Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Program XVI Dni Pamięci Żydów Galicyjskich „Galicjaner Sztetl”    -   10/6/2011
Galicjaner Sztetl 2011
Podobnie jak w ubiegłych latach Muzeum Okręgowe w Tarnowie, we współpracy z Komitetem Opieki nad zabytkami Kultury Żydowskiej organizuje w dniach od 16 do 24 czerwca 2011 r. Dni Pamięci Żydów Galicyjskich „Galicjaner Sztetl”. Cykliczna impreza przypomina młodym pokoleniom, że do 1939 r. blisko połowa mieszkańców Tarnowa to byli Żydzi oraz że w wielu miejscowościach dawnej Galicji, a dzisiejszej Małopolski, pozostały po nich tylko zaniedbane kirkuty. Tradycyjnie, inauguracja Dni odbędzie się w lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze gdzie znajdują się masowe groby tarnowian żydowskiego pochodzenia, zamordowanych przez niemieckich nazistów.

Ogloszenie
>

XVI Dni Pamięci Żydów Galicyjskich „Galicjaner Sztetl” organizowane są pod patronatem Prezydenta Miasta Tarnowa – Ryszarda Ścigały. Poza Gminą Miasta Tarnów, imprezę wspiera Gmina Tarnów, Centrum Sztuki Mościce i Żydowskie Muzeum Galicja.

Program:

16 czerwca (czwartek)

godz. 12.00 uroczysta modlitwa duchownych żydowskich i katolickich w lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze, miejscu kaźni tarnowskich Żydów

godz. 19.30 Koncert grupy „Accoustic Acrobats” - Centrum Sztuki Mościce, Tarnów, ul. Traugutta 1
Jako datę narodzin zespołu przyjąć należy kwiecień 2010 r. Wtedy to, stając wobec potrzeby zmian w składzie oraz chęci otwarcia się szerzej na muzykę etniczną z różnych stron świata, współpracujący ze sobą od kilku lat muzycy postanowili otworzyć nowy rozdział w swojej działalności. Kilka kolejnych miesięcy poświęcili na pracę nad koncepcją i kształtem artystycznym nowej grupy by z początkiem roku 2011 rozpocząć całkiem niezależną działalność pod nazwą Acoustic Acrobats.
Lata 2008–2010 były dla zespołu czasem niesamowicie pracowitym, ale i magicznym. Na przestrzeni 36 miesięcy, częściowo jeszcze pod starą nazwą zagrali blisko 200 koncertów w Polsce, dziewięciu krajach Europy, a także na Jamajce i w Afryce. Zdobywali doświadczenia koncertując w synagogach, teatrach, filharmoniach, na stadionach, ale także w kameralnych salach czy w miejscach tak egzotycznych, jak położona w dżungli misja. Dojrzewali jako ludzie i jako muzycy, uczyli się czerpać energię od tysięcy spotykanych przez nich ludzi różnych ras i narodowości, ale także nauczyli się innym dawać radość, wzruszać i wprawiać w zadumę swą muzyką.
Ten czas wykorzystali też, aby tworzyć. Długie godziny spędzone razem w busie, samolotach, hotelach, na scenach dały okazję do odnalezienia wspólnej płaszczyzny w muzycznej przestrzeni, obszaru, w którym będą czuli się dobrze, w którym będą „u siebie”, a jednocześnie poczują możliwość uwolnienia wyobraźni. Potem przyszedł czas na próby i tak powstał materiał na nowy album. Podobnie, jak na poprzedniej płycie – znajdują się tu głównie utwory instrumentalne z pogranicza muzyki etno i jazzu, słychać brzmienia charakterystyczne dla muzyki klezmerskiej i bałkańskiej, jest jednak do wychwycenia znacznie więcej wielokulturowych inspiracji oraz barw przywiezionych z całego świata.
Skład zespołu:
Piotr Skupeniewicz-klarnet, klarnet basowy
Bogusław Zięba-akordeon, instrumenty klawiszowe
Jacek Hołubowski-akordeon
Adam Leśniak-perkusja, instrumenty perkusyjne, wokal
Jacek Fedkowicz-gitara basowa, kontrabas, didgeridoo


19 czerwca (niedziela)

godz. 10.00-13.00 Otwarta brama do przeszłości – zwiedzanie z przewodnikiem cmentarza żydowskiego w Tarnowie.

