Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Felieton Mirosława Poświatowskiego w Tarnowskim Kurierze Kulturalnym    -   27/5/2011
Dwie Polski
”Komentując cuda i cudactwa minionego tygodnia, na wstępie chciałbym zauważyć rzecz może oczywistą, ale istotną – otóż mamy dzisiaj „dwie Polski”, a pęknięcie między nimi powiększa się do rozmiarów Rowu Mariańskiego. Z ostatnich wydarzeń pęknięcie to najwyraźniej uwidacznia histeria rozpętana wokół wypowiedzi znakomitego reżysera Grzegorza Brauna na temat nieżyjącego arcybiskupa Józefa Życińskiego. Choć nieprzemyślana wypowiedź ta padła na spotkaniu ze studentami Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ponad miesiąc temu, a podobne opinie G. Braun głosił jeszcze za życia „kontrowersyjnego” hierarchy, „Gazeta Wyborcza” w przyrodzonym sobie, pałkarskim stylu, przypomniała sobie o niej akurat teraz, tuż przed zapowiedzianą emisją telewizyjną świetnego filmu „Eugenika – w służbie postępu” tegoż reżysera. Rozkaz poszedł i świętym oburzeniem w obronie czci arcybiskupa, zarejestrowanego swego czasu jako TW „Filozof”, zareagowała cała nasza „katolewica” z postępowymi katolikami na czele. Na rodzimym, tarnowskim gruncie wystosowany został spontaniczny „list protestacyjny” - i kogóż tu nie mamy: jest niezatapialny polityczny „ojciec chrzestny”, stręczycielka sześciolatków (wkrótce w jednym z tarnowskich przedszkoli organizuje konferencję prasową), niestrudzony tropiciel „antysemityzmu” i gloryfikator komunistycznych aparatczyków – słowem: sama śmietanka autorytetów moralnych na odcinku katolicyzmu. Sygnatariusze listu konieczność obrony arcybiskupa uzasadniają m.in. stwierdzeniem, że jako zmarły – nie może się on sam bronić (w naszej kulturze staramy się mówić o zmarłych – dobrze albo wcale). Wobec powyższego pytam: gdzie byliście panowie oraz panie: A. Grad, U. Augustyn, R. Ścigała, A. Bartosz, R. Ciepiela, M. Bień, Z. Janik, H. Słomka-Narożański, gdy np. w ordynarny sposób Wasz polityczny, partyjny kolega J. Palikot, i to nie na uczelnianym spotkaniu, ale w publicznych mediach w godzinach najwyższej oglądalności, szargał osobę nieżyjącego prezydenta Lecha Kaczyńskiego? Gdzie była wówczas wasza wrażliwość, cześć dla pamięci zmarłych, gdzie była wasza moralność i wasze święte oburzenie?” - zapraszamy do przeczytania napisanego 22 maja felietonu Mirosława Poświatowskiego, który ukazał się właśnie na stronach Tarnowskiego Kuriera Kulturalnego.

Ogloszenie
>

Felieton przeczytać można na stronie http://tarnowskikurierkulturalny.blox.pl/html. Znajdziemy tu również wiele innych interesujących tekstów m.in. Ryszarda Zaprzałki, Włodzimierza Knapa, Jerzego Reutera, czy Lesława Czaplińskiego.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 44)Dodaj komentarz
(27-05-2011) Brawo :
Brawo Panie redaktorze, Własnie gdzie byli? Gdzie byli gdy pluto po niewinnym człowieku i jego żonie. Gdzie byli gdy pluto i obrazano człowieka wykształconego profesora uniwersytetu i jego zonę dla której dywagacje w obcych językach nie stwarzały trudności? Jak takie zachowanie można nazwac ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-05-2011) maestro :
Była czarownicującą kobietą , bez ogródek i skrępowania używała argumentów, którymi posługują się najbardziej radykalne feministki .

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-05-2011) szumowina :
Dostali chłopcy polecenie od Adasia z Warszawy, stąd ten ich " spontan".A gdzie byli,gdy z poalikota wyłaziło publicznie chamstwo?Rechotali ze śmiechu na jego "dowcipy".Takie z nich " intelektualysty tarnwoskie".

