To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Filmostrada - V Objazd   -   09/10/2004
Już po raz piąty w Tarnowie, w kinie Millennium, od 29 października do 4 listopada zagości Pierwszy Polski Festiwal Objazdowy - FILMOSTRADA. Kiedy zaczynaliśmy pierwszy objazd po Polsce we wrześniu 2001 roku nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak bardzo ten festiwal jest potrzebny widzom, jak bardzo widzowie w najdalszych zakątkach Polski czekają na takie właśnie filmy - piszą organizatorzy na swojej stronie internetowej.

Ogloszenie

Corocznie na świecie odbywają się przeglądy filmowe i festiwale. Pokazywane są na nich setki interesujących filmów. Tylko znikomej części udaje się dotrzeć do widzów w Polsce, pozostałe omijają nas, co odbiera nam możliwość poznania ciekawej, a mniej znanej kinematografii latynoamerykańskiej czy koreańskiej.

Kino Millennium oraz dystrybutor ambitnego kina, firma SPInka postanowiło wybrać i umożliwić obejrzenie najciekawszych festiwalowych filmów - ważnych i mądrych, śmiesznych i smutnych, nierzadko kontrowersyjnych, budzących silne emocje, zmuszających do myślenia. Takich, które skłaniają do refleksji nad tym, kim jesteśmy, gdzie byliśmy i dokąd zmierzamy.

W tym roku zaprezentowany zostanie m.in. ostatni film Adrieja Konczałowskiego DOM WARIATÓW, o którym amerykańska prasa pisała, że jest "wstrząsający jak Ziemia niczyja", filozoficzną opowieść o ludzkim życiu WIOSNA, LATO, JESIEŃ, ZIMA... I WIOSNA, film, który stał się rewelacją festiwalu w Locarno i San Sebastian. Będzie też nagrodzony nagrodą BAFTA 2003 w kategorii Najlepszy Dokument - BODYSONG, do którego muzykę skomponował Jonny Greenwood z Radiohead, debiut reżyserski Jacka Filipiaka - ZERWANY, którego pokaz na ostatnim FPFF w Gdyni zakończyła burzliwa owacja, oraz najnowszy film Lukasa Moodyssona - LILIA 4-EVER twórcy bardzo dobrze przyjętych w Polsce filmów Fucking Amal i Tylko razem.
Wydarzeniem FILMOSTRADY V będzie na pewno film CARANDIRU Hectora Babenco - opowieść o największym więzieniu na świecie, gdzie w 1992 roku miała miejsce masakra, w czasie której zginęło 111 więźniów oraz nagrodzony na ostatnim MFF w Wenecji film z Omarem Sharifem - PAN IBRAHIM I KWIATY KORANU.

Oto garść bliższych informacji na temat repertuaru tegorocznej "Filmostrady" :

WIOSNA, LATO, JESIEŃ, ZIMA... I WIOSNA
Spring, Summer, Fall, Winter... And Spring
Reżyseria: Kim Ki - duk W rolach głównych: Oh Young-Su, Kim Jong-ho,
Sea Jae-Kyung, Kim KI-Duk Czas trwania: 103 min.

MFF w Locarno 2003 - Nagroda Publiczności na MFF w San Sebastian 2003. Nagroda Don Kichota i Międzynarodowego Stowarzyszenia Kin Studyjnych.
Południowokoreańska Akademia Filmowa 2004 – Najlepszy Film Roku.

Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna to piękna, filozoficzna, nasycona głębią uczuć opowieść o ludzkim życiu. Głównymi bohaterami są dwaj buddyjscy mnisi żyjący na odludziu w małej świątyni. Młody dopiero wchodzi w życie poznając prawdy niesione przez wielowiekową kulturę. Stary - jest jego duchowym nauczycielem. Pełen młodzieńczych namiętności uczeń, nie zawsze będzie zgadzał się z surowymi zasadami mistrza.
Film jest podzielony na pięć części – pór roku. Ich przemijanie symbolizuje życie człowieka w całej swej intensywności: od narodzin po śmierć, od miłości po cierpienie.
Tłem całej opowieści jest przepięknie sfotografowana, uduchowiona przyroda. To absolutne arcydzieło. Nawet bez znajomości buddyjskiej filozofii zrozumiemy najważniejsze prawdy o życiu bohaterów i nas samych. W trakcie filmu odnosimy wrażenie, że przeżycia bohaterów są naszymi. W chwilę potem aktorzy, jakby grali nas samych. Widzieliście kiedyś coś podobnego?
New York Times

DOM WARIATÓW
Dom durakov / House of fools
Reżyseria: Andriej Konczałowski W rolach głównych: Julia Wysocka, Eugenij
Mironow, Sultan Islamow. Udział specjalny: Bryan Adams Czas trwania: 104 min.

Najnowszy film twórcy Kurki riaby, Tango i Cash oraz Syberiady. Rosyjski kandydat do Oskara dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego za rok 2002r. MFF w Wenecji 2002 r. - Nagroda Specjalna Jury (Andriej Konczałowski) oraz Nagroda UNICEF-u.

Film oparty na faktach. Akcja filmu rozgrywa się w szpitalu psychiatrycznym w Inguszetii. Wraz z rozpoczęciem działań wojennych w Czeczenii w 1995 roku cały personel medyczny opuszcza szpital, zostawiając chorych na pastwę losu. Piękna Janna żyje w świecie marzeń i muzyki. Wierzy, że nadejdzie dzień, w którym stanie na ślubnym kobiercu u boku... Bryana Adamsa. W ogromnym, białym kapeluszu na pewno będzie jej do twarzy.
Piękna Janna żyje w świecie zamkniętym, za murami szpitala psychiatrycznego. Zabiera pozostałych pacjentów w krainę muzyki Bryana Adamsa. Piękna Janna żyje w świecie, który wypełnia miłość. Nadejdzie jednak dzień, w którym za szpitalne mury wkroczy wojna.


BODYSONG
Scenariusz i Reżyseria: Simon Pummell Muzyka: Jonny Greenwood
Czas trwania: 83 min.

BAFTA 2003 – Najlepszy Dokument Brytyjski roku 2003

BODYSONG to filmowa mozaika, na którą składają się liczne portrety bezimiennych bohaterów, wydarzeń, przedmiotów. To bogactwo pozwala każdemu widzowi na ich indywidualne odkrywanie i identyfikowanie się z nimi. BODYSONG to epicka opowieść o miłości, seksie, przemocy, śmierci i marzeniach. Historia nas samych, opowiedziana za pomocą zdjęć i fragmentów filmów pochodzących z całego świata. BODYSONG to panoramiczny wgląd w życie ludzi, zrealizowany przy pomocy niekonwencjonalnych ujęć i sekwencji.
W filmie oglądamy zarówno makrofotograficzne, naturalistyczne zbliżenia ciała, jak również artystyczne wizje, których temat stanowi sens istnienia we wszechświecie. Wykorzystany w filmie materiał pochodzi z ostatnich 100 lat istnienia kultury masowej: od telewizyjnych wiadomości po domowe nagrania video.
Autorem muzyki do filmu jest Jonny Greenwood, znany gitarzysta niezwykle popularnego zespołu Radiohead.
Najpiękniejszy film spośród wszystkich, jakie widziałem w ciągu ostatnich 300 lat.
Terry Gilliam

ZERWANY
Reżyseria: Jacek Filipak W rolach głównych: Krzysztof Ciupa, Jan Frycz, Krzysztof Globisz oraz wychowankowie domów dziecka Czas trwania: 97 min.

Prowincjonalia 2004 (Tarnów) - Nagroda Publiczności i Nagroda Dziennikarzy. Międzynarodowy Festiwal Produkcji Audiowizualnych w BIARRITZ 2004 (Francja) - II Nagroda.

