarzami i spotkanie z Austriackim Czarnym Krzyżem    -   19/5/2011
Na ratunek cmentarzom wojennym
Stowarzyszenie Opieki nad Cmentarzami w I i II Wojny Światowej oraz Miejscami Pamięci Narodowej w Małopolsce – taką nazwę nosi powołana w Gminie Tarnów nowa organizacja stawiająca sobie na celu odnowę i opiekę nad tymi miejscami pamięci. Stowarzyszenie uzyskało wpis do Krajowego Rejestru Sądowego 5 maja, a już w środę 18 maja w sali konferencyjnej Urzędu Gminy odbyło się spotkanie z przedstawicielami Austriackiego Czarnego Krzyża – organizacji, która m. in. wspiera finansowo inicjatywy związane z odnową cmentarzy z I wojny światowej oraz opiekę nad tymi miejscami. Byli to: płk prof. Erwin Fitz – przewodniczący okręgu Vorarlberg z siedzibą w Bregenz oraz pułkownik Freidrich Schuster – przewodniczący okręgu Górna Austria z siedzibą w Linzu. Towarzyszył im Krzysztof Garduła – autor książki i kilku opracowań na temat cmentarzy wojennych, od wielu lat współpracujący z tą organizacją pasjonat. Nowo powołane Stowarzyszenie reprezentowali m. in. jego inicjator Tadeusz Knapik, prezes Adam Ryba, wójt Grzegorz Kozioł, oraz inni jego członkowie: Zofia Starzyk, Wojciech Hońdo, Jan Skórka, Piotr Pawlina, Józef Gądek, Irena Podraza i Anna Pieczarka.

Ogloszenie

Spotkanie rozpoczął twórca nowego Stowarzyszenia Tadeusz Knapik, który przedstawił gości i wprowadził obecnych w tematykę spotkania. Następnie prezes Adam Ryba zapoznał przedstawicieli Austriackiego Czarnego Krzyża z celami Stowarzyszenia. Jego wypowiedź uzupełnił Tadeusz Knapik, wskazując na to, co już w zakresie opieki nad miejscami pamięci zostało dokonane i informując o jednej z pierwszych inicjatyw Stowarzyszenia – planowanym na sobotę, 21 maja wyjeździe na cmentarz nr 51 w Regietowie. Wspomniał także o możliwości rozwoju lapidarium w Porębie Radlnej i utworzenia w tym miejscu swoistego muzeum cmentarzy wojennych.

Wójt Grzegorz Kozioł poinformował austriackich gości, że gmina w zakresie swoich zadań nie ma opieki nad miejscami pamięci, dlatego nie może na ten cel przeznaczać środków budżetowych, ale może stwarzać w tym względzie pole do działalności organizacji pozarządowych. -W tym właśnie celu utworzyliśmy to stowarzyszenie – dodawał.

Austriaccy goście podkreślali, że w Polsce wiele cmentarzy już zostało wyremontowanych, a poważnym wyzwaniem jest bieżące utrzymywanie, aby ponownie nie popadały w ruinę i w kontekście działalność Stowarzyszenia Opieki nad Cmentarzami w I i II Wojny Światowej oraz Miejscami Pamięci Narodowej w Małopolsce widzieli jako pożądaną. W ramach swoich możliwości finansowych zadeklarowali także pomoc na realizację tego typu zadań.

Po zakończeniu spotkania austriaccy goście udali się z wizytą na okoliczne cmentarze wojenne.

Austriacki Czarny Krzyż to organizacja utworzony w 1919 roku. Utrzymuje się głównie ze składek i kwest. Działa przede wszystkim na terenie Austrii i w Południowym Tyrolu, a także w kilkunastu krajach dawnego bloku wschodniego. W Polsce aktywne jest od ponad ćwierćwiecza. W połowie lat 80. z pomocą tej organizacji został odnowiony cmentarz wojenny w Przemyślu, od tego czasu współfinansowała lub finansowała ona remonty kilkudziesięciu obiektów w całym kraju, przy czym największym przedsięwzięciem był odnowiony w latach 2003-2004 cmentarz nr 193 w Dąbrówce Szczepanowskiej.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sun, October 2, 2022 23:17:44
IP     : 100.25.42.211
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html