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-05-2011) obywatel Tarnowa :
No to jazda tak po polskiemu,po katolicku-jak Kuba Bogu to i Bog Kubie i bedzie wszystko wspaniale.Ludzie jestescie hipokrytami i z jednej i z drugiej strony.Takim sposobem nigdy nie bedzie jednej Polski

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-05-2011) Łojców :
Fryderyk II Hohenzollern cieszył się, że Polacy są tak skłóceni. Śmiał się z nas, że nie potrafimy z sobą normalnie rozmawiać. To jest nasza cecha narodowa i największa wada.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-05-2011) hitrus :
Felietony M. Poświatowskiego zasługują wyłącznie na to żeby je (po wydrukowaniu na odpowiednim papierze) zawiesić na gwoździu w sławojce.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-05-2011) do hitrus :
Widać że nie możesz wyjść POza sławojkę jak zresztą twoi idole (Niesiołowscy,Palikoty,i reszta głosząca "miłość" ) i nie POtraficie POgodzić się z faktem że inni mają swoje zdanie nie koniecznie POdyktowane przez Michnika czy jego Popleczników .Pozdrawiam P. Poświatowskiego i dziękuje że ma odwagę pisać to co myśli a nie to co mu POdyktowano............

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-05-2011) Do do hitrusa :
Zapomniałeś zrobić "PO" w słowie "popleczników"... Straszne... Hau, hau, hau

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-05-2011) hitrus :
Myli się ten który wypisuje że moimi idolami są wymienieni( z nazwiska) i nie wymienieni PO - rąbańcy. Ja już dawno myślę i wyrażam swoje opinie samodzielnie nie protezując się niczyimi mądrościami. Co się zaś tyczy Poświatowskiego i jego koleżki Dziży to uważałem i uważam ich za nikczemnych pismaków omyłkowo przez niektórych nazywanych "redaktorami" P.S. Sławojka (o czym zapewne nie wiesz, no bo i skąd) odegrała ogromną rolę kulturową i sanitarną na polskiej przedwojennej wsi. To właśnie dzięki jej upowszechnieniu ludność wiejska przestała wychodzić "za stodołę"

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-05-2011) do hitrusa :
Rozumiem, że nie - nikczemni redaktorzy zasiedlają najpoważniejsze redakcje i to ci, którzy bez zdania refleksji, metodą kopiuj-wklej lub zajmując się tematami ogórkowymi budują mozolnie i z niezłomną odwagą swój dziennikarski autorytet. Tak, takich nie-nikczemnych bez omyłki zasługujących na miano "redaktorów" żurnalistów jest większość. W Tarnowie poza ta dwójką nikczemnych w zasadzie wszyscy. Jakże to cieszy moje serce i jak dowodzi tego, ile jednak warta jest nasza demokracja, współczesna etyka tego zawodu i jego warsztat. Od razu mi lepiej. O odważnych odbiorcach mediów, którzy z otwarta przyłbicą, odważnie, pod swoim nazwiskiem nie boją się przywalić na tym nikczemnym medium jego anonimowym twórcom (pewnie te nazwiska na D. i P. to tylko dla niepoznaki) również świetnie świadczy wpis hitrusa. Chwała ci hitrusie za tę znakomicie udokumentowaną i dowiedzioną prawdę objawioną. Przywróciłeś mi wiarę w sowieckiego człowieka. Niestrudzony wojowniku o jedynie słuszne poglądy, gieroju prawomyślności !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-05-2011) hitrus :
"do hitrusa" był uprzejmy się wysilić jak głodny do sr.... . Jak Ty człowieku jeszcze wierzysz w "sowieckiego człowieka" to wypada Ci tylko współczuć. Ja nie jestem wojownikiem o jedynie słuszne poglądy i gierojem prawomyślności lecz jedynie obserwatorem pismackich poczynań tego tandemu i wyrażam swoją (w przeciwieństwie do Ciebie) z nikim nie konsultowaną opinię na temat ich "arcydzieł". Tylko tyle i aż tyle. P.S. Chcesz jeszcze pogwarzyć to napisz.Byle coś sensownego Piotrusiu.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-05-2011) Ewa Starzyk :
Hitrusie potraktowano cie i tak litościwie jak na wyliniałą gnidę. Za komuny jak mrówków było takich jak ty mend donosicieli, oszczerców, włazidupów, którym wydawało się, że jak na imieninach powiedzą dowcip o Gomułce czy Gierku to są bohaterami, a na co dzień ryli pod prawdziwie odważnymi ludźmi, imiennie walczącymi i ryzykującymi wszystko za wiarę w wartości. I dziś takich robaków jak ty nie brakuje nędznych tchórzy, którzy nie zaryzykują nawet podpisania swojej plugawej "opinii" będącej wyłącznie inwektywą bez próby wysiłku nad argumentami. czytam hitrusa a jakbym czytał Gomułkę, w identycznym stylu plującego na Jasienicę czy Szpotańskiego. Drażni cię rzadka ciągle odwaga, niekoniunturalizm i wiara w pryncypia, bo ty poza cynizmem nie umiesz docenić u innych grzeszników niczego prawdziwego. Dlatego jesteś tylko śmieszną gnidą.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-05-2011) zgadzam się z Ewą :
... śmieszną i to w dodatku z coraz wyraźniejszym "literacko" hitrusowym delirium tremens. Znam kilku takich odważnych alkoholików z dziurami w przeszłości, które wypełniają jadem