Debiut reżyserski Jacka Filipiaka jest opartą na faktach historią chłopca pozbawionego rodzinnego domu. Mateusz wychowywany jest najpierw przez rodziny zastępcze, potem domy dziecka, by w końcu trafić do zakładu wychowawczego. Spędza w nich w sumie 19 lat.
Autorem zdjęć do Zerwanego jest Bogumił Godfrejow - operator nominowanego do Oskara filmu Męska sprawa.

Jest to historia mojego najbliższego przyjaciela Mateusza. Byłem często blisko niego i jego świata. Długo o nim myślałem, często nie potrafiłem mu pomóc, bo nie rozumiałem. O tych miejscach, słyszy się tylko przy okazji wszelkiego rodzaju charytatywnych akcji - tu zbierzemy spodenki, tam kurteczki, innym prześlemy buciki, słodycze... Wszystkie te akcje są dla nas wypełnieniem społecznego miłosierdzia, dającego przekonanie dobrze spełnionego obowiązku. Działanie te nie wpłyną jednak na rozwiązanie podstawowego problemu tych dzieci - stworzenia prawdziwych więzi, by nie umierały psychicznie - Jacek Filipiak.

LILIA 4-EVER
Reżyseria: Lukas Moodysson (Fucking Amal, Tylko razem) W rolach głównych: Oksana Akinshina, Artyom Bogucharsky, Lyubov Agapova Czas trwania: 109 min.

MFF w Gijon 2002 - Najlepszy Film, Nagroda dla Najlepszej Aktorki (Oksana Akinshina), Specjalna Nagroda Młodego Jury dla Najlepszego Filmu. Festiwal w Sztokholmie 2002 - nagroda FIPRESCI dla Najlepszego Reżysera (Lukasa Moodyssona).
Nagroda Guldbagga 2002 - Najlepszy Film, Najlepszej Aktorka (Oksana Akinshina), Najlepsze Zdjęcia (Ulf Brant), Najlepszy Reżyser (Lukas Moodysson), Najlepszy Scenariusz (Lukas Moodysson), Najlepszy Aktor (Artyom Bogucharsky).
Nominacja dla Najlepszego Filmu Europejskiego za rok 2002.
Najnowszy film Lukasa Moodyssona, twórcy bardzo dobrze przyjętych w Polsce filmów: Fucking Amal i Tylko razem.

Miało być jak w bajce. Wyjazd z matką do Stanów miał zapewnić szesnastoletniej Lilji spełnienie marzeń o dostatnim, normalnym życiu. Matka jednak wyjeżdża sama, zostawiając córkę w obskurnej, pozbawionej prądu norze, głodną i bez pieniędzy. Jedynym jej oparciem staje się jedenastoletni Wołodia, z którym włóczą się po mieście i wspólnie marzą o lepszym życiu. Lilja spotyka Andrieja, który zaprasza ją do Szwecji i obiecuje znalezienie pracy. Dziewczynka wsiada na pokład samolotu. Jednak Andriej jej nie towarzyszy.
Opowieść o tym, do czego mogą doprowadzić nędza i brak perspektyw. Opowieść o ludziach, którzy bezlitośnie wykorzystują skazane na nie dzieci, najpierw obiecując im nadzieję, a następnie - odbierając wszystko.
To hołd złożony poniżonym dzieciom i przestroga, by naszych nie spotkało to samo.

New York Observer

CARANDIRU
Reżyseria: Hector Babenco W rolach głównych: Luiz Carlos Vasconcelos, Milton Gonçalves, Ivan de Almeida, Rodrigo Santoro Czas trwania: 148 min.

MFF w Cartaginie 2004 - Nagroda w kategorii Najlepszy Film. MFF w Havanie 2003 - nagrody w kategoriach: Nagroda Publiczności, Nagroda Specjalna Jury dla Hectora Babenco, oraz nagroda OCIC, nagroda Radia Havana, nagroda Saul Yelin, nagroda Glauber Rocha dla Hectora Babenco. MFF w Cannes 2003 - film prezentowany konkursie.

