To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Kolejne spotkanie autorskie w Księgarni MATRAS w ramach cyklu "inTARnetowe rozmowy przy książkach"    -   08/6/2011
Czas niedokonany B.Wildsteina
W środę w ramach naszego cyklu spotkań autorskich "inTARnetowe rozmowy przy ksiażkach", organizowanego wspólnie z księgarnią MATRAS, gościć będziemy znanego publicystę i pisarza, Bronisława Wildsteina. Nasz gość jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich autorów, laureatem wielu prestiżowych nagród literackich i medialnych. Na spotkaniu autorskim, które rozpocznie się dziś o godzinie 17:00 w księgarni na pl. Sobieskiego 3, rozmawiać będziemy o ostatnim dziele Wildsteina - monumentalnej powieści epickiej "Czas niedokonany". Po spotkaniu istnieje możliwość krótkiej rozmowy z autorem i zdobycia autografu. Wstęp wolny.

Ogloszenie
>

Bronisław Wildstein za kilka dni obchodził będzie 59. urodziny. Jest publicystą, dziennikarzem, pisarzem.
Dzieciństwo spędził w Olsztynie i Przemyślu. W latach 70-tych studiował w Krakowie (filologia polska na Uniwersytecie Jagiellońskim). Był jednym z założycieli Studenckiego Komitetu Solidarności w 1977 r. (zawiązanego po tragicznej, tajemniczej śmierci jego przyjaciela, Stanisława Pyjasa), współpracował z KOR i współtworzył NZS w Krakowie.
Po Sierpniu 1980 r. Wildstein dostał paszport i postanowił wyjechać na Zachód. Wyjechał wraz z żoną Iwoną Galińską-Wildstein do Wiednia. Stan wojenny zastał ich we Francji, gdzie Wildstein był między innymi redaktorem miesięcznika "Kontakt" i korespondentem Radia Wolna Europa.
Po powrocie z emigracji w 1989 r. został szefem publicznego Polskiego Radia Kraków. Na początku lat 90. współpracował z "Gazetą Wyborczą". W latach 1994-1996 był sekretarzem redakcji w "Życiu Warszawy", a następnie wraz z Tomaszem Wołkiem przeniósł się do dziennika "Życie", gdzie do roku 1997 był jego zastępcą. W połowie lat 90. pisywał felietony dla miesięcznika "Architektura-murator".
Współpracował z tygodnikiem "Wprost", był felietonistą miesięcznika "Nowe Państwo" i publicystą "Rzeczpospolitej", z której został zwolniony 31 stycznia 2005, po aferze związanej z tak zwaną "listą Wildsteina". Chodziło o wyniesienie z Instytutu Pamięci Narodowej indeksu osobowego katalogu dotyczącego inwigilacji obywateli przez służby Polski Ludowej i rozpowszechnienie tej listy. Wildstein argumentował, że chciał w ten sposób przyczynić się do przyspieszenia lustracji w Polsce. Mimo iż lista znana była wcześniej w środowisku dziennikarskim, to jednak dopiero publikacja w "Gazecie Wyborczej" doprowadziła do rozgłosu wokół sprawy. Po zwolnieniu z "Rzeczpospolitej" pracował we "Wprost" i prowadził program "Bez autocenzury" w TV Puls.
Ważnym epizodem w jego zawodowej biografii było pełnienie funkcji prezesa zarządu Telewizji Polskiej (od maja 2006 r. do lutego 2007 r.).
Obecnie znów jest publicystą "Rzeczpospolitej" i tygodnika "Uważam Rze".
W 2008 roku wrócił do TVP, jako twórca i prowadzący programów autorskich: "Cienie PRL-u" i następnie "Bronisław Wildstein przedstawia" (program zdjęty z anteny pod koniec 2010 r.) Obecnie ten ostatni program kontynuowany jest na platformie tv.rp.pl.
Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
Od kwietnia 2005 r. Członek Honorowy Stowarzyszenia KoLiber.
Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W bogatej biografii naszego gościa są również jego związki z wolnomularstwem. Obecnie twierdzi jednak, że wycofał się z uczestnictwa w działalności lóż masońskich.

Jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich pisarzy współczesnych. W roku 1990 otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, w roku 2004 Nagrodę im. Andrzeja Kijowskiego – za tom opowiadań Przyszłość z ograniczoną odpowiedzialnością. W roku 2009 stał się laureatem dwóch prestiżowych nagród - Nagrody im. Dariusza Fikusa za 2008 rok w kategorii "twórca w mediach" oraz Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza za 2009 rok za powieść "Dolina nicości".
Debiutował w 1989 r. powieścią "Jak woda". Jest też autorem powieści "Brat" (1992), "Mistrz" (2004), "Dolina nicości" (2008) i "Czas niedokonany" (2011).
Na swoim literackim koncie ma też dwa zbiory opowiadań: O zdradzie i śmierci (1992) i Przyszłość z ograniczoną odpowiedzialnością (2003).
Jest też autorem eseju "Śmieszna dwuznaczność świata, który oszalał" (2009), zbioru wywiadów z wybitnymi europejskimi intelektualistami "Profile wieku" (2000) i kilku książkowych pozycji publicystycznych, w którym podejmuje przede wszystkim tematykę nie rozwiązanych po 1989 roku problemów, związanych z okresem PRL - m.in. dekomunizacji i lustracji.

biogram opracowany na podstawie informacji w wikipedii

Najnowsza powieść B.Wildsteina "Czas niedokonany", ukazała się zaledwie kilka tygodni temu (3 maja br.), już zbierając wiele znakomitych recenzji.

Czas niedokonany to epicka opowieść przedstawiająca losy ludzi wplątanych w ponurą historię dwudziestego wieku. Od pogromu we wsi pod Pińskiem do rzeczywistości III RP autor prowadzi nas drogami krętymi, raz po raz cofając narrację, zmieniając epoki i kraje. Śledzimy losy kilku pokoleń rodziny Broków, którym historia nie oszczędziła niczego, ani cierpienia, ani zdrady, ani zbrodni, ani ideologicznego zaczadzenia. Ale można na książkę spojrzeć nieco inaczej, a mianowicie jak na zapis oraz próbę zrozumienia doświadczeń, które ukształtowały dzisiejszą Polskę, od krwawej rewolucji październikowej przez pełną nadziei Solidarność po marność III Rzeczpospolitej. Wreszcie książkę tę można czytać jako swoisty moralitet pokazujący walkę ludzi z pokusami zła i nicości, tymi pokusami, którymi tak skutecznie zwodził nas wiek dwudziesty, i które w wieku dwudziestym pierwszym wcale nie straciły swojego powabu.
prof. Ryszard Legutko, filozof

Mistrzowsko opowiedziane skomplikowane historie poszczególnych postaci, ich wielostronne, wnikliwe portrety psychologiczne, znakomite dialogi, intelektualny rozmach przedstawianych w powieści problemów, a przede wszystkim niecofanie się przed żadnym tabu, czynią z powieści Wildsteina wydarzenie artystyczne i intelektualne, stawiające autora "Czasu niedokonanego" wśród najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy.
prof. Włodzimierz Bolecki, krytyk literacki

inTARnetowe rozmowy przy książkach - spotkanie autorskie z Bronisławem Wildsteinem.
8 czerwca, godz. 17:00, Księgarnia MATRAS, pl. Sobieskiego 3 w Tarnowie
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Fri, April 19, 2024 00:32:11
IP          : 3.144.93.73
Browser     : claudebot
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html