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-05-2011) hitrus :
Cóż za chrześcijańskie miłosierdzie przemówiło przez Ewę Starzyk i zgadzającego(zgadzającą?) się z Ewą. Dla Ciebie jestem śmieszną gnidą choć zupełnie nie wiesz o kim piszesz i jakie koleje życia mam za sobą.W Polsce mówi się że każdy mierzy swoją miarą.Wyobraź sobie zatem że ja nie czytywałem Gomułki, ani Gierka więc nie mam pojęcia o czym i w jaki sposób pisali. Jakie wartości mieli na sztandarach ci Twoi bohaterowie? Chciałbym to wiedzieć. Dla mnie poczynania tego tandemu nie są rzadką odwagą, ale używaniem rzadkiego gówna do obrzucania innych. Zawsze się coś przylepi. "zgadzam się z Ewą" jest na dobrej drodze do całkowitego wyleczenia z pogrążającej go choroby skoro był w stanie zapamiętać nazwę rozpoznania postawionego mu przez lekarza prowadzącego.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-05-2011) i ja zgadzam się z Ewą :
Powoływanie się na chrześcijańskie miłosierdzie przez takie coś jak ty dowodzi jedynie że piszesz to na zlecenie albo z czystej zawiści -małości .Takie typki najczęściej sami drepcą do kościoła częściej jak inni ,oczekują od innych miłosierdzia ale sami nie mają nawet zwykłej przyzwoitości. A tak nawiasem ta każdy taki typek wylewający pomyje na PIS i innych z odmiennymi poglądami ,zaczyna od tego że nie jest zwolennikiem PO .....ale PIS Kaczyński to ....itd....nie wysyłaj innych do lekarza ,POświęć małąm chwilę i POmyśl o wizycie u specjalisty -zastąpią Cię inni z taką samą gorliwością -to w Waszych szeregach jest Podstawą i nauczycieli nie brakuje -Niesiołowski ,Bartoszewski,Wajda .............................. .............

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-05-2011) i ja zgadzam się z Ewą :
Powoływanie się na chrześcijańskie miłosierdzie przez takie coś jak ty dowodzi jedynie że piszesz to na zlecenie albo z czystej zawiści -małości .Takie typki najczęściej sami drepcą do kościoła częściej jak inni ,oczekują od innych miłosierdzia ale sami nie mają nawet zwykłej przyzwoitości. A tak nawiasem ta każdy taki typek wylewający pomyje na PIS i innych z odmiennymi poglądami ,zaczyna od tego że nie jest zwolennikiem PO .....ale PIS Kaczyński to ....itd....nie wysyłaj innych do lekarza ,POświęć małąm chwilę i POmyśl o wizycie u specjalisty -zastąpią Cię inni z taką samą gorliwością -to w Waszych szeregach jest Podstawą i nauczycieli nie brakuje -Niesiołowski ,Bartoszewski,Wajda .............................. .............