24 czerwca (piątek)

godz. 21.00 Koncert grupy „Bydgoszcz Klezmer Band” - Podcienia Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Rynek 20–21

Zespół powstał w 2011 roku. Ideą zespołu jest próba wymknięcia się z jasnych podziałów gatunków muzycznych poprzez fuzję stylów, takich jak: jazz, muzyka awangardowa, bałkańska czy współczesna kameralistyka. Podstawą do budowania niepowtarzalnych aranżacji są tematy tradycyjnej muzyki żydowskiej a głównym środkiem wykonawczym jest improwizacja.
Bydgoszcz Klezmer Band to pięciu świetnie wyszkolonych instrumentalistów, którzy są laureatami kilkudziesięciu konkursów muzycznych rangi ogólnopolskiej oraz międzynarodowej. Kreatywność, spontaniczność, optymizm, wysoka wrażliwość oraz pełna garść energii to główne cechy, które łączą tych muzyków. W trakcie budowania repertuaru zależało im, aby stworzyć zróżnicowany oraz atrakcyjny dla publiczności materiał muzyczny... i udało się!!! Zespół podczas koncertów stawia przede wszystkim na czerpanie przyjemności ze wspólnego muzykowania, przez co buduje wieź między wykonawcami a publicznością.
Bydgoszcz Klezmer Band jest tegorocznym laureatem I NAGRODY na XI Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym Muzyki Rozrywkowej i Popularnej "Concertina 2011" w Giżycku.
Skład zespołu:
Maciej Jaroń-skrzypce
Krzysztof Biernacki-klarnet
Maciej Drapiński-akordeon
Maciej Jagodziński-gitara basowa
Kamil Jagodziński-perkusja


Impreza towarzysząca:

Wystawa „Listy do Sali. Życie młodej kobiety w nazistowskich obozach pracy” – Centrum Sztuki Mościce - Otwarcie: 16 czerwca 2011 r. o godz. 19.00 (czynna do 30 lipca 2011)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 6)Dodaj komentarz
(11-06-2011) Łojców :
Dalej, propagujcie obcą kulturę, a polską to już nie łaska, bo nudna, bo niemodna. Jak my łatwo daliśmy sobą zawładnąć, jak łatwo...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-06-2011) to to :
to galicjaner szetl to jak najbardziej rodzima kultura , która na tych terenach Galicji oddziaływała na etnicznie polską przez całe stulecia. to jest ubogacający fragment naszej kultury i naszej historii choć nie większościowy

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-06-2011) Łojców :
Polacy to słowianie

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-06-2011) P :
Blisko połowę ludności przedwojennego Tarnowa stanowili POLACY pochodzenia żydowskiego, nie było przecież wtedy Państwa Żydowskiego a tak przy okazji nasi galicyjscy Żydzi etnicznie i genetycznie nie mieli nic wspólnego z Izraelitami. Musimy o nich pamiętać bo tu byli i stanowili część społeczeństwa. http://www.youtube.com/watch?v =OWSIzL9O-IA

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-06-2011) Łojców :
Tak my mamy pamiętać, a oni pisać o nas książki, o naszym antysemityzmie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-06-2011) Sz :
Już kiedyś o tym pisałem, sam mam żydowskie korzenie choć nie czuję się Żydem ta kultura i tradycja jest mi obca. Z opowiadań mojej rodziny wiem jak kiedyś było, w Tarnowie Żydzi nie byli specjalnie lubiani nacje raczej trzymały się na dystans, ale też nie było jakiś drastycznych przejawów antysemityzmu.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl