Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Jesień średniowiecza – wiosna renesansu    -   27/5/2011
Jak lepić średniowieczne garnki?
W dniach 30-31 maja Muzeum Etnograficznego w Tarnowie, zaprasza na kolejne warsztaty rzemieślnicze w ramach projektu naukowo – edukacyjnego „Jesień średniowiecza-wiosna renesansu”. Tym razem będzie można zapoznać się z wynalazkiem, który towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat – garncarstwem...

Ogloszenie

Garncarstwo to znany od neolitu rękodzielniczy wyrób ceramicznych naczyń i przedmiotów codziennego użytku. Na ziemiach polskich naczynia gliniane pojawiły się około 5400 lat p.n.e. Wśród plemion słowiańskich koło garncarskie pojawiło się w VII wieku. Było to koło wolnoobrotowe i stosowano je do obtaczania ręcznie ulepionych naczyń. Podstawowym materiałem garncarskim jest pospolita glina, która powinna być jednorodna, bez grudek i zanieczyszczeń. Materiałów do studiów nad średniowiecznym garncarstwem dostarczają wykopaliska na zamkach, w następnej kolejności miastach oraz na grodach i gródkach.

Jak odróżnić skorupę garnka średniowiecznego od garnka renesansowego, albo dziewiętnastowiecznego? – tego będzie można dowiedzieć się podczas spotkania z archeologami i historykami. Ale jak zrobić samodzielnie garnek na kole garncarskim – tego będzie podczas warsztatu uczył prawdziwy garncarz, jakich już niewielu zostało. Warto więc przenosić w następne pokolenia tajniki tego rzemiosła, które przekształca kawał gliny w użyteczne i często artystyczne dzieło.

Muzeum Okręgowe w Tarnowie Zaprasza przede wszystkim grupy szkolne. Warsztaty są bezpłatne dla uczestników a organizator zapewnia niezbędne materiały.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947