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-05-2011) hitrus :
Czy całe rodziny Poświatowskiego i Dziży już się wypowiedziały, czy też ciąg dalszy nastąpi?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-05-2011) zgadzam się :
żałosny człowieczku zawistny hitrusku nawet nie znam obu panów ale nigdy w ich artykułach nie widziałem takich słów jakich używasz ty i inni menele. Nie wymagam żebyś przytoczył choć jeden argument na to "rzadkie gówno" bo z mendami się nie gada , tylko zamyka w izbie wytrzeźwień jesteś nikim

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-05-2011) hitrus :
"zgadzam się" co za wspaniały wykład z zakresu psychologii społecznej. Brawo! Może jeszcze choć parę słów napiszesz bo czytając mądrości Twe człowiek od razu staje się prawie tak dobry jak Poświatowski i Dziża razem wzięci. Czekam na dalsze wypociny, tylko uważaj żeby Ci się z tego wysiłku sznurek nie przerwał.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-06-2011) MAFIOSO :
Dwie Polski, wojna polsko-„polska” … coraz wyraźniej w koło widać, jak w Polsce ścierają się dwie nacje i kultury zarazem. Nie da się tego faktu bez końca ukrywać i o nim nie mówić/pisać, nie narażając się tym samym na zarzut śmieszności z powodu nieświadomości tegoż.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-06-2011) hitrus :
MAFIOSO jak rozumiem Ty należysz do "polskiej" nacji przybyłej kilkaset lat temu z terenu położonego nad Morzem Śródziemnym. Widać to z daleka bo jesteś książkowym przykładem neofity, bardziej gorliwego od starych wyznawców.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-06-2011) MAFIOSO :
Hitrus, nie potwierdzam ani nie zaprzeczam, ale ja dziękuję za zainteresowanie i próbę dekonspiracji mojej skromnej osoby, w odróżnieniu od członków „…nacji przybyłej…”, dla których skuteczna dekonspiracja jest dla nich osobistym pohańbieniem. I w tym cały problem, bo już można dostać pierdolca od zastanawiania się who is who w Polsce.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-06-2011) hitrus :
To się MAFIOSO nie zastanawiaj będziesz zdrowszy. I tego Ci życzę, bo zdrowie jest najważniejsze.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-06-2011) MAFIOSO :
To nie takie proste, hitrus, od zdrowia ważniejsze jest znalezienie DROGI do PRAWDY, by ŻYĆ. Z pewnością nieżyjący arcybiskup Józef Życiński (ponoć? vel Reiffstein) pomagał raczej w błądzeniu, promując w szczególności małe zdrady, wówczas, gdy np. polecił zdjąć krzyże w pewnym Seminarium przed tym, jak mieli go odwiedzić Starsi Bracia (mam pełne zaufanie do osoby, która mi o tym powiedziała).

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-06-2011) hitrus :
O nieżywych nieboszczykach je nie potrzebuję się wypowiadać, bo one (te nieboszczyki) chwilowo i tak nie odpowiedzą. Zajmij się więc MAFIOSO swoim zdrowiem fizycznym i psychicznym a droga do prawady też się znajdzie. W najgorszym razie do prawdy od maślniczki.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-06-2011) MAFIOSO :
Daruj sobie, hitrus, ten mentorski ton i pouczanie mnie czym mam się zająć (by unikać tematów tabu). A propos, zawsze w swoich wpisach kreowałeś się na mistrza logiki i poprawności gramatycznej, a sam piszesz o „nieżywych nieboszczykach".

