Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Absurdy Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie    -   28/5/2011
Interpelacja posła E. Czesaka
Pozytywny efekt przyniosła interpelacja posła PiS Edwarda Czesaka kierowana do Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanty Fedak, w sprawie absurdalnych żądań Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie wobec osób ubiegających się o zarejestrowanie jako osoby bezrobotne. PUP oprócz umów o zatrudnieniu, domaga się przedstawiania dodatkowych zaświadczeń, iż umowy te nie zostały przedłużone. ”Rodzi to ogromne problemy dla bezrobotnych, którzy w celu uzyskania wyżej wymienionych zaświadczeń zmuszani są w ten sposób do odwiedzenia wielu miejsc gdzie wcześniej byli zatrudniani. Zdarza się również, że bezrobotni szukają byłych pracodawców w miejscowościach oddalonych o kilkaset kilometrów, ponieważ pracodawcy zakończyli już działalność w miejscu zamieszkania bezrobotnego, co niejednokrotnie oznacza konieczność odbycia wielogodzinnych podróży i ponoszenia dodatkowych kosztów” - czytamy w interpelacji.

Posłuchaj wypowiedzi posła Edwarda Czesaka :

Ogloszenie

W związku z tym poseł zwrócił się do Minister o podanie podstawy prawnej, obligującej bezrobotnych do składania w Urzędzie Pracy oświadczeń byłych pracodawców, iż nie są już dłużej u nich zatrudniani na podstawie np. umów cywilnoprawnych. E. Czesak zauważa, że jeśli jednak taka nonsensowna podstawa prawna istnieje, należy się zastanowić, czy istnieje możliwość zweryfikowania np. w Urzędzie Skarbowym przekazywanych przez bezrobotnego informacji. Z kolei jeżeli informacji podanych przez bezrobotnego o zakończeniu zatrudnienia nie da się zweryfikować to wymaganie zaświadczeń i tak niczego nie zmieni w sytuacji gdy bezrobotny będzie chciał te informacje zataić, ponieważ odpowiednich zaświadczeń po prostu nie dostarczy, oświadczając, że wcześniej nie był zatrudniony. Jeżeli jednak dane o zatrudnieniu można zweryfikować przez informacje z innych urzędów, to składanie zaświadczeń nie ma praktycznego znaczenia i jest tylko wykonywaniem bezsensownych czynności, które stwarzają niepotrzebne problemy i koszty dla osób bezrobotnych.

W odpowiedzi Minister Pracy i Polityki Społecznej czytamy m.in.: ”(...) brak jest jakichkolwiek przepisów prawnych wymagających od powiatowych urzędów pracy żądania od rejestrujących się osób zaświadczeń od byłych zleceniodawców/pracodawców, iż umowy cywilnoprawne nie zostały przedłużone. Występowanie z tego typu żądaniami uważam za niezasadne i nie znajdujące pokrycia w przepisach prawnych. Po pierwsze w samej umowie cywilnoprawnej jest wskazanie w jakim okresie było wykonywane zlecenie, dodatkowo za wystarczające należy uznać oświadczenie bezrobotnego, iż umowa zlecenia już się zakończyła, a ponadto tego typu informacje mogą być zweryfikowane w ZUS i Urzędzie Skarbowym. Podzielam zatem opinię wyrażoną w interpelacji, iż stosowanie opisanych praktyk jest niezasadne i naraża rejestrujących się na bezsensowne czynności i koszty (stratę czasu i środków na podróże do byłych zleceniodawców celem uzyskania opisanych zaświadczeń).
Informuję jednocześnie, iż wystąpiłam do Starosty Tarnowskiego, któremu podlega Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie, o zbadania w trybie nadzoru podległego urzędu w zakresie rejestracji bezrobotnych”
.

MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 11)Dodaj komentarz
(28-05-2011) atryda :
O wyboty idą. Nawet nie wiedziałem mimo że oglądam tvpinfo, superstacje , tusk24, polsatnews a nawet czasem rydzyktv że mamy takiego posła. .

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-05-2011) emo :
i co to ma być - SUKCES? CZESAK vs. KRAS 1:0 Panie Prezesie to Kras was znokaułtował po ostatnich wyborach samorządowych. Nawet nie spostrzegliście z nowym Vice Prezesem Józefem R. jak leżeliście na deskach. Tyle zabiegów żeby Kras nie został starostą: 1) eliminaca Mietka z listy do powiatu rękami Lucyny Malec, 2) nieudana koalicja z PSL-em i co - nie wyszło podobnie jak Euro Wybory. Panie Prezesie zajmij się pan uczciwą robotą a nie kopaniem pod Starostą Mietkiem Krasem

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-05-2011) bez pracy :
Zobaczcie kto jest dyrektorem pośredniaka. To jest współtwórca sukcesu restrukturyzacyjnego w MPK, który przewodniczy Radzie Nadzorczej w tej firmie od niemal dekady. A więc pośredniak funkcjonuje podobnie jak MPK. To wszystko wyjaśnia.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-05-2011) pozbawiony pracy :
Brawo Panie Pośle.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-05-2011) do Posła :
pamieta pan taki kawał. wic lub jeszcze inaczej: śniły się panu ziemniaki jak je pan sadził?, posłowi rojkowi tez sie śniły; co to może oznaczać?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-05-2011) Do Posla :
Zaczynajac to czytac myslalem ze bedzie to o dofinansowaniach z PUP a to jeszcze o co innego chodzi, szkoda ze Pan Posel nie sprawdzil warunkow dofinansowan jakie sa w UP skoro daja 14000zl juz nie 18000zl no to chyba obciela unia, ale juz nie na handel tylko na uslugi i produkcje jaka produkcje mozna otworzyc dostajac 14000zl w tym 1000zl na urzadzenie wielefunkcyjne no i najsmieszniejsze 4000zl na NOWY SAMOCHOD, nie mylic z uzywanym, biorac takie dofinansowanie trzeba dolozyc okolo 25 000 zl zeby kupic nowy samochod ,wiec po co mi 14000zl?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-05-2011) hoho :
a od kiedy to urząd pracy podlega pod starostwo a nie pod urząd miasta heh

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-05-2011) a ja :
aja sie tak odwrócę od Pana jak Pan ode mnie - choć popieram PIS

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-05-2011) smrek23 :
Panie pośle, doskonały i na czasie kamuflaż. Przyklasnełabym panu w walce z unijną jak i lokalną biurokracją, gdyby nie fakt, że mnie jak i wielu ludzi bardziej w tej chwili interesuje rola związkowego giermka w eliminacji św.pamięci, dyrektora teatru E.Żentary. Wstyd. Hańba. Czy tak postępuje poseł stronnictwa, wspierającego się na hasłach: Bóg, honor i ojczyzna?? Może winnam przypomnieć panu słowa pisma św. o faryzeuszach w świątyni Pańskiej. ps.Czy Prezes zna treść ostatniej pańskiej rozmowy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-05-2011) giermek związkowy (Jasiek Guty) :
Bardzo mnie cieszy to skojarzenie bo jest bardzo dowcipne. Zgadzam się z tym że artykuł poświęcony Ś P Zmarłego nie powinien być forum dyskusyjnym o giermku. Ale to nie giermek wywołał dyskusję lecz chamski i wręcz przestępczy wpis , na co,, giermek związkowy" uwagę zwrócił. Zadeklarował też podjęcie czynności identyfikacyjne tej nieodpowiedzialnej osoby i to w celu wyciągnięcia konsekwencji za znieważenie zmarłego. Wskazał równierz że ten artykuł nie jest miejscem na takie komentarze.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-05-2011) dorota :
Giermku. Widzisz źdźbło w oku bliźniego a nie dostrzegasz belki pod nogami swymi. Pomódl się za człowieka, któremu to żdźbło w oko .................... Co do posła mówią bliźni, że przystojny ma charakter, gdy odróci się - lub też schyli się pokornie a uderzy czasem ślepo - wykonuje pracę krecią więc na bis - wybierzemy znowu pis????

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl