To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   XIX Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Tarnowie   -   09/10/2004
"Głosić Ewangelię nadziei" to hasło rozpoczynającego się w Tarnowie XIX Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. W jego programie znalazły się koncerty, wystawy, prelekcje, nabożeństwa, a nawet wędrówka szlakami papieskimi. Imprezę organizuje Klub Inteligencji Katolickiej im. abp Jerzego Ablewicza w Tarnowie.

Ogloszenie

Tydzień w tym roku przechodzi płynnie z obchodów Dni Papieskich, obchodzonych od piątku w wielu miejscach w Polsce, m.in. w naszym mieście (program Dni Papieskich zamieściliśmy tutaj).
Obchody XIX TKCh inauguruje dzisiejsza wycieczka szlakami papieskimi po Gorcach i Pieninach. Oficjalnie Tydzień Kultury Chrześcijańskiej rozpocznie Msza św. 10 października w bazylice katedralnej w Tarnowie o godz. 18.30.

W ramach obchodów przygotowano wystawy wizerunków świętych w rzeźbie, malarstwie oraz w literaturze hagiograficznej, biogramach i fotografii. W Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie zostanie zaprezentowane dzieło Hansa Memlinga - "Sad Ostateczny ", czyli XV-wieczna wizja końca czasu. Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego wystawią spektakl pt. "Zdumienie" na podstawie "Tryptyku Rzymskiego" Jana Pawła II. Odbędą się też koncerty i projekcje filmów religijnych.

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej to także szereg prelekcji i wykładów. W tym roku będzie w nich mowa o problematyce świętowania w powieściach Bolesława Prusa czy też o uświęcaniu się świeckich w oparciu o życie i działalność świętego Jose Marii Escrivy de Balaguera. Uczestnikom spotkań zostaną przybliżone postaci św. Wojciecha, św. Tomasza Morusa czy patronki Europy - św. Edyty Stein jako znaków nadziei dla współczesnego człowieka.

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej jest najważniejszym wydarzeniem w ciągu roku dla tarnowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Zarząd KIK-u organizuje zajęcia w siedmiu sekcjach tematycznych: filozofii człowieka, modlitewnej, biblijnej, zdrowia, kultury chrześcijańskiej, spotkań młodych i nauki Kościoła. Miesięczny program Klubu składa się z co najmniej 10 spotkań otwartych.
Działacze KIK opiekują się chorymi w hospicjum w Dąbrowie Tarnowskiej oraz organizują pomoc dla rodaków na Wschodzie. Tarnowski KIK prowadzi również działalność wydawniczą. Regularnie wydawany jest biuletyn klubowy "Odpowiedź". Przy Klubie działa wypożyczalnia kaset wideo z filmami religijnymi. W ciągu roku są organizowane pielgrzymki do polskich sanktuariów. Klub jest otwarty na współpracę z różnymi instytucjami, a do uczestnictwa zaprasza wszystkich chętnych.
Klub Inteligencji Katolickiej powstał w 1980 r. z inicjatywy światowej sławy kosmologa, tarnowianina ks. prof. Michała Hellera. Do KIK należy obecnie 250 osób, regularnie uczestniczących w spotkaniach. Klub w Tarnowie nosi imię długoletniego biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza.
W diecezji tarnowskiej działają również Kluby Inteligencji Katolickiej w Mielcu, Nowym Sączu i Tuchowie.

Informacja na podstawie serwisu internetowego Diecezji Tarnowskiej
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Tue, June 25, 2024 02:10:47
IP     : 44.192.48.196
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html