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-06-2011) hitrus :
Chciałem tylko Ci przypomnieć MAFIOSO jak Twoi współwyznawcy opowiadali dowcipy zwane szmolcesami. Nie rżnij głupa. Tak na co dzień mówiło się przecież w Twoim domu rodzinnym. A to wszystko w trosce abyś nie zapomniał skąd Twój ród.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-06-2011) MAFIOSO :
Cóż, zdradza Cię, hitrus, niesłychanie, Twe kota ogonem odwracanie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-06-2011) hitrus :
Nie wiedziałem że z Ciebie MAFIOSO taki rymarz. To po wujku Hemarze, czy stryjku Słonimskim?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-06-2011) MAFIOSO :
Nie, nie, hitrusie, to po dziadku Julianie, stryjku Czesławie i cioci Wisławie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-06-2011) hitrus :
Widzę żeś nareszcie w "domu"

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-06-2011) MAFIOSO :
Słusznie, hitrusie, w domu w cudzysłowie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-06-2011) hitrus :
To straszne. Źle żyjesz z pozostałymi współmieszkańcami biedaku? Spróbuję sobie wyobrazić jak Ci musi być ciężko. Współczuję.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-06-2011) MAFIOSO :
Hitrusie, nie jest tak źle. Wprawdzie jakoś trzy lata temu przeflancowano mnie z Brazylii (przez ambasadę Kraiku nad Wisłą), ale z pozostałymi „sadzonkami” stanowimy liczną i koherentną grupkę młodych, czego wyraz daliśmy w zeszłym roku, gdy skrzyknęliśmy się na Krakowskim i razem było wtedy naprawdę cymes. Robota nadzwyczaj szybko się znalazła, tylko doszło do komicznej sytuacji, bo Rząd chwali się, że w dobie kryzysu jedynie Polska utworzyła znaczącą ilość miejsc pracy, a to przecież głównie w administracji państwowej - sporo ponad 100tys. (sic!). A „pozostałych współmieszkańców” jak piszesz, czyli nieco ponad 30 milionów Tubylców znad Wisły, solidarnie ze Swoimi, w istocie mamy w głębokiej pogardzie, czyli w cudzysłowie gdzieś.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-06-2011) hitrus :
Jak rząd mówi że będzie lepiej to mówi, jak mówi że będzie gorzej to będzie. Ale ja w poprzednim wpisie pisząc o współmieszkańcach miałem raczej na myśli Twoich domowników sensu stricto.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-06-2011) MAFIOSO :
hitrus, „biedaku”, nawet nie będę próbował Ci tłumaczyć, co ja miałem na myśli. Póki co, sorki, bo oglądam festiwal muzyki koszernej w Opolu.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-06-2011) hitrus :
MAFIOSO rozumiem. Oglądasz, gdyż będąc głuchy jak pień nie możesz słuchać.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-06-2011) MAFIOSO :
hitrusie, miłować Cię trzeba, ale lubić nie sposób.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-06-2011) hitrus :
To tak samo jak Ciebie, z tym że Ciebie nie trzeba nawet miłować.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-06-2011) MAFIOSO :
„nie trzeba nawet miłować”, to domena Twoja I Twoich pobratymców. Swoją drogą, po Twojej błyskawicznej odpowiedzi widać, że czuwasz nieustannie. A to już domena TW.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-06-2011) hitrus :
MAFIOSO ja co prawda nie poruszam się ze zbyt dużą prędkością, ale żeby mnie od razu nazywać Trakcja Wolnobieżna to już lekka przesada. Powinieneś się cieszysz że jest chociaż jedna osoba na tym świecie która łaknie Twych "mądrości" (choćby i pisanych) jak kania dżdżu. Straszny z Ciebie malkontent. To starość czy inne dolegliwości? Jak to będzie tak dalej postępować u Ciebie to się chyba przestanę z tobą przyjaźnić.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-06-2011) MAFIOSO :
Przyjaźń, to wielkie - nie tylko - słowo, hitrusie. Na Twoją „przyjaźń” i wpisy niechybnie każdy może liczyć, zwłaszcza te merytorycznie kluczące wokół tematów felietonów i wpisów Internautów.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-06-2011) hitrus :
Nie bądź taki skromny, to przecież Twoja zasługa w końcu jak widać mam dobrego mistrza. Chodzi mi o to pisanie na temat i odpowiedzi internautom.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-06-2011) MAFIOSO :
:)))

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl