To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   21 maja: koncert charytatywny na rzecz Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego    -   19/5/2011
Kapele serc
Przypominamy: Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie zaprasza na Koncert Charytatywny na rzecz Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego. Koncert odbędzie się w ramach ogólnopolskiej akcji ”Kapele serc”, której jak zawsze patronuje Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela i Polska Sekcja C.I.O.F.F (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej). Podczas koncertu zorganizowanego przez Centrum Sztuki Mościce 21 maja 2011. r., o godz. 18.00 wystąpi tarnowski Zespół Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Swojacy” z Wierzchosławic. Dochód uzyskany ze sprzedaży cegiełek przed koncertem, zasili konto Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego koło w Tarnowie, a pomoc otrzymają osoby dotknięte chorobą.

Ogloszenie


„Dzięki akcji promocyjnej w jaką włącza się radio RDN Małopolska oraz Gazeta Krakowska zamierzamy zwrócić uwagę społeczną na samą chorobę i ludzi nią dotkniętych. Dotychczasowa wiedza powszechna na temat nieuleczalnego SM jest nikła, a chorzy nie mogą liczyć na wystarczająca opiekę. Na SM rokrocznie zapada coraz więcej osób. W akcję, organizowana w Polsce po raz trzynasty włącza się region Małopolski. Na rzecz ludzi chorych, w koncercie udział wezmą członkowie zespołów pieśni i tańca. Ludzie młodzi – rówieśnicy tych, u których diagnozuje się chorobę” - piszą organizatorzy.

W samym regionie tarnowskim od dwóch lat działa koło stowarzyszenia. Zainicjował je pierwszy koncert Kapeli Serc jaki Świerczkowiacy zrealizowali w Tarnowie w 2009 r. Ówczesna akcja spowodowała integrację osób dotkniętych chorobą, zwróciła uwagę wielu środowisk na potrzeby ludzi chorych. Dziś udaje się zdobywać wiedzę i pieniądze niezbędne do pomocy nieuleczalnie chorym.
Do tarnowskiego koła należy blisko 30 osób. Są to chorzy z terenu Tarnowa i regionu. Dodatkowo stowarzyszenie dotarło do 20 chorych, z którymi współpracuje organizując rehabilitację domową. Są to bardzo często ludzie w zaawansowanym stadium choroby, niewierzący w poprawę swojego zdrowia, w złym stanie psychicznym, zamknięci w swoich domach. Zorganizowana rehabilitacja pomogła wielu z nich na nowo uwierzyć we własne siły i cieszyć się życiem.

Tarnowski oddział w którym pracują sami chorzy, ich rodziny i przyjaciele zajmuje się:
- pozyskiwaniem sponsorów i mecenasów,
- organizacją rehabilitacji domowej,
- pomocą w transporcie osobom niepełnosprawnych,
- organizacją spotkań integracyjnych, grup wsparcia
- pomocą w życiu codziennym,
- wymianą doświadczeń w zakresie terapii, programów leczenia, dostępu do specjalistów lekarzy
- powołaniem ośrodka, który byłby punktem specjalistycznego leczenia chorych z SM.
Przewodniczącym koła jest Grzegorz Osucha email g@osucha.pl.
Punkt informacyjny znajduje się w redakcji Radia RDN Małopolska. Instytucją wspierającą tarnowskie koło PTSM jest Centrum Sztuki Mościce Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego.

Program koncertu:
- Zespół Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy” - „Wiązanka melodii i przyśpiewek Powiśla Dąbrowskiego” , „Krakowiak z Lajkonikiem” , Suita Górali Beskidu Śląskiego
- Zespół Pieśni i Tańca „Swojacy” z Wierzchosławic – widowisko krakowskie„ Zabawa w karczmie po odpuście”.
W koncercie weźmie udział 80 tancerzy oraz 20 muzyków.

Repertuar Zespołu Pieśni i Tańca "Swojacy" z Wierzchosławic, to umiejętne połączenie niezwykle pięknego, zachowanego polskiego folkloru i współczesnego odtwarzania dawnych zwyczajów, emocji, sposobów na zabawę z minionych epok. To barwne i emocjonujące widowisko. Prezentowany program pod tytułem " Zabawa w karczmie po odpuście" został nagrodzony II miejscem na XXVIII Przeglądzie Zespołów Regionalnych w Szczurowej w 2009 roku.
Kierownictwo artystyczne zespołu i prowadzenie chóru: Zofia Skrzypek. Choreograf: Katarzyna Kokoszka

Zespół Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy” działający przy Mościckim Centrum Kultury w Tarnowie jest wyjątkowym zjawiskiem kulturowym. Działa nieprzerwanie od 48 lat. Członkowie i twórcy zespołu zawsze wierni byli tradycji, kulturze i zwyczajom, ale też dbali o profesjonalny wyraz artystyczny. Prezentowany folklor w muzyce, tańcu i kostiumach oparty jest o artystyczną stylizację, jednocześnie pielęgnuje etnograficzne niuanse i charakter. Przez lata z zespołem pracowało wielu wybitnych specjalistów, znawców folkloru, etnografów, muzyków, choreografów. Wychowankowie zespołu to grono ponad pół tysiąca osób. Praca w zespole dla wielu z nich stała się początkiem pasji, drogą zawodową. Wszyscy jednak poznali wartość sztuki i tradycji, którą pielęgnowali i współtworzyli, przekazując ją swym młodszym kolegom, ucząc kolejnych tancerzy, śpiewaków i muzyków. Zespołowi towarzyszy dziesięcioosobowa orkiestra. W swym dorobku zespół posiada bardzo bogaty repertuar kilkudziesięciu suit tamecznych i muzycznych z kilkunastu regionów Polski. „Świerczkowiacy” w swej scenicznej karierze reprezentowali Polskę w kilkudziesięciu zagranicznych festiwalach, zostali laureatem ponad trzydziestu nagród i wyróżnień. Ostatnia z nich przyznana w jubileusz 45 lecia przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego.
„Świerczkowiacy” są jedynym reprezentacyjnym zespołem ziemi tarnowskiej, wypracowali sobie markę rozpoznawaną i cenioną.
Kierownictwo zespołu: Katarzyna Kokoszka
Choreograf: Wiesława Hazuka
Opracowania muzyczne i dyrekcja orkiestry: Andrzej Radzik
Chórmistrz: Marta Cichoń
Akompaniator: Jerzy Bardel
Kostiumy: Anna Bandyk.

Patronat medialny: Radio RDN Małopolska, Gazeta Krakowska
Patronat honorowy – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela, Polska Sekcja Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej.

Biletem wstępu będzie symboliczna „cegiełka” – zbiórkę na rzecz chorych poprowadzi krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.
Cegiełki do nabycia w Centrum Sztuki Mościce i Radiu RDN Małopolska oraz w sklepie muzycznym SONIC ul. Krakowska 2.
Informacje: Kasa Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie, ul. Traugutta 1, tel. 14 633 46 04, www.mck.tarnow.pl.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Fri, April 19, 2024 20:53:21
IP     : 44.210.149.205
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html