To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Sprzątanie na Rotundzie    -   25/5/2011
Wieści z gminy Tarnów
W sobotę, 21 maja członkowie utworzonego w Gminie Tarnów Stowarzyszenia Opieki nad Cmentarzami z I i II Wojny Światowej oraz Miejscami Pamięci Narodowej w Małopolsce uporządkowali mogiły i teren cmentarza numer 51 z I wojny światowej, który został wybudowany koło Regietowa, na szczycie góry zwanej Rotundą. Na wyprawę w góry Beskidu Niskiego wyruszyli członkowie Stowarzyszenia: radny Jan Skórka, sołtys Wojciech Hońdo, członek rady sołeckiej Tadeusz Knapik, kierownik gminnej biblioteki Adam Ryba, pracownice urzędu gminy - Zofia Starzyk i Jolanta Kałuża, a także kierownik biblioteki parafialnej Teresa Kołodziej.

Ogloszenie

Na cmentarzu numer 51 spoczywa czterdziestu dwóch żołnierzy austro-węgierskich i dwunastu rosyjskich. Polegli oni w walce wzgórze Rotunda w 1915 roku, w czasie prowadzonych wówczas działań wojennych zwanych kampanią gorlicką. -Jest to jeden z kilkuset tego typu cmentarzy w Małopolsce – mówi prezes stowarzyszenia Adam Ryba. –Były one budowane przez Austriaków w latach 1915-1918, a – co szczególne – chowano na nich obok siebie zarówno żołnierzy austriackich jak i poległych nieprzyjaciół z armii rosyjskiej. Cmentarze są także niezwykłymi zabytkami, ponieważ każdy z nich powstał według innego projektu architektonicznego – dodaje.

Cmentarz na Rotundzie ze względu na oryginalny projekt i prawdopodobnie urodę miejsca, gdzie pochowano poległych żołnierzy, jako pierwszy po wojnie, w 1980 roku, doczekał się wpisania do rejestru zabytków, ale prace remontowe zostały na nim rozpoczęte dopiero kilka lat temu. Dzięki zabiegom i ciężkiej pracy Tadeusza Knapika, Wojciecha Hońdy i podobnych im pasjonatów zabytkowych cmentarzy, udało się zrekonstruować wszystkie krzyże, uporządkować teren i odbudować trzy z pięciu wież. Członkowie stowarzyszenia po uporządkowaniu mogił, wykoszeniu trawy i wycięciu samosiejek młodych drzew, zwiedzili inne cmentarze z I wojny położone w okolicy.
(PP)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sun, October 2, 2022 04:01:30
IP     : 3.235.173.74
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html