Zapomnijcie o więzieniach, gdzie cele są jednoosobowe i standaryzowane. Zapomnijcie o przestępcach, którzy identyfikowani są przez numer. Zapomnijcie o milczącym więźniu, o wszechmocnym strażniku i systemie ochrony kontrolującym każdy wasz krok.
CARANDIRU to wyjątkowy zakład karny na przedmieściach Sao Paulo. Na powierzchni przeznaczonej dla 3000 osób przebywa ponad 8000. W tych ekstremalnych warunkach prawa każdego więźnia dyktuje umowny kodeks. Zamknięci za łamanie prawa bandyci sami wymierzają sobie sprawiedliwość, sami kontrolują swój każdy krok. Jedynym celem każdego jest przeżyć.
Dlaczego w CARANDIRU więźniowie stanowią prawo?
Według prawa brazylijskiego CARANDIRU nie jest zakładem pozbawienia wolności dla skazanych. To miejsce czasowego zatrzymania, gdzie najgroźniejsi przestępcy czekają na rozprawę. Czasami wymiar sprawiedliwości zapomina o nich przez długie lata. Nie zostali uznani winnymi, więc mogą korzystać z przywilejów niedostępnych w żadnym innym więzieniu.
Historia powstała na podstawie wspomnień Drauzio Vrelli, lekarza, który pracował przez 14 lat w piekle - największym więzieniu na świecie, gdzie w 1992 roku miała miejsce masakra, w czasie której zginęło 111 więźniów.


PAN IBRAHIM I KWIATY KORANU
Monsieur Ibrahim et les fleurs du Coran
Reżyseria: François Dupeyron W rolach głównych: Omar Sharif, Pierre Boulanger Czas trawnia: 95 min.

Wenecja 2003 - Nagroda dla Omara Sharifa w kategorii Najlepszy Aktor. MFF Chicago 2003 - Nagroda dla Pierre Boulanger w kategorii Najlepsza Rola Męska. CESAR 2004 - Nagroda dla Omara Sharifa w kategorii Najlepszy Aktor.

Paryż, lata 60-te. Opowieść o niezwykłej przyjaźni żydowskiego chłopca o imieniu Momo i starego muzułmanina. Momo jest w zasadzie sierotą, wychowywanym przez prostytutki. Wszystkie zakupy robi w małym, zagraconym sklepiku prowadzonym przez Ibrahima - cichego, egzotycznego muzułmanina, który wie i widzi o wiele więcej niż daje po sobie poznać. Gdy Momo zostaje opuszczony przez ojca, Ibrahim staje się jedynym dorosłym mężczyzną w jego życiu. Wspólnie wyruszają w podróż, która na zawsze odmieni ich życie.

UWAGA. Mamy atrakcyjne nagrody - niespodzianki związane z festiwalem, dla inTARnautów, którzy wezmą udział w małym konkursie poprzedzającym rozpoczęcie imprezy. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie : Producent jakiej kawy jest sponsorem Filmostrady ? a odpowiedź nadesłać pod adres: redakcja@intarnet.pl z dopiskiem w temacie : Filmostrada, oczywiście podpisując e-pocztę swoim nazwiskiem. Pierwszych dwóch zwycięzców wyłonimy 18 paździenika, kolejnych - tydzień później. Nazwiska wylosowanych uczestników konkursu ogłosimy na stronach portalu. Zapraszamy do zabawy w konkursie i do uczestnictwa w festiwalu - przedsprzedaż biletów w kinie rusza niebawem. Szczegółowy harmonogram projekcji za kilka dni będzie już można zobaczyć na stronie www.millennium.intarnet.pl
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Tue, June 25, 2024 01:40:53
IP     : 44.192.48.196
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html